Romantická jeseň v Ríme

Romantická jeseň v Ríme

Mesto miest, antický Rím, je jedným z najviac navštevovaných miest sveta. Nachádza sa tu množstvo fascinujúcich historických pamiatok, ktoré z tohto mesta robia najväčšie múzeum pod šírym nebom. Mnohé pamiatky sú výsledkom práce geniálnych umelcov ako Rafaello, Michelangelo, Bernini a ďalších.
Rím je jednoducho najromantickejšie mesto na Zemi. Spoznáme ho cez Fontánu di Trevi, Pantheon, Španielske námestie so známymi schodmi, až po skvosty ako Koloseum, Forum Romanum, námestie Navona i menej známu štvrť stredovekých uličiek – Trastevere.

 

Program zájazdu

1. deň

Transfer autobusom z Prievidze na letisko M.R.Štefánika Bratislava, odlet do Ríma.
Prílet a presun na ubytovanie. Osobné voľno, prechádzka v parku Villa Paganini, alebo Villa Torlonia, námestie Piazza Galeno.

2. deň

Pešia prehliadka po trase:
Španielske námestie, na ktorom stoja slávne Španielske schody a stĺp Nepoškvrneného počatia Panny Márie. V strede námestia sa nachádza slávna Fontána della Barcaccia.
Fontána di Trevi – najznámejšia fontána v Ríme. Fontána bola postavená na mieste niekdajšej renesančnej studne Trivio. Odtiaľ pochádza aj jej pomenovanie „di Trevi“.
Pantheon – jeden z najvýznamnejších a najzachovalejších antických chrámov na svete. Kruhová stavba má rovnakú výšku aj šírku. Mohutná kupola je postavená zrejme ako prvá stavba z betónu vôbec. Pôsobivý je aj interiér s nádhernou mramorovou dlažbou a stĺporadím.

Prestávka na ľahký obed.
Piazza Navona je námestie v Ríme, ktoré je postavené na mieste štadióna Domitian. Zaujímavosťou námestia je výrazný obelisk spolu s impozantnou Fontánou štyroch riek. Za architektúru najkrajších barokových budov námestia je zodpovedná iba jediná žena.
Cez rieku Tiber sa dostaneme do zábavnej stredovekej štvrte Trastevere, bývalej štvrte robotníckej triedy. Je ukrytá v menej známej časti Ríma a so svojimi starosvetskými dláždenými uličkami, brečtanom obloženými fasádami i ohnivým temperamentom je zároveň jednou z najživších rímskych štvrtí.
Bazilika Santa Maria in Trastevere, hlavný chrám Trastevere, je jeden z najstarších nepretržite činných kresťanských kostolov a pútnický chrám so statusom bazilika minor.
Osobné voľno, večerný Rím.

3. deň

Bazilika Santa Maria Maggiore – je miestom posledného odpočinku viacerých cirkevných, ale i svetských osobností.
Renesančná sakrálna stavba Bazilika sv. Petra v okovách s Michelangelovou sochou Mojžiša stojaca na vrchu Oppio na sever od Kolosea.

Prestávka na ľahký obed.
Forum Romanum bolo v minulosti strediskom náboženského i kultúrneho života. Stálo tu plno obchodov, bazilík a kostolov. Dnes je to unikátny komplex ruín, ktorý predstavuje srdce starovekého Ríma.

Palatin – pahorok, na ktorom bolo podľa povesti založené mesto Rím. Leží v strede historického mesta medzi Koloseom, Forum Romanum a Circom Maximom.
Koloseum. Najznámejšia rímska pamiatka postavená v prvom storočí nášho letopočtu. Pamätá si dávne časy gladiátorských bitiek, súbojov divých zvierat i krutých popráv. Bola tichým svedkom početných mučeníckych smrtí, slúžila ako kresťanské pohrebisko i kameňolom. 
Osobné voľno, večerný Rím.

4. deň

Jesenný park Villa Borghese, najobľúbenejší park Ríma a Galéria Borghese patriaca k najprestížnejším umeleckým galériam Ríma.
Galéria vystavuje majstrovské diela umelcov ako Tizian, či Raphael. Môžete ju preskúmať so sprievodcom, alebo sa prejsť krásnym romantickým parkom.

Transfer na letisko, odlet do Bratislavy. Príchod autobusom do Prievidze podvečer.

 

Cena zájazdu 357 Eur + letenka spoločnosti Ryanair

 

V cene zájazdu je: transfer autobusom Prievidza – letisko M. R. Štefánika Bratislava a späť, 3x ubytovanie v Hoteli B&B Home 77, 3x talianske raňajky, služby certifikovaného sprievodcu, zákonné poistenie CK

V cene zájazdu nie je: transfer shuttle busom na hotel a presuny MHD v rámci Ríma, pobytová daň 3 x 3,50 Eur, prednostný vstup Koloseum + Forum Romanum 24 Eur, zapožičanie audiosystému 3 Eur/deň, vstupné do galérie, obojsmerná letenka spoločnosti Ryanair cca 160 Eur, priame lety FR 4225 a FR 4226

CK si vyhradzuje právo na zmenu poradia navštívených miest, alebo prípadnú zmenu časti programu v závislosti od počasia, pričom charakter programu zostane nezmenený.

UBYTOVANIE: Home 77 je moderný a pohodlný B & B, ktorý sa nachádza v turistami obľúbenej štvrti Večného mesta. Všetky izby v ubytovacom zariadení Home 77 majú moderný interiér a súkromnú kúpeľňu so sušičom vlasov a toaletnými potrebami. 

LOKALITA: Poloha Home 77 ponúka ľahký prístup k mnohým miestam historického, umeleckého a kultúrneho mesta. Autobus premávajúci do historického centra mesta má zastávku priamo pred budovou a stanica metra Castro Pretorio je vzdialená len 5 minút pešo. Park Villa Borghese je dostupný len 15 min pešo.  

ZAUJÍMAVOSTI
Druhá verzia vzniku názvu Fontány di Trevi je, že je odvodený od „tre via“, čo znamená „tri cesty“, ktoré sa tu naozaj zbiehajú.
Trastevere, jeho samotný názov cez Tiber (tras Tevere) evokuje jeho geografickú polohu a pocit odlišnosti. Labyrint ulíc tejto najzábavnejšej štvrte, nekonečne fotogenický a z veľkej časti bez áut, sa po zotmení zmení, keď sa davy ľudí roja do stredomorských reštaurácií, kaviarní a barov.
Magnetom pre oči cestovateľov je Koloseum, štyri poschodia vysoký exteriér elipsovitého tvaru, ktorý je vyrobený z travertínu. Štvrté poschodie bolo určené nižším triedam spoločnosti a ženám.
Koloseum v Ríme patrí medzi svetové skvosty, ktoré lákajú milovníkov histórie i nadšencov kultúrnych a spoločenských podujatí, pretože koncert v ruinách starobylej stavby je nezabudnuteľným zážitkom.