Pôvabný Mikulov a vinárska oblasť Pálava

Pôvabný Mikulov a vinárska oblasť Pálava

Kúzelný kraj, ktorému dominujú vápencové svahy Pálavy odnepamäti osadené vinicami, rozpálený kus krajiny nad nivou rieky Dyje, kde sa hore na hrebeňoch cítite ako na slnečnom juhu Európy. Zbytky hradov z bieleho kameňa po stáročia strážia vínne pivnice. Úhľadné riadky viníc, pretkané vinárskymi cestami, sa tiahnu kam len oči dovidia. Vitajte v Mikulovsku!

 

Odchod na Moravu z Prievidze v ranných hodinách.

Malebný Mikulov– zoznámime sa s bohatou históriou mesta, kde v 17. storočí vyrástla rada renesančných domov. K tým najvýznamnejším patrí Dom u Rytierov a Kanovnícke domy. Ozdobou námestia je fontána so sochou Pomony s rohom hojnosti a monumentálne barokové Súsošie Najsvätejšej Trojice.

Naša prechádzka bude pokračovať k zámku cez barokovú záhradu. Navštívime zámockú knihovňu a vínne pivnice s obrím sudom. Pozornosť si zaslúži aj rodová hrobka Dietrichsteinov, pôvodne najstaršia loreta v Čechách a historické expozície v zámockom múzeu.

Oprášime zašlú slávu židovského mesta so zachovanou synagógou a rozľahlým cintorínom.

Po osobnom voľne a túlaní uličkami mesta sa vydáme k jednej z dominánt mesta, Koziemu hrádku, ktorý je dnes príjemným odpočinkovým centrom a vyhliadkovým bodom. Kozí hrádok sa oddávna podieľal na kontrole strategických ciest spájajúcich Brno s Viedňou a tak zabezpečoval dôležitú ochranu hlavne Mikulovskému hradu. Na vrchole je postavená dvojposchodová delostrelecká veža so strielňami.

Na záver dňa navštívime miestne vinárstvo, kde si kúpime a ochutnáme lahodné moravské vínko, ktoré si každý vinár s láskou hýčka.

Návrat domov vo večerných hodinách.

Nástupné miesta aj Nováky, Bánovce, Trenčianska Turná ČS Slovnaft.

 

Cena zájazdu 33 Eur

 

V cene zájazdu je autobusová doprava, služby sprievodcu, prehliadka pamiatok bez vstupov

V cene zájazdu nie je: degustácia 6 druhov vín 200 Kč, Knihovňa 90/45 Kč, Zámocké pivnice s obrím sudom 90/45 Kč, Dietrichsteinská hrobka 100/ 70 Kč, miestenka v autobuse 3 Eur

 

ZÁMOK MIKULOV
Zámok Mikulov je jeden z najkrajších moravských zámkov. Jeho mohutná silueta je viditeľná v krajine Pálavy z ďaleka. V komnatách zámku nocovalo niekoľko známych osobností, vrátane cisára Napoleona.
Dnes zámok spravuje Regionálne múzeum v Mikulove, ktoré tu tiež sídli. Zámocká knižnica predstavuje zlomok pôvodnej obrovskej knižnice, ktorú zdecimovala švédska armáda a v ktorej priestoroch sa nachádzalo aj najstaršie zámocké divadlo v krajine. V pivnici uvidíme najväčší vínny sud v strednej Európe, najväčšiu atrakciu zámku.
V horúcich letných mesiacoch sa oplatí kúpanie v lome Janičův vrch, alebo návšteva Jaskyne Na Turoldu, kde je aj uprostred leta iba niečo cez 7°C.