Pútnické mestá Poľska

Pútnické mestá Poľska

Jasná Hora v Čenstochovej (Czestochowa) je najvýznamnejším pútnickým miestom a duchovným centrom Poľska. V kláštornej Bazilike Nájdenia sv. Kríža a Nanebovzatia Panny Márie sa nachádza zázračný obraz – ikona Panny Márie Čenstochovskej (tzv. Čierna Madona). Hoci Jasná Hora nikdy nebola žiadnym miestom mariánskeho zjavenia, ako tomu bolo v prípade takmer všetkých hlavných svätýň na svete, vďaka nádhernému obrazu, ktorý je jej srdcom, životom a hlavným magnetom sa veľmi rýchlo stala najväčšou mariánskou svätyňou v krajine.

 

Program zájazdu 3 dni

1.deň

Odchod do Malopoľského vojvodstva, kde navštívime kláštorny komplex na Kalvárii Zebrydowskej. Je to jedno z najnavštevovanejších miest pútnikov v Poľsku, ktoré navštívi ročne viac ako milión pútnikov.

Presun do sanktuária Božieho Milosrdenstva v Lagiewnikach. Kláštor na lagievnickom kopci v Krakove je známy aj vďaka Jánovi Pavlovi II. Už počas okupácii idúc do práce do závodu Solvay ho každodenne míňal a vstupoval do kaplnky kláštora. Náboženské kroniky zaznamenávajú len tie udalosti, v ktorých sa zúčastnil ako mladý kňaz a potom ako Pastor krakovskej diecézy. Nocľah v Krakove.

 

2.deň

Po výdatných raňajkách nás čaká prehliadka historického mesta Krakov. Vydáme sa po stopách Jána Pavla II., po trase Wawelské návršie (katedrála na Waweli a hrad Wawel), Kráľovská cesta, Hlavné námestie. Voľný program v centre mesta.

Krátka prechádzka na zelený kopec Šikornik k mohyle poľského národného hrdinu T. Kosciuszki, kde sa nám naskytnú krásne výhľady na mesto a okolitú krajinu. Prenocovanie v Krakove.

 

3.deň

Presunieme sa na Jasnú Horu do Čenstochovej, pútnického miesta so zázračným obrazom Panny Márie Čenstochovskej. Mnohí jej prisudzujú podiel na záchrane kláštora a celého Poľska v roku 1655, keď posádka asi 260 mužov vrátane rehoľníkov ubránila ťažko opevnený kláštor proti 3,5 tisícovej švédskej armáde. Čenstochová je uznávaná ako hlavné duchovné mesto Poľska, ktoré každoročne navštívi asi 5 miliónov pútnikov nielen z Poľska, ale i zo zahraničia, hlavne z Českej republiky, Slovenska a Maďarska. Vypočujeme si výklad rehoľníka z kláštora Paulínov. Návrat domov vo večerných hodinách.

 

Cena zájazdu 128 Eur

 

V cene zájazdu je: doprava zájazdovým autobusom, sprievodcovské služby v slovenčine 3 dni, 2x hotelové ubytovanie, polpenzia, povinné zmluvné poistenie zájazdu v zmysle zákona.

V cene zájazdu nie sú zahrnuté žiadne vstupy, orientačne 16 EUR

HODNOTENIA
„Zatiaľ bez hodnotení – NOVINKA“.