Počúvadlo – Sitno – Banská Štiavnica

Počúvadlo – Sitno – Banská Štiavnica

Hora Sitno so zrúcaninou a fascinujúcimi výhľadmi je opradená bájami a povesťami ako z Pána prsteňov. Driemu tu Sitnianski rytieri, ktorí keď bude Slovákom skutočne zle, ožijú a vystúpia z hory. Na jej vrchole stojí drevená rozhľadňa s malou múzejnou expozíciou, rádiový a televízny vysielač, chata i bufet.

 

Program turistiky

Od Počúvadlianskeho jazera sa vydáme strmším výstupom na vrchol Sitna. Výstup však zvládnu aj deti a starší turisti. Čaká nás prechádza krásnou scenériou lesa a skál, posledný úsek pod vrcholom prejdeme po schodoch medzi skalami. Na Tatárskej lúke, s bohatým výskytom divých ruží, začína náučný chodník, ktorý má 13 zastávok. 

Na vrchole Sitna (1009 m n.m.) sa pokocháme panoramatickými výhľadmi na okolité lesy, lúky a pasienky, na blízke Kremnické vrchy, Vtáčnik, Tribeč, Inovec, Zobor, ale aj na Chopok, Vepor, Poľanu, Stolicu. Stojí tu jedna z prvých rozhľadní v Európe. Pri dobrej viditeľnosti vidieť Nízke Tatry aj maďarskú Matru. Neobídeme ani tajomnú zrúcaninu hradu ležiacu iba kúsok pod vrcholom. 

Na chate A. Kmeťa si doprajeme niečo dobré pod zub a načerpáme sily na ďalšiu cestu.

Pokračovať budeme cez Vlčiu jamu, obec Ilija, Kaplnku Sv. Ondreja až k jazeru Klinger. Možnosť kúpania sa pre otužilcov 🙂 

Posledný úsek cesty je Rudná magistrála ponúkajúca výhľady na Štiavnickú kalváriu. Dovedie nás cez Piargskú bránu až do centra Banskej Štiavnice. Tu sa naša túra skončí.

Dĺžka trasy je 14,6 km, čistý čas pochodu 5 hodín, stúpanie 621 m, klesanie 717 m

Nástupné miesta: Nováky, Prievidza a smer Handlová

 

Cena výletu 19 Eur

 

V cene je zahrnutá: doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu

O SITNE
Sitno je najvyšší vrch pohoria Štiavnické vrchy a je považovaný za kolísku európskej horskej turistiky. Toto sopečné pohorie navštívi každý rok množstvo turistov.
Zaujímavosťou hory je, že na jej vrchole objavili archeológovia pozostatky pravekého sídla. Aj preto je tento vrch opradený povesťami a starými legendami.