Štefánikova mohyla na Bradle, Sĺňava a Piešťany, 25. máj

Štefánikova mohyla na Bradle, Sĺňava a Piešťany, 25. máj

Mohyla na Bradle je pietnym miestom, kde je pochovaný Milan Rastislav Štefánik – jeden z najvýznamnejších Slovákov a spoluzakladateľ prvého samostatného Československého štátu. Mohyla je súčasne symbolom samostatnosti a slobody nášho národa a pamätník významnej historickej udalosti, kedy sa Slováci zaradili medzi slobodné národy sveta.
Mesto Piešťany je predovšetkým mestom kúpeľov a s nimi spojených parkov. Za liečivými termálnymi minerálnymi prameňmi a sírnym bahnom prichádzajú ľudia z celého sveta.

 

Program výletu

Mohyla M. R. Štefánika, monumentálna hrobka vypínajúca sa na temene vrchu Bradlo (543 m n. m.), dominanta okolitej krajiny v Myjavskej pahorkatine. Mohyla bola postavená v rokoch 1927-28. Jej tvorcom je architekt Dušan Jurkovič a pamätník je 65,5 m široký a 95,5 m dlhý. Je postavený z travertínu.
K mohyle vedie asfaltová cesta, aj nenáročná 2,5 km dlhá turistická trasa z Brezovej pod Bradlom.

Expozícia v rodnom dome M. R. Štefánika v obci Košariská predstavuje Štefánika ako človeka, ktorý dokázal trpieť, aj milovať, ako obdivovateľa krás i nebeskej oblohy, znalca umenia a krásnej literatúry, ale aj vedca, cestovateľa, vojaka, politika a diplomata.

Vyhliadková plavba na rieke Váh a priehradnom jazere Sĺňava s nástupom v Piešťanoch.

Osobné voľno v Piešťanoch. Kolonádový most, najdlhší krytý most na Slovensku, socha barlolámača – symbol uzdravenia. Kúpeľný ostrov – oáza pokoja, ticha a krásne upravenej zelene, vtáčie ZOO, to všetko v obklopení historických budov kúpeľov. Pitný liečivý prameň pri Napoleónskych kúpeľoch.

Návrat domov vo večerných hodinách. 

Nástupné miesta: Prievidza, Nováky, Hradište

 

Cena výletu 30 Eur

 

V cene výletu je zahrnutá doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu.

V cene nie je vstupné: expozícia M.R. Štefánika 4/3 Eur, vyhliadková plavba 7/ 4 Eur, miestenka 3 Eur (Ceny vstupného sa môžu mierne zmeniť.)

Recenzie na mohylu a Expozíciu.
Pamätník je úžasný. Človek ho vidí tisíckrát na fotkách, ale až naživo si uvedomí, aké je to monumentálne dielo.
Mohyla je naozaj veľkolepé dielo. Cesta z parkoviska k mohyle je z mlatu - takže prašná, miernym stúpaním asi 300 m.
Skvelé miesto na výlet, kde je krásny výhľad na okolie.
Expozícia ponúka množstvo doposiaľ nevystavovaných zbierkových predmetov a prvky modernej múzejnej prezentácie. Prostredníctvom viac ako 400 kusov historických artefaktov z rôznych fondových inštitúcii na Slovensku rozpráva životný príbeh Štefánika zrozumiteľne a citlivo. Počas prehliadky expozície sa návštevník vráti v čase a priestore – ocitne sa pod hviezdnou oblohou na južnej pologuli, v Štefánikovom byte v Paríži, v jeho pracovni v Meudone a stane sa svedkom rozhovoru troch významných štátnikov, ktorí sa podieľali na vzniku Československa.