Pôvabný Mikulov a vinárska oblasť Pálava

Pôvabný Mikulov a vinárska oblasť Pálava

Kúzelný kraj, ktorému dominujú vápencové svahy Pálavy odnepamäti osadené vinicami, rozpálený kus krajiny nad nivou rieky Dyje, kde sa hore na hrebeňoch cítite ako na slnečnom juhu Európy. Zbytky hradov z bieleho kameňa po stáročia strážia vínne pivnice. Úhľadné riadky viníc, pretkané vinárskymi cestami, sa tiahnu kam len oči dovidia. Vitajte v Mikulovsku!

 

Program zájazdu

 

Svatý kopeček (363 m n. m.) – jeden z kopcov Pavlovských vrchov a najvýraznejšia prírodná dominanta mesta. Na jeho vrchol až ku kaplnke Sv. Sebastiána, zvonici a Božiemu hrobu nás zavedie krížová cesta. S pútnickou tradíciou aj prírodou v lokalite nás zoznámi Náučný chodník. (iba 23.9.)

Prechádzka historickým mestom Skalica s domácim sprievodcom. Secesná budova Domu kultúry od D. Jurkoviča, Jezuitský kostol sv. Františka Xaverského, Expozícia kníhtlače založenej jezuitmi. (iba 14.10.)

Malebný Mikulov– zoznámime sa s bohatou históriou mesta, kde v 17. storočí vyrástla rada renesančných domov. K tým najvýznamnejším patrí Dom u Rytierov a Kanovnícke domy. Ozdobou námestia je fontána so sochou Pomony s rohom hojnosti a monumentálne barokové Súsošie Najsvätejšej Trojice. Severná kaplnka Kostola Sv. Václava ukrýva vzácnu sošku čiernej Madony z cédrového dreva.

Naša prechádzka bude pokračovať k majestátnemu zámku cez barokovú záhradu. Navštívime vínne pivnice s obrím sudom, no pozornosť si zaslúži aj zámocká knihovňa, či rodová hrobka Dietrichsteinov, pôvodne najstaršia loreta v Čechách a historické expozície v zámockom múzeu.

Po osobnom voľne a túlaní uličkami mesta sa vydáme k jednej z dominánt mesta, Koziemu hrádku, ktorý je dnes príjemným odpočinkovým centrom a vyhliadkovým bodom. Kozí hrádok sa oddávna podieľal na kontrole strategických ciest spájajúcich Brno s Viedňou a tak zabezpečoval dôležitú ochranu hlavne Mikulovskému hradu. Na vrchole je postavená dvojposchodová delostrelecká veža so strielňami.

Na záver dňa navštívime skvelé miestne vinárstvo, kde ochutnáme lahodné moravské vínko, ktoré si každý vinár s láskou hýčka.

Nástupné miesta Prievidza, Nováky, Bánovce nad Bebravou.

 

Cena zájazdu 31 Eur

 

V cene zájazdu je autobusová doprava, služby sprievodcu, prehliadka pamiatok bez vstupov

V cene zájazdu nie je: degustácia 8 druhov vín a záhryz 450 Kč, zámocké pivnice s obrím sudom 120/60 Kč, miestenka v autobuse 3 Eur

 

O MIKULOVE
Zámok Mikulov je jeden z najkrajších moravských zámkov. Jeho mohutná silueta je viditeľná v krajine Pálavy z ďaleka. V komnatách zámku nocovalo niekoľko známych osobností, vrátane cisára Napoleona.
Dnes zámok spravuje Regionálne múzeum v Mikulove, ktoré tu tiež sídli. Zámocká knižnica predstavuje zlomok pôvodnej obrovskej knižnice, ktorú zdecimovala švédska armáda a v ktorej priestoroch sa nachádzalo aj najstaršie zámocké divadlo v krajine.
V pivnici zámku sa nachádza najväčší vínny sud v strednej Európe, najväčšia atrakcia zámku.
Medzi pamiatky židovskej komunity patrí Synagóga, Mikve - židovské kúpele, Židovský cintorín a obradná sieň.
V horúcich letných mesiacoch sa oplatí kúpanie v lome Janičův vrch, alebo návšteva Jaskyne Na Turoldu, kde je aj uprostred leta iba niečo cez 7°C.