Turistika v srdci Valašska, 30. september

Turistika v srdci Valašska, 30. september

Valašsko je hornatá oblasť v najvýchodnejšej časti Moravy, v blízkosti hraníc so Slovenskom. Tento tradičný región sa rozprestiera hlavne na území okresov Vsetín a Zlín, na povodí rieky Dřevnice, Vláry a hornej Bečvy. Východná časť sa prekrýva s CHKO Beskydy, na Slovensku naň nadväzuje Považie a Kysuce.

 

Program výletu

 

Počas turistiky na Valašsku nás okúzli krásna beskydská krajina, tamojšia architektúra, predovšetkým drevené chalupy a samoty.
Trasa: Lazy pod Makytov časť Čertov, hotel Portáš, Pod Kohútkou (CZ), Kohútka vrchol,  št. hr. Provazné, Krkostena, Papajské sedlo, Čertov.

Kohútka je vrch Javorníkov situovaný na slovensko-českej hranici a patrí medzi známe lyžiarske oblasti. Z vrcholu je nádherný výhľad do širokého okolia, kvôli ktorému sa oplatí túto trasu absolvovať.

Hotel Kohútka leží v samotnom srdci Valašska a ponúka tradičnú českú kuchyňu valašských babičiek založenú na lokálnych surovinách. Pochutnať si tak môžete napríklad na vyhlásených čučoriedkových buchtách, pečenom bravčovom kolene, či ďalších špecialitách. 

Od hotela budeme pokračovať príjemnou hrebeňovkou po Krkostenu. Zostúpime do Papajského sedla z ktorého to už je len kúsok späť do Čertova.

Čistý čas pochodu sú 4 hodiny, dĺžka okruhu 12,5 km, prevýšenie 520 m, najvyšší bod 1000 m.n.m. 

Nástupné miesta smer Prievidza, Nováky, Nitrianske Rudno, Valaská Belá.

 

Cena výletu 20 Eur

 

Cena zahŕňa: autobusovú dopravu, služby sprievodcu

 

ZAUJÍMAVOSTI
Filmári a tvorcovia rozprávok vyhľadávajú región Valašska najmä kvôli krajine a drevených chalúpkam.
Ktoré rozprávky tu vznikli? Nikola Šuhaj lúpežník, Tajomstvo hradu v Karpatoch, Perinbaba, Hanele, Dvanásť mesiačikov, Kováč z Podlesa, Najväčší dar a rada ďalších.
Najobľúbenejšími turistickými cieľmi Valašska sú obec Veľké Karlovice a Rožnov pod Radhoštem. Pri návšteve sa oplatí zastaviť aj v Novom Hrozenkove a okúpať vo Valašskom Balatone.
Medzi valašské lahôdky patria aj valašské frgále či štramberské uši.