Tatry-Spiš-Pieniny

Tatry-Spiš-Pieniny

Navštívili ste už dejinne najvýznamnejšie z hornospišských miest? Vedeli ste že nie Poprad, ale Spišská Sobota bola ešte v minulom storočí okresným mestom? Obec Ždiar patrí medzi klenoty Slovenska. Je rázovitou podtatranskou obcou so svojimi typickými tradíciami, zvyklosťami, folklórom. Neváhajte a poďte s nami do kraja pltníkov a lietajúceho mnícha Cypriána. Tradičnými plťami splavíme Dunajec, započúvame sa do pravej goralskej muziky, prejdeme na poľskú stranu k hradu Niedzica a ešte mnoho ďalších zážitkov nás čaká na Spiši.

 

Program zájazdu

1.deň

* Odchod na Spiš v skorých ranných hodinách.
* Prehliadka Spišskej Soboty – bývalého  centra obuvníckeho, čižmárskeho, kožušníckeho, krajčírskeho a gombičkárskeho obchodu. Krásne historické centrum s gotickými, renesančnými, barokovými meštianskymi domami, Mariánskym stĺpom a rímskokatolíckym farským kostolom Svätého Juraja.
* Prechádzka historickým centrom Kežmarku, pohladenie na duši – časť Starý trh a domčeky z 13. storočia, evanjelický drevený artikulárny kostol, kostol sv. Kríža, zvonica, mestský hrad.
* Unikátna Belianska jaskyňa – návšteva najväčšej a jedinej prístupnej kvapľovej jaskyne vo Vysokých Tatrách. Jej trasa má 1370 m.
* Prehliadka obce Ždiar a jej ľudovej architektúry. O živote, zvykoch a bývaní Ždiaranov sa dozvieme v miestnom múzeu. Ubytovanie, večera, osobné voľno, nocľah.

2.deň

* Červený kláštor
– prehliadka kláštora kartuziánov, kde žil aj chýrny ránhojič Cyprián, ktorého zásluhou sa kláštorná lekáreň stala známou v širokom okolí
– splav Dunajca tradičnými drevenými plťami. Počas plavby budeme obdivovať nádherné scenérie Pieninského národného parku a ich najväčšiu dominantu Tri koruny. Trasa v dĺžke 10 km vedie z Červeného Kláštora do obce Lesnica. Splav trvá 70 – 90 minút.
* Popri „Czorsztynskom jazere“ sa prejdeme k hradu Niedzica. Stredoveký hrad je postavený v krásnom prostredí na konci strmého ostrohu 556m n.m. Patrí k najväčším turistickým atrakciám v Poľsku a poskytuje zážitkové výhľady. Niedzica je tiež známa ako rodisko herca Michala Dočolomanského.

3.deň

* Chodník korunami stromov sa nachádza v srdci Bachledovej doliny. Staneme sa súčasťou lesného života a spoznáme mnoho živočíchov a rastlín. Vďaka výhľadu z 32 metrov vysokej veže budeme mať ako na dlani štíty Belianskych Tatier, unikátnu scenériu Pienin i malebné Zamagurie.
* Návšteva vodného sveta Terma Bania – celoročne otvorené skvelé termálne kúpalisko na poľskej strane Spiša ponúka zábavu aj relax pre malých i veľkých.

* Alternatívne individuálna turistika od hotela – Monkova dolina, Široké sedlo, Kopské sedlo, Veľké biele pleso, Chata pri zelenom plese. Turistický chodník ponúka výhľady na Belianske Tatry, výhľady na vrch Havran a Ždiarsku vidlu, či žulové skaly Vysokých Tatier.

4.deň

* Stará Ľubovňa. Krásu ľudovej architektúry Spiša a Šariša predstavuje Ľubovniansky skanzen, nachádzajúci sa pod hradom Ľubovňa. Jeho objekty pochádzajú z prvej tretiny 20. storočia. Ide o obytné domy, ale aj technické stavby – vyhňa, mlyn, dielňa stolára.
* Hrad Ľubovňa bol postavený po roku 1292 z iniciatívy uhorského kráľa Ondreja III.  V 16. storočí  bol prestavaný na veľkolepú renesančnú pevnosť. Na hrade boli uschované poľské korunovačné klenoty a  uväznený slávny dobrodruh Móric Beňovský.
* Expozícia tradičných ľudových remesiel histórie a súčasnosti liehovarníctva nás čaká v Nestville Parku, kde nahliadneme do histórie výroby liehu od minulosti až po súčasnosť. V závere prehliadky na nás čaká špeciálna odmena vo forme ochutnávky výnimočného nápoja z produkcie spoločnosti.
* Návrat domov neskoro večer.

 

Cena zájazdu 156 Eur

 

V cene je zahrnutá: doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu, 3x ubytovanie Hotel Magura Monkova dolina – Ždiar, 3x polpenzia, prehliadky podľa programu bez vstupov, miestna daň, povinné zmluvné poistenie zájazdu v zmysle zákona

Nástupné miesta BN, Nováky, PD a ďalej podľa potreby po ceste

V cene nie je zahrnuté: vstupné do pamiatok, Belianska jaskyňa, splav Dunajca plťami, chodník korunami stromov, termálne kúpalisko, Nestwille park, spolu orientačne 60 Eur

Poznámka: Postupnosť programu sa môže zmeniť v závislosti od počasia a iných vplyvov. Pre skupinu je možnosť skrátiť zájazd podľa požiadavky.

HODNOTENIA
Na Spiši som bola prvýkrát a som prekvapená, koľko krásy máme doma na Slovensku. Veľmi veľa sme videli, zažili, najviac nás pobavili vtipné rozprávania nášho pltníka... Martina, Handlová
Úplne skvelý zájazd. Ďakujeme sprievodkyni Olinke za jej profesionálny prístup a trpezlivosť. Veľmi spokojní sme boli aj s ubytovaním a večerným programom.. Eva a Vlasta