Turistika Počúvadlo, Sitno, B. Štiavnica, 23. október

Turistika Počúvadlo, Sitno, B. Štiavnica, 23. október

Čo tak urobiť si výlet na najvyšší vrch Štiavnických vrchov – Sitno? Hora so zrúcaninou hradu a fascinujúcimi výhľadmi je opradená legendami ako z filmu Pán prsťeňov. Driemu tu Sitnianski rytieri, ktorí keď bude Slovákom naozaj zle, ožijú a vystúpia z hory. 
Na vrchole Sitna sa môžete pokochať pozostatkami hradu a jednou z prvých rozhľadní v Európe. Vrchol a bralá ponúkajú panoramatický výhľad na okolité lesy, lúky a pasienky, na blízke Kremnické vrchy, Vtáčnik, Tribeč, Inovec, Zobor, ale aj na Chopok, Vepor, Poľanu, Stolicu. Pri dobrej viditeľnosti vidieť Nízke Tatry aj maďarskú Matru. 

 

Program výletu

Menej náročná turistika od Počúvadlianskeho jazera v trvaní približne 5 hodín.

Prechádza krásnou scenériou lesa a skál, k vrcholu prejdeme po schodoch medzi skalami. Na Tatárskej lúke s bohatým výskytom divých ruží začína náučný chodník, ktorý má 13 zastávok.

Sitno 1009 m n.m., najvyšší vrch Štiavnických vrchov, ponúka pôsobivý výhľad na okolitú krajinu. Už z diaľky sa vyníma i rádiový a televízny vysielač, ktoré spestrujú vrchol Sitna. Tajomnú zrúcaninu hradu Sitno preskúmame z každej dostupnej strany. 

Zostup cez sedlo Krížna, pod Pinkovým vrchom, Evičkino jazero, jazero Klinger. Túru ukončíme na Radničnom námestí v krásnej Banskej Štiavnici.  

Nástupné miesta: Nováky, Prievidza a smer ZH

Cena zájazdu 25 Eur

 

Cena zahŕňa: dopravu zájazdovým autobusom, služby sprievodcu, zákonné poistenie CK

 

NA ZÁVER
Rodinám s malými deťmi alebo detským kočiarom odporúčame trasu od Svätého Antona, po ktorej sa dá pomerne vysoko dostať asfaltovou cestou autom. Odtiaľ trvá cesta na vrchol asi hodinu.