Topoľčianky a Arborétum Mlyňany

Topoľčianky a Arborétum Mlyňany

Ak chcete na chvíľu vypnúť, zrelaxovať a pokochať sa nádhernými, kvetmi, drevina či inými druhmi flóry, rozhodne navštívte zrejme najznámejšie arborétum na Slovensku. Nachádza sa v Tesárskych Mlyňanoch v prekrásnom prostredí, ktorému dominuje romantický Ambrózyho kaštieľ z roku 1894. 
Národný žrebčín „Topoľčianky“, š.p. patrí medzi najvýznamnejšie svetové žrebčíny a možno ho právom označiť za kultúrne dedičstvo národa.
Pre svoju krásu, historickú a umeleckú hodnotu bol zámok v Topoľčiankach v r. 1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

 

Program výletu

 

Arborétum Tesárske Mlyňany. Individuálna prehliadka krásnej botanickej záhrady. Najväčším lákadlom sú najmä zakvitnuté rododendrony, azalky, jablone či japonské okrasné čerešne – sakury. Na ploche 67 hektárov možno nájsť vyše 2 300 druhov drevín z celého sveta, najmä však z mierneho pásma severnej pologule. Sú tu zastúpené rôzne druhy drevín Severnej Ameriky, Strednej Ázie, Kaukazu, Kórey, Japonska, Číny, Ďalekého východu, Himalájí a Južnej Ameriky.

V parku je inštalovaný aj informačný systém, ktorý ponúka hlasový výklad o zaujímavostiach arboréta. 

Zámok Topoľčianky – prehliadka múzea, v ktorom sa nachádzajú najkrajšie a najvzácnejšie kusy nábytku, porcelánu a hodín na území Slovenska. Okrem iného:
– 200 ročná zámocká knižnica, kde je uložených cez 14 tisíc kníh, 
– pracovňa I. ČSR prezidenta TGM s jeho obľúbeným koženým kreslom,
– porcelán vyrobený vo francúzskej fabrike Madam De Pompadour,
– biela anglická šálka pre fúzatých pánov,
– porcelánový luster pripomínajúci čínsku servisnú súpravu,
– zbierka vzácnych slohových hodín, ktoré sú všetky funkčné,

Národný žrebčín Topoľčianky – prehliadka chovateľských objektov žrebčína a plemien Lipican, Shagya-arab, Hucul, Slovenský teplokrvník

Nástupné miesta: Prievidza, Nováky a smer Zlaté Moravce.

 

Cena zájazdu 27 Eur

 

Cena zahŕňa: dopravu zájazdovým autobusom, služby sprievodcu, poistenie CK

Cena nezahŕňa vstupné: Arborétum Mlyňany 4,50/3/2 Eur, (dospelý/ študent + senior/ dieťa)  zámok 7/ 5,50/ 3 Eur, žrebčín 4/3 Eur

Vedeli ste že
Arborétum založil v roku 1892 Štefan Ambrózy-Migazzi, ktorému sa sem podarilo sústrediť cudzokrajné dreviny a aklimatizovať ich na naše podmienky. Je tu najstaršia zbierka vždyzelených drevín v strednej Európe. Arborétum ročne navštívi zhruba 45-tisíc návštevníkov.
Počas takmer 100-ročnej existencie pracovníci, jazdci a kone Národného žrebčína Topoľčianky reprezentovali Slovensko na najvýznamnejších národných a medzinárodných chovateľských a športových podujatiach. Jeho vitríny zdobia najvzácnejšie vavríny a trofeje z týchto podujatí. Je jedinou inštitúciou oprávnenou vystavovať osvedčenia o pôvode uvedených plemien koní na Slovensku.
Po vzniku 1. ČSR sa zámok Topoľčianky stal letným sídlom prezidentov republiky. Pravidelne sem chodieval na dvojmesačné pobyty prezident T.G. Masaryk. Zámok navštevovali aj ďalší prezidenti: E. Beneš, J. Tiso, K. Gottwald, A. Zápotocký, A. Novotný.