Zlatý kúpeľný Karlovarský kraj, 26. – 29. august

Zlatý kúpeľný Karlovarský kraj, 26. – 29. august

Západočeské kúpele sú krajom kolonád, termálnych prameňov, kúpeľných pavilónov a promenád s množstvom vyhliadok a odpočinkových altánkov. Je to ale aj kraj pozoruhodnej prírody plnej skál, či vyhasnutých sopiek. Najnavštevovanejším miestam kraľujú hrad Loket a Bečov nad Teplou.

Karlove Vary založil kráľ Karol IV. už v roku 1350. No správy o blahodárnych účinkoch tunajších termálnych prameňov sa rozniesli do sveta až v 18. a 19. storočí. Od tej doby sa príval hosťov nezastavil a dnes právom patria medzi najznámejšie kúpele v Európe.

Máloktoré mesto sa môže pýšiť takou kuriozitou, akou je chebský Špalíček – blok jedenástich meštianskych domov tesne prilepených k sebe, rozdelených iba uzučkou Kramárskou uličkou.  

Preslávené Mariánske Lázne, Františkove Lázne, či Karlove Vary,  poďte s nami do kraja liečivých prameňov. Navštívte miesto, kde sa zrodilo výnimočné pivo Pilsner Urquell a kde jeho príbeh dodnes pokračuje. Objavte Karlovarský kraj!

 

1. deň

Odchod zo Slovenska v skorých ranných hodinách, príchod do Karlových Varov. Prehliadka krásneho kúpeľného mesta ležiaceho na sútoku riek Ohře a Teplá. Prechádzka Masarykovou triedou, ďalej cez Alžbetiny lázne, Smetanovy a Dvořákovy sady pozdĺž rieky Teplá, cez Sadovú, Mlýnsku, Tržní a Vřídelní kolonádu. Ochutnávka teplých až horúcich liečivých prameňov, napríklad Hadí, Rusalkin, Libušin, Tržní prameň, či prameň Karla IV.

Návšteva múzea J. Bechera s historickými pivnicami a s ochutnávkou známeho bylinného likéru. Podniková predajňa, suveníry, známe a prestížne sklo Moser. 

2. deň

Odchod do malebného mestečka Loket k majestátnemu stredovekému hradu, ktorý sa týči nad riekou Ohře. Hrad strážil české územie už v 13. storočí a bol svedkom mnohých udalostí v českých kráľovských rodinách.

Rozhľadňa Krásno a výhľady na Slavkovský les.

Bečov nad Teplou. Návšteva jedného z najzachovalejších hradov v Čechách, v ktorom sa nachádza najvzácnejšia zlatnícka pamiatka Českej republiky – Relikviár sv. Maura, s ktorým je spojený napínavý príbeh jeho znovuobjavenia.

Presun do druhých najväčších kúpeľov v Čechách – Mariánskych Lázní. Skalníkovy sady, Rudolfov, Karolínin, Krížový, Ferdinandov prameň. Novobaroková kolonáda (135 x 12 m) a spievajúca fontána, ktorá každú nepárnu hodinu hrá jednu z jedenástich slávnych skladieb. Prvú skladu pre fontánu zložil Petr Hapka. 

3. deň

Tisícročné mesto Cheb a jedna z najkrajších stredoeurópskych románskych pamiatok Chebský hrad s Čiernou vežou. Námestie Krála Jiřího z Poděbrad. Na námestí stojí dom, kde bol v r. 1634 zabitý vrchný veliteľ cisárskych vojsk, generál a vojvoda Albrecht z Valdštejna. V dome je dnes múzeum s jedinečnou expozíciou.

Špalíček – komplex domov z 13. storočia – symbol mesta. Kostolné námestie s neopakovateľnou atmosférou, kostol Sv. Mikuláša s vyhliadkou.

Presun do Františkových Lázní, prechádzka týmto „malým mestom s veľkými kúpeľmi“. Národná trieda, námestie Mieru, Nová kolonáda, Františkov prameň, Dvorana Glauberových prameňov.  

4. deň

Metropola západných Čiech, mesto štyroch riek, fenomén pivovarníctva, rodisko svetoznámeho piva Pilsner Urquel, ale aj slávnych bábok Spejbla a Hurvínka, to je Plzeň. Mesto plné histórie, fontán, pouličných umelcov, aj skvelých reštaurácií.

Návšteva svetoznámeho pivovaru Plzenský Prazdroj, ktorý denne vyprodukuje niekoľko tisíc litrov piva.

Prehliadka historického centra mesta a Námestia republiky, katedrála sv. Bartolomeja, renesančná radnica.

Popoludní odchod na Slovensko, návrat v neskorých večerných hodinách.

 

Cena zájazdu 239 Eur

 

V cene je zahrnutá: doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu, 3x ubytovanie v hoteli 3*, 3x raňajky, prehliadky podľa programu bez vstupov. Ubytovanie 1x Karlovy Vary, 2x Mariánske Lázne

V cene nie je: pobytová daň 2 Eur/os/noc, polpenzia 12 Eur (voliteľne), cestovné poistenie, doplatok za jednolôžkovú izbu 80 Eur/pobyt, miestenka 6 Eur

vstupné orientačne: exkurzia Becher – 220 Kč, hrad Loket 160/120 Kč, zámok Bečov 200/160 Kč, hrad Cheb 100/50 Kč, pivovar PilsnerUrquel 300 Kč 

VEDELI STE ŽE
Medzinárodný filmový festival sa koná v Karlových Varoch už od roku 1946. Hlavnou cenou je Krištáľový glóbus. Od roku 2000 má podobu ženy zdvíhajúcej krištáľovú guľu.
V Karlových Varoch sa každoročne konajú preteky, zjazd na rieke Teplá. Tento rok sa konal už 72. ročník.
Precestoval som celú Indiu, Ceylon, všetky kúpeľné mestá Európy. Ale nikde na svete ma nechytila za srdce poézia nádhernej prírody tak ako tu v Mariánskych Lázňach. (Anglický kráľ Edward VII.)