Špania Dolina, Šachtičky, 27. júl

Špania Dolina, Šachtičky, 27. júl

Prijmite pozvanie na turistiku, na majestátny kopec – Panský diel. Vrchol kopca sa nachádza vo výške 1 100 m n.m. a je z neho krásny výhľad do celého okolia. Za dobrej viditeľnosti okrem masívu Veľkej Fatry, Poľany, Štiavnických vrchov, Zvolenskej kotliny a Horehronia uvidíme hrebene Nízkych Tatier (Prašivá, Chopok, Ďumbier, Kráľová hoľa).

 

Program

Odchod autobusu z Novák a Prievidze v ranných hodinách do Banskej Bystrice.

Turistická trasa: Sásová – Panský diel 1100 m – športové centrum a rozhľadňa Šachtičky – sedlá Horný a Dolný Šturec – Špania Dolina.
Panský diel je charakteristický svojím širokým, hôľnatým vrcholom. Nachádza sa v Starohorských vrchoch. Počas teplých mesiacov ponúka vynikajúcu, nenáročnú turistiku a výhľady na Zvolenskú kotlinu, Horehronie i Banskú Bystricu. Chodník vedie hlavne lúčnymi a lesnými porastami, natrafíme aj na jaskyňu netopierov. Lesná cesta zo Šachtičiek je bohatá na čučoriedkové kríky.
Celá trasa má prevýšenie 470 m a dĺžku približne 10 km.

Upozornenie: každý účastník výletu sa zúčastňuje turistiky na vlastnú zodpovednosť.

 

Cena výletu 27 Eur

 

V cene je doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu

NA ZÁVER
Špania Dolina je obec s bohatou tradíciou, kde nájdeme banícke pamiatky a tradičnú architektúru zasadené v krásnom horskom prostredí. Pre svoje náleziská medenej rudy, obsahujúcej aj striebro, bola v minulosti preslávená po celej Európe. Častokrát je považovaná za najkrajšiu obec Slovenska. Banský náučný chodník privedie turistov k miestam zašlej slávy baníckej histórie – šachtám a štôlňam ukrytým v okolitých lesoch.