Snežný vrch – SCHNEEBERG, 18. a 25. máj

Snežný vrch – SCHNEEBERG, 18. a 25. máj

Schneeberg, alebo Snežný vrch, je najvýchodnejšia alpská dvojtisícovka a zároveň najvyšší vrch Dolného Rakúska patriaci od nepamäti k obľúbeným turistickým cieľom Rakúska. Už viac ako 120 rokov sa tu zub za zubom otáča mechanizmus zubačky a bezpečne privezie turistov do vrcholovej stanice Hochschneeberg. Pri dobrej viditeľnosti je možné kochať sa nielen panoramatickým výhľadom na okolie a oproti stojaci Rax , ale dovidieť až na Slovensko, k Neziderskému jazeru, či Maďarskú nížinu. Na vrchole sa nachádza najvyššie položený kostolík v Rakúsku a štýlový alpský hotel.

 

Program výletu

Odchod z Prievidze v skorých ranných hodinách do Rakúska.

Z dedinky Puchberg am Schneeberg podnikneme výlet salamandrovým vláčikom (Schneebergbahn),  ktorý v skutočnosti nie je vláčik, ale zubačka, na vrchol pohoria Schneeberg (1812 m).  Príjemné medzipristátie sa oplatí na zastávke pri salaši Baumgartner. Nechajte sa tu zlákať na chutné buchty, ktoré sú skutočnou lahôdkou.

Počas cesty s prevýšením 1227 metrov nás budú sprevádzať svieže lúky, voňavé ihličnaté lesy, pokoj a nádherná panoráma krásnych hôr. Keď po približne 40-minútovej jazde vystúpime z vlaku na najvyššej železničnej stanici Rakúska (Hochschneeberg), budeme ohromení výkonom tohto malého vlaku. Na náhornej plošine sa nám v plnej kráse predstaví krása horského sveta.

Areál ponúka veľa možností, ako stráviť čas na vrchole a nadšenci hôr si tu prídu na svoje.

Prechádzka ku kostolíku Elisabethkirche (Alžbetin kostolík), odpočinok na vyhliadkovej plošine Cisárske odpočívadlo, občerstvenie v horskej chate Hochschneeberg.

Nenáročná, 20 minútová vychádzka k horskej chate Damböck, 90 minútová vychádzka k vrcholovému krížu (2076 m) a návšteva horskej chaty Fischerhütte, hodinová vychádzka dole údolím do stanice Baumgartner, kde môžete následne opäť pohodlne nastúpiť do zubačky Salamander.

Malí návštevníci sa vyšantia na detskom ihrisku priamo na vrcholovej stanici .
Galéria VOKA a TOPART 1800 poteší nielen milovníkov umenia. Galéria ponúka výstavu diel puchberského umelca Voka, zakladateľa umeleckého smeru Spontánny realizmus. 

Návrat domov v neskorých večerných hodinách.

Výlet je vhodný pre všetky vekové kategórie. Nástupné miesta smer Trenčín a Bratislava.

 

Cena výletu 47 Eur

 

Cena zahŕňa dopravu zájazdovým autobusom a služby sprievodcu. 

V cene nie je vstupné na vláčik 36,50 Eur/20,50 Eur (deti 6 – 14 rokov), miestenka v prednej časti autobusu 2 Eur. Vstupné na vláčik vyzbierame v autobuse.

ZAUJÍMAVOSTI
Už v roku 1897 bol Schneeberg miestom, kde sa stretávala šľachta a buržoázia s mottom vtedajšieho obdobia – „vidieť a byť videný“.
Svojou prítomnosťou poctil toto čarovné miesto aj cisár František Jozef I., ktorý sa sem rovnako vyviezol zubačkou. Navštívil horskú chatu Hochschneeberg a Alžbetin kostolík.
Zubačka ročne prepraví až 130 000 ľudí.