Plzeň a Zlatý Karlovarský kraj

Plzeň a Zlatý Karlovarský kraj

Západočeské kúpele sú krajom kolonád, termálnych prameňov, kúpeľných pavilónov a promenád s množstvom vyhliadok a odpočinkových altánkov. Je to ale aj kraj pozoruhodnej prírody plnej skál, či vyhasnutých sopiek. Najnavštevovanejším miestam kraľujú hrad Loket a Bečov nad Teplou.
Preslávené Mariánske Lázne, Františkove Lázne, či Karlove Vary,  poďte s nami do kraja liečivých prameňov. Navštívte miesto, kde sa zrodilo výnimočné pivo Pilsner Urquell a kde jeho príbeh dodnes pokračuje.

 

1. deň

Odchod z Prievidze v skorých ranných hodinách.

Metropola Západných Čiech, mesto štyroch riek, fenomén pivovarníctva, rodisko svetoznámeho piva Pilsner Urquel, ale aj slávnych bábok Spejbla a Hurvínka, to je Plzeň. Mesto plné histórie, fontán, pouličných umelcov, aj skvelých reštaurácií.
Prehliadka historického centra a Námestia republiky. Katedrála sv. Bartolomeja, renesančná radnica, krásne meštianske domy na námestí.

Návšteva svetoznámeho pivovaru Plzenský Prazdroj, ktorý denne vyprodukuje niekoľko tisíc litrov piva. Výnimočná exkurzia s ochutnávkou piva, suveníry.

Presun do druhých najväčších kúpeľov v Čechách – Mariánskych Lázní. Ubytovanie, večera, osobné voľno, večerná spievajúca fontána.

2. deň

Františkove Lázne. Prechádzka týmto „malým mestom s veľkými kúpeľmi“. Luisin prameň, Národná trieda, Mestské sady, Divadlo B. Němcovej, Nová kolonáda, Františkov prameň, Dvorana Glauberových prameňov.

Tisícročné mesto Cheb a jedna z najkrajších stredoeurópskych románskych pamiatok Chebský hrad s Čiernou vežou. Námestie Krála Jiřího z Poděbrad. Na námestí stojí dom, kde bol v r. 1634 zabitý vrchný veliteľ cisárskych vojsk, generál a vojvoda Albrecht z Valdštejna. V dome je dnes múzeum s jedinečnou expozíciou.
Špalíček – komplex domov z 13. storočia – symbol mesta. Kostolné námestie s neopakovateľnou atmosférou, kostol Sv. Mikuláša s vyhliadkou.

Návrat do Mariánskych Lázní. Skalníkovy sady, Rudolfov, Karolínin, Krížový, Ferdinandov prameň. Novobaroková kolonáda (135 x 12 m) a spievajúca fontána, ktorá hrá skladby známych umelcov. Prvú skladu pre fontánu zložil Petr Hapka.

3. deň

Bečov nad Teplou. Návšteva jedného z najzachovalejších hradov v Čechách, v ktorom sa nachádza najvzácnejšia zlatnícka pamiatka Českej republiky – Relikviár sv. Maura, s ktorým je spojený napínavý príbeh jeho znovuobjavenia. Prehliadka Zámocké interiéry, alebo Relikviár sv. Maura

Odchod do malebného mestečka Loket k majestátnemu stredovekému hradu, ktorý sa týči nad riekou Ohře. Hrad strážil české územie už v 13. storočí a bol svedkom mnohých udalostí v českých kráľovských rodinách. 

Presun do Karlových Varov, ubytovanie, osobné voľno. 
Rozhľadňa Diana s 35 m vysokou vyhliadkovou vežou je perlou medzi vyhliadkami, dostupná je peši i lanovkou. Lesná reštaurácia, Jelení skok – skalka so sochou kamzíka, podzemie Vřídelní kolonády, Mestské divadlo a podobne.

4. deň

Prehliadka krásneho kúpeľného mesta ležiaceho na sútoku riek Ohře a Teplá. Masarykova trieda, Alžbetiny lázne, Smetanovy a Dvořákovy sady, rieka Teplá,  Sadová, Mlýnska, Tržní a Vřídelní kolonáda, Mestské divadlo. Ochutnávka kúpeľných oblátok a teplých až horúcich liečivých prameňov. Hadí, Rusalkin, Libušin, Tržní prameň, či prameň Karla IV.

Domov Becherovky. Návšteva múzea J. Bechera s historickými pivnicami a ochutnávkou 4 druhov známeho bylinného likéru. Podniková predajňa, suveníry, známe a prestížne sklo Moser. 

Popoludní odchod na Slovensko, návrat domov v neskorých večerných hodinách.

 

Cena zájazdu 259 Eur

 

V cene je zahrnutá doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu, 3x ubytovanie v hoteli 3*, 3x raňajky, prehliadky podľa programu bez vstupov. (Ubytovanie 2x Mariánske Lázne – Spa Hotel Devín, 1x Karlovy Vary – Hotel Marttel)

V cene nie je pobytová daň 2,30 Eur/os/noc, polpenzia 28 Eur/ 2 dni Mariánske Lázne (večere formou bufetových stolov), cestovné poistenie, doplatok za jednolôžkovú izbu 80 Eur/pobyt, miestenka 7 Eur

Vstupné orientačne: exkurzia Becher 280 Kč, hrad Loket 175/140 Kč, zámok Bečov 200/160 Kč (alebo Kláštor Teplá 160/150 Kč), hrad Cheb 120/60 Kč, pivovar PilsnerUrquel 380 Kč 

VEDELI STE ŽE
Karlove Vary založil kráľ Karol IV. už v roku 1350. No správy o blahodárnych účinkoch tunajších termálnych prameňov sa rozniesli do sveta až v 18. a 19. storočí. Od tej doby sa príval hosťov nezastavil a dnes právom patria medzi najznámejšie kúpele v Európe.
Medzinárodný filmový festival sa koná v Karlových Varoch už od roku 1946. Hlavnou cenou je Krištáľový glóbus. Od roku 2000 má podobu ženy zdvíhajúcej krištáľovú guľu.
V Karlových Varoch sa každoročne konajú preteky, zjazd na rieke Teplá. Tento rok sa konal už 72. ročník.
Precestoval som celú Indiu, Ceylon, všetky kúpeľné mestá Európy. Ale nikde na svete ma nechytila za srdce poézia nádhernej prírody tak ako tu v Mariánskych Lázňach. (Anglický kráľ Edward VII.)
Máloktoré mesto sa môže pýšiť takou kuriozitou, akou je chebský Špalíček – blok jedenástich meštianskych domov tesne prilepených k sebe, rozdelených iba uzučkou Kramárskou uličkou.