Skalné mesto Adršpach a Babičkino údolie

Skalné mesto Adršpach a Babičkino údolie

Tisíce skalných veží, kúzelná príroda a výhľady, z ktorých sa vám zatají dych. Akonáhle vstúpite do národnej prírodnej rezervácie Adršpašsko-teplické skaly, ocitnete sa v celkom inom svete. Takom, kde najvyššia veža  Milenci siaha až do výšky 96 metrov a odkiaľ padá pôsobivý Veľký vodopád. Nájdete uličku úzku ledva 50 centimetrov i malebné jazierko s priezračne čistou vodou. Adršpašsko-teplické skaly sú najväčším a najdivokejším skalným mestom Európy, ktoré fascinuje turistov a vandrovníkov už od 18. storočia. Poďte objaviť aj vy krásu prírody, ktorá vám učaruje na prvý pohľad.  

 

Program zájazdu

1.deň

Odchod z Prievidze v skorých ranných hodinách smer Trenčín a Česko. 

Litomyšl, rodisko slávneho skladateľa Bedřicha Smetanu, je moderné historické mesto. Hlavným lákadlom je renesančný zámok, zapísaný na zoznam UNESCO. Prehliadka zámku, francúzskej záhrady a anglického parku, Kláštorné záhrady.

Historické centrum mesta – Smetanovo námestie, so svojou dĺžkou takmer 500 metrov patrí k najdlhším v strednej Európe. Na námestí stoja meštianske domy na úzkych gotických parcelách, Mariánsky stĺp, Dom U Rytířů, stará radnica, Dom Aloisa Jiráska, litomyšlský lakeť, hotel Zlatá Hvězda, pomník B. Smetanu.

Babičkino údolie – Česká Skalice/ Ratibořice. Prechádzka po „Barunkiných cestičkách“. Cesta nás zavedie k ratibořickému zámku, zámockému parku s jazierkom, do Pánskeho mlyna, k Pánskemu hostincu, k zámockému skleníku, k Starému Bělidlu a Viktorkinmu splavu. 

Presun na hotel, ubytovanie, osobné voľno, nocľah.

2.deň

Turistický okruh v Adršpašsko – Teplických skalách.

Skalné mesto Adršpach. Toľko fascinujúcich zákutí ako tu, uvidíte iba málokde. Väčšina pomenovaní miestnych skál pochádza už z 18. storočia, kedy rozsiahly požiar zničil bujnú vegetáciu a odhalil krásne pieskovcové útvary. Medzi najznámejšie patria Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán alebo Slonie námestie. 

Niektoré miesta sú dostupné iba po rebríkoch. Hlavne vysoko položené skalné jazierko, kde nás na pramici zvezie vtipný prievozník. Obdivovať budeme aj Malý a Veľký vodopád. 

Žltá turistická značka nás dovedie k Skalnému hradu Střmen, na zdolanie ktorého treba vystúpiť po 300 schodoch. Od hradu je to už len pár stoviek metrov k vstupnej bráne do Teplických skál.

Odchod na Slovensko, návrat domov vo večerných hodinách.

 

Cena zájazdu 96 Eur

 

V cene je zahrnuté: autobusová doprava, hotelové ubytovanie, raňajky, prehliadky podľa programu bez vstupov, služby sprievodcu

V cene zájazdu nie je pobytová taxa 2 Eur/os/noc, miestenka 6 Eur, cestovné poistenie, 1-lôžková izba +28 Eur, vstupné Adršpach 180Kč, vstupné zámok Litomyšl 190/ 150Kč.

 

ZAUJÍMAVOSTI
Nikdo z vás nevidí milé Ratibořice tak krásnými jako já. Vy vidíte v nich jen prostou skutečnost, mně zůstaly rájem! (Božena Němcová v dopise setre Adélce)
Na Smetanovom námestí stojí dom č.84, dnes hotel Zlatá hvězda. V 19. storočí to bol hostinec Modrá hvězda, v ktorom Božena Němcová v roku 1861 prežila posledné týždne svojho života. Pripravovala tu svoje spisy pre tlačiareň.
Na zámku v Litomyšli sa každé leto koná Medzinárodný operný festival - Smetanova Litomyšl. Je to druhý najstarší hudobný festival v Čechách.