Za pokladmi Slovinska

Za pokladmi Slovinska

Slovinsko je známe svojou nedotknutou prírodou, rozprávkovými mestami, smaragdovými riekami, impozantnými vodopádmi a krásnymi horami. 
Najkrajšie jazerá Slovinska obklopujú majestátne Júlske Alpy. Každé z nich je iné. Jazero Bled je známe hlavne malebným ostrovčekom s kostolom a najstarším hradom v krajine.
Slovinsko síce neponúka dlhé piesočnaté pláže, ale na pobreží merajúcom niečo cez 40 kilometrov nájdete krásne čisté more. Na ťažšie prístupných miestach uľahčujú vstup do vody rebríky a umelo vybudované móla.
Slovinsko, so svojou malou rozlohou, sa pýši počtom sedem a pol tisíc jaskýň. Väčšinu z nich nájdete v oblasti Kras na JZ krajiny.

 

Program zájazdu

 

1. deň

Odchod z Prievidze v skorých ranných hodinách, tranzit cez Rakúsko do Slovinska. 

Vodopád Peričnik je jedným z najvyšších slovinských vodopádov, meria 52 metrov. Nachádza sa v údolí Vrata. Vodopád aj jeho okolie sú nádherné. Pomerne jednoducho i netradične môžete prejsť aj za padajúcu vodu a kochať sa pohľadom z opačnej strany. 

Vintgarská roklina je 1 600 m dlhá a až 250 m hlboká roklina na východnom okraji Národného parku Triglav. Roklina končí pri 13 metrov vysokom vodopáde Šum, ktorého názov doslova znamená „hlučný vodopád“. Nenáročná turistika roklinou v trvaní cca 90 minút.

Presun na ubytovanie, osobné voľno, nocľah.

2. deň

Mestečko Bled a Bledský hrad stojaci na vysokom brale, z ktorého sa nám naskytne krásny pohľad na mesto a tyrkysové jazero s leknami a ostrovom uprostred.
Plavba po jazere na ostrovček, návšteva barokového kostola. V jazere plávajú mnohé druhy rýb ako kapre, sumce, šťuky, zubáče a ďalšie.

Osobné voľno, počas ktorého musíte ochutnať originálnu „Blejsku kremnú rezinu“ – Bledský krémeš :-). Promenáda okolo jazera, možnosť kúpania sa na pláži Velika Zaka.

Postojná – kráľovná jaskynného sveta. Do podzemia nás dovezie vláčik ako v Harrym Potterovi. Ihneď po nastúpení naň začne koncert jaskynnej krásy. Počas skvelého predstavenia uvidíme napríklad Veľkú horu, Ruský most, Špagetovú sieň, Zimný sál, Bielu a Červenú sieň.
Jaskyňa má aj svoje celebrity. Sú to slávne kvapľové útvary s menami Stĺp a Diamant, ale predovšetkým drobný živočích, Jaskyniar vodný, ktorého uvidíme iba tu, alebo v jaskyni Vjetrenica. Prehliadka končí v Koncertnej sále, kde sa údajne zmestí až 10 000 ľudí.

3.deň

Predjamský hrad, schovaný pod skalným previsom, je doslova prilepený k skale. Skladá sa z vonkajšej a vnútornej časti, ktorú tvorí jaskyňa vyhĺbená riekou Lokva. Hrad je opradený legendou o slovinskom Jánošíkovi, ktorého dolapili v tomto hrade len za pomoci zrady.

Presun k pobrežiu Jadranského mora. Pláž s poetickým názvom „Mesačný záliv“ je považovaná za najkrajšiu pláž celého Slovinska. Nachádza sa pri mestečku Strunjan pod skalným útesom. V prípade priaznivého počasia kúpanie v mori. 

Pôvabné prímorské mestečko Piran sa môže pýšiť úchvatnou panorámou starého mesta, kúpaním v priezračnej vode a plážou priamo na promenáde. Disponuje skvelými kaviarňami a reštauráciami. Hovorí sa mu tiež Slovinské Benátky.

4.deň

Transfer do Ľubľany, ktorá patrí k najmenším hlavným mestám Európy, ale má úžasnú atmosféru vďaka zachovaným secesným budovám, galériám, múzeám a kultúrnym podujatiam.

Prechádzka kúzelným historickým centrom mesta ku známym mostom cez rieku Ľubľanicu. Komplex troch mostov – Tromostovje a Zmajski most majú unikátnu výzdobu.

Ľubľanský hrad ponúka okrem histórie aj krásny výhľad na celé mesto. Vystúpiť k nemu je možné lanovkou, alebo kľukatou cestičkou priamo z centra mesta.

Popoludní odchod domov, príchod na Slovensko v neskorých večerných hodinách.

 

Cena zájazdu 333 Eur

 

V cene je zahrnuté: doprava kvalitným zájazdovým autobusom, 3x hotelové ubytovanie  (1x hotel Grajski Dvor 3*, 2x špičkový Hotel Jama 4*, situovaný iba 100 m od jaskyne Postojna), 3x bohaté raňajky, služby sprievodcu, poplatok za vstup turistu do krajiny, registračné poplatky v hoteli, zákonné poistenie CK

V cene zájazdu nie je: cestovné poistenie, miestenka 8 Eur, príplatok za polpenziu 24 Eur (2x večera bufetové stoly Hotel Jama 4*), príplatok za izbu Comfort 14 Eur (Hotel Grajski dvor), príplatok jednolôžková izba 80 Eur/pobyt, pobytová daň 3 x 2 Eur (3 x 1 Eur deti do 12 rokov)

Vstupy: roklina Vintgar 10 Eur, Predjamský hrad a jaskyňa Postojna 30 Eur (bežná cena 41 Eur),  audio guide 3,30 Eur, Bledský hrad 13 Eur, plavba jazero Bled 15 Eur (ceny sa môžu zmeniť)

ZAUJÍMAVOSTI
Vedeli ste, že v Slovinsku je viac ako 300 vodopádov? Aj keď veľa z nich je ukrytých v lesoch alebo horách, k väčšine sa dá dostať po krátkej túre. Za najkrajší je často považovaný vodopád Peričník, ktorý sa v skutočnosti skladá z dvoch vodopádov meriacich 52 a 16 metrov.
Bledské jazero vzniklo roztopením Bohinjského ľadovca. Zaujímavosťou je, že nemá žiadny významný prítok a zásobujú ho predovšetkým podzemné pramene. Tektonický pôvod jazera spôsobuje, že voda v jazere je príjemne teplá a umožňuje kúpanie počas celého leta až do septembra.
Unikátna jaskyňa Postojna je jednou z hlavných turistických atrakcií krajiny a najatraktívnejšia jaskyňa na svete vôbec. Malé bezfarebné stvorenie žijúce v jaskyni poznáme tiež pod názvami Ľudská ryba, Dračie mláďa, či Proteus Anguinus. Je to v podzemí žijúci obojživelník, nemá pigment a trochu vyzerá ako had s nožičkami a dračou hlavou. Na plyšových Baby Dragoons narazíte takmer všade.
Hrad Predjama bol postavený koncom 12. storočia pod 123 metrov vysokou skalou útesu. Patrí medzi najväčšie jaskynné hrady na svete a je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov.
Architektúru Ľubľany výrazne ovplyvnil svetoznámy slovinský architekt Jože Plečnik, ktorý tu má svoje múzeum.