Třebíč, Telč – Mestá UNESCO

Třebíč, Telč – Mestá UNESCO

Máte radi románsky štýl, gotiku, baroko i uličky starých židovských štvrtí? Třebíč ponúka od každého trochu. Chcete nahliadnuť do typickej židovskej domácnosti? Seligmann Bauer vás pozýva na návštevu svojho domu.
Telč, perla Českomoravskej vysočiny, bol pre svoj jedinečný architektonický komplex zapísaný v r. 1992 na zoznam UNESCO. Na malom priestore sa stretnete so všetkými stavebnými slohmi minulého tisícročia. V meste s neopakovateľnou rozprávkovou atmosférou sa aspoň na chvíľu vrátite do dôb renesancie. Krásu historického centra podčiarkujú okolité rybníky a zeleň.

 

Program 2 dni

 

1. deň

Zámok Buchlovice – návšteva krásneho barokového zámku a vždy upraveného rozsiahleho zámockého parku s botanickou záhradou. Posedenie na kávičke v zámockej čokoládovni, mini ZOO.

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči zaujme osemdielnou klenbou a kryptou s tajnou chodbou. Jedinečné prelínanie románskeho a gotického slohu sa zaslúžilo o jej zapísanie na zoznam UNESCO. Prehliadka expozícií Třebíčskeho zámku. Pôvodne benediktínsky kláštor spolu s bazilikou tvoria dominantu mesta. Zámok bol v decembri 2018 zapísaný na zoznam UNESCO.

Židovská štvrť je unikátnym súborom 123 dochovaných domov. Medzi ne patria napríklad 2 synagógy, židovské múzeum v zrekonštruovanom dome Selingmanna Bauera, budova židovskej radnice, rabinátu, chudobinec, nemocnice a dve školy.  Náučný chodník „Po stopách opátov a rabínov“ nám poodhalí život oboch náboženských komunít, ktoré po stáročia v Třebíči žili v tesnom susedstve.
Židovský cintorín.

Osobné voľno, ubytovanie, spoločná večera, nocľah.

 

2.deň

Raňajky. Presun do centra Telče, mesta s prekrásnym historickým námestím, lemovaným gotickými a renesančnými mešťanskými domami s klenbami, kaviarňami, cukrárňami, reštauráciami a bohato zdobenými štítmi. Prehliadka historického centra s miestnym sprievodcom. Priamo z námestia vstúpime do telčského zámku, skvostného renesančného sídla zdobeného štukou a grafitom, ktorý sa zrkadlí na hladine rybníka.

Osobné voľno: románska „Věž Sv. Ducha“, kostol sv. Jakuba s vyhliadkovou vežou, plavba po rybníku, mestské podzemie.

V objekte bývalej parnej píly nájdeme Múzeum historickej techniky. Tu budeme obdivovať historické automobily, motocykle, bicykle, rádia, telefóny, elektro-prístroje, nábytok, hasičskú techniku, ale tiež kočiariky pre bábiky, hračky, staré kuchyne, obuvnícko – krajčírske dielne, či zubárska ordinácia s vŕtačkou na šliapanie.

Na ceste domov sa zastavíme v stredovekom meste Jihlava, ktoré leží na hranici Moravy a Česka. História mesta dýcha dávnou slávou strieborných baní. Nájdeme tu veľké množstvo cirkevných stavieb, mimoriadne rozsiahle námestie, labyrint podzemných chodieb. Vystúpime na vyhliadkovú vežu kostola sv. Jakuba, alebo vežu brány Matky Božej. Kto bude mať záujem, môže navštíviť ZOO piatich kontinentov, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti historického centra. Uvidí viac ako 200 druhov exotických zvierat i druhy ohrozené vyhubením. V areáli nájde poučenie, odpočinok, aj stánky s občerstvením.

Návrat domov vo večerných hodinách.

 

Cena zájazdu 79 Eur

 

V cene je zahrnuté: Doprava zájazdovým autobusom, ubytovanie, polpenzia, služby domáceho sprievodcu a delegáta CK

Cena nezahŕňa vstupné, orientačne: Zámok Buchlovice 170 Kč, Bazilika Třebíč 80 Kč, Múzeum Vysočiny 100 Kč, Židovská štvrť 150 Kč, Zámok Telč 170 Kč, Múzeum techniky 50 Kč, ZOO Jihlava 100 Kč

 

HODNOTENIA
Zájazd nemá zatiaľ hodnotenie