Tihany a Balatonfüred

Tihany a Balatonfüred

Užite si s nami oddych na najkrajších plážach Balatonu. Zažite jedinečnú atmosféru na promenáde Piski, obdivujte panorámy maďarského mora.
Pri potulkách úzkymi uličkami Tihany objavíte kamenné domčeky so slamenými strechami, v ktorých sídlia múzeá, reštaurácie, kaviarne i predajne so suvenírmi. Všetko sa tu točí okolo levandule. Voňavé mydlo, krém, či vrecúška do prádla pozná každý. No vyskúšať by ste mali aj levanduľový sirup, džem, čaj, víno, alebo zmrzlinu.

 

Program výletu

Odchod skoro ráno z Novák a Prievidze do Maďarska.

Dedinka Tihany známa svojimi levanduľovými poliami je ako stvorená na túlanie uličkami. Za každým rohom nájdete niečo nové a prekvapivé. Stojí na polostrove, ktorý sa tiahne hlboko do jazera Balaton. Dominantou mestečka je Benediktínsky kláštor s kostolom. V krypte je pochovaný kráľ Ondrej I. Za návštevu stojí aj múzeum bábik.

Balatonfüred. Počas prechádzky promenádou Tagore máte pocit, akoby ste prechádzali bránami rozprávkovej záhrady. Tienisté cesty parku tu lemujú vysoké stromy, sochy a ostrovčeky kvetov. Sedenie na jednej z mnohých lavičiek pohladí Vašu dušu. Zážitkom je aj pohľad na horizont, kde sa obloha stretáva s vodou Balatonu. 

Na konci promenády nájdete azda najkrajšiu pláž Balatonu. Keď vás omrzí kúpanie v jazere, pokochajte sa krásnymi plachetnicami a vydajte sa loďou na okružnú plavbu

Večer odchod z mesta, návrat domov v neskorých večerných hodinách.

Ďalšie nástupné miesta smer Handlová a ZH.

 

Cena výletu 39 Eur

 

V cene výletu je: Doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu, zákonné poistenie CK 

V cene nie je vstupné, orientačne: Eszterházy pláž: 1900 Ft / 1200 Ft, Kisfaludy  pláž:  1300 Ft/ 800 Ft, miestenka v prednej časti autobusu 3 Eur. Kurz je cca 1 Eur – 400 Ft

 

ZAUJÍMAVOSTI
Vedeli ste, že v Tihany začali pestovať levanduľu skôr ako vo Francúzsku?
Balaton je najväčšie jazero v strednej Európe. Jeho rozloha je takmer 600 km2 a maximálna hĺbka 12 m. Plytká voda jazera sa na slnku ľahko zohreje, preto teplota vody dosahuje v lete až 28-29 stupňov.
Promenáda Tagore je pomenovaná po indickom básnikovi a dramatikovi s menom Rabíndranáth Thákur (Tagore). Thákur sa stal v roku 1913 prvým neeurópskym držiteľom Nobelovej ceny za literatúru. Pri Balatone sa liečil na srdcovo-cievne choroby. Po uzdravení zasadil vedľa promenády lipu a tým spustil tradíciu, ktorú známe osobnosti dodržiavajú do dnes.