Rozprávková Lednice a Mikulov

Rozprávková Lednice a Mikulov

Lednicko-Valtický areál je svetovo unikátny krajinný komplex s množstvom kultúrnych a prírodných pamiatok, zapísaný na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Navštívime rozprávkový zámok – reprezentačné letné a lovecké sídlo rodu Liechtensteinov. Prejdeme sa obrovským romantickým parkom, spoznáme Mikulovsko a svahy Pálavy osadené vinicami.

 

1. deň

Svätý kopeček (363 m n. m.) – jeden z kopcov Pavlovských vrchov a najvýraznejšia prírodná dominanta Mikulova. Na jeho vrchol až ku kaplnke Sv. Sebastiána, zvonici a Božiemu hrobu nás zavedie krížová cesta. S pútnickou tradíciou aj prírodou v lokalite nás zoznámi Náučný chodník.

Malebný Mikulov– zoznámime sa s bohatou históriou mesta, kde v 17. storočí vyrástla rada renesančných domov. K tým najvýznamnejším patrí Dom u Rytierov a Kanovnícke domy. Ozdobou námestia je fontána so sochou Pomony s rohom hojnosti a monumentálne barokové Súsošie Najsvätejšej Trojice.
Severná kaplnka Kostola Sv. Václava ukrýva vzácnu sošku čiernej Madony z cédrového dreva.

Naša prechádzka bude pokračovať k majestátnemu zámku cez barokovú záhradu. Navštívime vínne pivnice s obrím sudom.

Po osobnom voľne a túlaní uličkami mesta sa vydáme k jednej z dominánt mesta, Koziemu hrádku, ktorý je dnes príjemným odpočinkovým centrom a vyhliadkovým bodom. Kozí hrádok sa oddávna podieľal na kontrole strategických ciest spájajúcich Brno s Viedňou a tak zabezpečoval dôležitú ochranu hlavne Mikulovskému hradu. Na vrchole je postavená dvojposchodová delostrelecká veža so strielňami.

Na záver dňa navštívime skvelé miestne vinárstvo, kde ochutnáme lahodné moravské vínko, zabavíme sa pri chutnej a bohatej večeri.

2. deň

Návšteva rozsiahleho Lednického areálu a jeho francúzskych záhrad, rybníkov, tropického skleníku, prepychového zámku. Krásny výhľad na národný park nám ponúkne veža minaretu.

Plavba po Dyje nám občas pripomenie amazónsku džungľu. V Lednici naopak preteká skvostom záhradnej architektúry – zámockým parkom.

Tancujúca rozhľadňa Slunečná – Veľké Pavlovice nám umocní zážitok pri pohľade na vínorodú krajinu Južnej Moravy

Nástupné miesta Prievidza, Nováky a smer Trenčín.

 

Cena zájazdu 117 Eur

 

V cene zájazdu je autobusová doprava, služby sprievodcu, ubytovanie s raňajkami, prehliadka pamiatok bez vstupov

V cene zájazdu nie je vstupné,  Zámocké pivnice Mikulov 90/45 Kč, Kozí hrádok – vyhliadková veža 30/20 Kč, zámok Lednice 240 Kč, skleník 100 Kč, plavba na Dyje 180 Kč 

Celovečerné menu Vínna pivnica 950 Kč

Degustácia minimálne 8 vzoriek vín v trvaní cca 90 min 
Predkrm: domáca pečeňová paštéta a pečivo
Teplá večera: bravčová panenka na rozmaríne s jemne korenenou omáčkou, šťuchané zemiaky
Pre vegetariánov: grilovaná zelenina, sýr tofu
Obložené misy (údené mäsko, klobásky, tlačenka, nakladaná zelenina a syry Gouda, Niva, plnené hermelíny, sušené ovocie. Cca 200g/ osoba)
Víno na celý večer – sudové biele a červené, voľná konzumácia
nealko – voda a káva

 

ZAUJÍMAVOSTI
Najvzácnejšie na zámku Lednice je drevené schodisko v knižnici, vyrezané z jedného kusu dreva, africký a čínsky kabinet s trofejami z ciest po Afrike a Ázii, vyrezávané kazetové stropy, obrazová galéria.
Riečna hladina Dyje poskytuje jedinečné pohľady na park, zámok, minaret alebo Janův hrad.
Medzi pamiatky židovskej komunity v Mikulove patrí Synagóga, Mikve - židovské kúpele, Židovský cintorín a obradná sieň.