Perly Jeseníkov

Perly Jeseníkov

Jeseníky sľubujú potulky horskou prírodou, šport, relax, pešiu turistiku, cyklistiku. Praděd – najvyššia hora Moravy a Sliezska (1492 m) je svojou majestátnosťou symbolom Jeseníkov a celého kraja. No cestovanie severnou Moravou je spojené tiež so spoznávaním stredovekých hradov, krásnych zámkov, historických pamiatok, unikátnych kúpeľov, jaskýň svetového významu aj kulinárskych zážitkov. 

 

Program zájazdu

1.deň

Odchod z Prievidze v skorých ranných hodinách. Mesto, kde pečú uši, mesto nazývané aj Moravský Betlehem, to je Štramberk. Prezývku si mesto vyslúžilo, pretože je malé, malebné a až rozprávkovo krásne. Isto to bude aj vďaka gotickej veži v tvare valca, ktorá patrí k zrúcanine hradu Stallenberg, a  ktorú miestni nevolajú inak než Trúba.
Horské mestečko skrýva úzke kľukaté uličky s utešenými zrubovými drevenicami, zachovalé námestie s barokovými meštianskymi domami a valašskou architektúrou. Hlavnou dominantou mesta je práve spomínaná Štramberská Trúba, ktorá po prestavbe slúži ako rozhľadňa pre verejnosť s výhľadom na Beskydy a Jeseníky. Priamo na námestí sa nachádza Múzeum Zdeňka Buriana, mestský pivovar s domácim pivom Trubač, na rohu námestia stojí Panoptikum s radou figurín. V cukrárni u Hezounů pečú vychýrenú špecialitu – Štramberské uši. Ide o cukrovinku z medovníkového koreneného cesta v tvare uší.

Presun do kúpeľného mestečka Teplice nad Bečvou, kde v údolí leží jedinečná Zbrašovská aragonitová jaskyňa a najhlbšie zatopená priepasť s hĺbkou 69,5 m. Návšteva jaskyne vyžaduje teplejšie oblečenie a športovú obuv.
Ubytovanie, osobné voľno, nocľah.

2.deň

Po raňajkách nás čaká najvyšší vrch Moravy Praděd. Kyvadlovou dopravou sa vyvezieme na Ovčárnu, ďalej budeme pokračovať turistikou 2,5 km na Praděd. Na vrchu sa nachádza televízny vysielač, reštaurácia, rozhľadňa. Vrchol a jeho široké okolie je národnou prírodnou rezerváciou. Na ploche 2031 ha rastú vzácne alpské spoločenstvá s množstvom vzácnych druhov rastlín, živočíchov a pralesovité porasty.

Odchod do Velkých Losin – prehliadka krásneho renesančného zámku s arkádami, rytierskou sálou, obrazárňou, osembokou 6 podlažnou vežou s hodinami a priľahlým parkom.

Termálny park Velké Losiny ponúka relaxačný a regeneračný vodný svet, bazény napustené liečivou termálnou vodou.
Osobné voľno, nocľah.

3.deň

Mesto hodín – Šternberk. Mestu dominuje hrad na okraji Nízkeho Jeseníka a historické centrum s radou meštianskych domov.  Hrad ponúka okrem šľachtických interiérov minulých storočí aj diela, ktorých vzácne originály sú obdivované v niektorých svetových galériach, napríklad v Petrohrade a Louvri.
V tesnej blízkosti hradu sídli augustiánsky kláštor. Prehliadka bývalého kláštora zahrňuje expozíciu histórie mesta a kláštora, kláštorných pivníc, obrazáreň barokových maliarov, vežové hodinové stroje, včelársku výstavu a expozíciu s vianočnou tématikou. Zoznámime sa tu aj so zvukom rôznych hudobných nástrojov a hrou na varhanoch.
Pobavíme aj poučíme sa v Expozícii času, jedinej svojho druhu v ČR, ktorou mesto naviazalo na tradíciu mesta hodín. Presvedčíme sa, že v Expozícii času beží čas rýchlejšie.
Mestskou pamiatkovou zónou nás tu prevedie aj „hovoriaci verklík“, originálne informačné zariadenie.
Návrat domov vo večerných hodinách.

 

Cena zájazdu 168 Eur 

 

V cene je zahrnutá doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu, 2x hotelové ubytovanie v dvojlôžkových izbách s príslušenstvom, 2x raňajky, poistenie zájazdu v zmysle zákona č. 170/20018 Z.z.

V cene nie je vstupné do pamiatok a termálneho parku, spolu orientačne 45 Eur, pobytová taxa cca 2 Eur/deň

HODNOTENIA
Zatiaľ bez hodnotení, NOVINKA