Paláce Eszterházyovcov

Paláce Eszterházyovcov

Eszterházyovci patria k prastarej Uhorskej šľachte známej už od 12. storočia. Príznačná je pre nich ochota nevzdávať sa vlastného presvedčenia, ako hovorí ich rodinné motto: „DUM SPIRO SPERO“, kým dýcham, dúfam. Svoju odvahu dokazovali v bojoch proti Osmanským Turkom, pomáhali pri obliehaní Viedne, či oslobodení Budína. Zostali verní Uhorskému kráľovi aj v čase, kedy veľká časť šľachty sympatizovala s Napoleonom. Nájdeme medzi nimi palatínov, kráľovských radcov, maršálov, politikov, diplomatov, biskupov i mecenášov. Vydajte sa s nami spoznávať ich históriu a najkrajšie kaštiele Maďarska a Rakúska.

 

Program zájazdu 3 dni

1.deň.

Naša cesta povedie najskôr do Eisenstadtu, metropoly rakúskej spolkovej krajiny Burgenland. Na bohaté dejiny upozorňuje pôvabné historické jadro mesta a významná pamiatka, kaštieľ Esterházyovcov, ktorý navštívime.

Ďalšou zastávkou bude majestátny hrad Forchtenstein s nádhernou klenotnicou a jedinečnou výstavou zbraní Eszterházyovcov. Hrad je najvýznamnejšou dominantou Burgenlandu.

Po prehliadke hradu Forchtenstein sa presunieme do maďarskej Šoproni. U nás málo známe mesto patrí medzi najzaujímavejšie turistické miesta v Maďarsku, často je nazývané „maďarským Krumlovom“. Zatiaľ je našťastie bez masového turizmu. Ubytujeme sa v hoteli zasadenom v krásnom odpočinkovom parku. Osobné voľno, nocľah.

2.deň.

Vydáme sa do obce Fertőrákos, odkiaľ sa budeme plaviť 90 min. do malebného stredovekého mestečka Rust, ktoré je známe ako „mesto bocianov a lahodných vín“. S láskou udržiavané meštianske domčeky s nádychom barokového a renesančného štýlu sú pre mesto absolútnym klenotom. Mestská časť Staré mesto je domovom najväčšej kolónie bocianov v Burgenlande, s množstvom hniezd na komínoch, o ktorých sa hovorí, že prinášajú šťastie. Vychutnáme si obed v reštaurácii Alte Schmiede. Odvezieme sa panoramatickým vláčikom cez vinice do mestečka Mörbisch am See a loďou sa vrátime naspäť do Fertőrákos. Potom už pôjdeme autobusom do nášho hotela v Šoproni.

Hotel ponúka bohatý športový program, prechádzku lesom, plaváreň, fitness, wellness a beauty centrum. Tiež je možné odviezť sa vyhliadkovým vláčikom po okolí. V prípade nezáujmu o výlet, je možné stráviť deň podľa vlastných predstáv.

3.deň.

Preskúmame mestečko Šoproň. Vychutnáme si romantickú náladu mesta, ktoré ponúka turistom pozoruhodné historické domy, múzea, kostoly, kláštory i posedenie pri dobrom jedle a víne. Dozvieme sa, prečo je Šoproň prezývaná najvernejším mestom Maďarska a odkiaľ pochádza pomenovanie vína Modrá frankovka.

Čaká nás prehliadka ďalšieho sídla Eszterházyovcov. Zámok Fertőd je jeden z najkrajších a najväčších zámkov v Maďarsku. Bohato zdobený zámok odráža bohatstvo šľachticov a lásku k pompéznosti najmä šľachtica Miklósa Esterházyho. V polovici 18. storočia nechal gróf prestavať svoj lovecký zámoček na honosný rokokový zámok. Vzorom celého komplexu postaveného do tvaru podkovy bol zámok vo Versailles a svojmu mecenášovi vyniesol jednoznačne prívlastok – skvelý. V rozsiahlom parku voňali pomarančovníky, vytryskovali fontány a bolo tu miesto i pre dom opery, koncertné sály, čínsky letohrádok, malé pavilóny, kaplnku a stajne.

Rozlúčime sa s Maďarskom a odídeme na Slovensko. Príchod domov plánujeme neskoro večer.

Cena zájazdu 136 Eur

 

V cene je zahrnutá: doprava zájazdovým autobusom, služby špičkového sprievodcu a delegáta CK, 2x ubytovanie v Hoteli Lövér 3*, 2x polpenzia – bohaté bufetové stoly, sauna, bazén, jacuzzi, telocvičňa, miestna daň, povinné zmluvné poistenie zájazdu v zmysle zákona.

V cene nie je vstupné, plná cena orientačne: Zámok Eisenstadt 11 Eur, múzeum vína 7 Eur, Hrad Forchtenstein + zbierka zbraní 12 Eur, klenotnica 12 Eur, Zámok Fertőd 7 Eur, výlet 2. deň (2x plavba, jazda vláčikom, obed) 25 Eur.

HODNOTENIA
V mene dievčeniec Olympie, ich rodinných príslušníkov a priateľov, veľmi pekne ďakujem za nádherný spoločný zájazd. Bol nabitý pestrým programom, krásnym zážitkom bola plavba po jazere Neusiedler See do malebného mestečka Rust, návšteva krásneho mesta Šoproň, vynikajúce ubytovanie, strava wellness, večerné pyžamové párty u nás na izbe a počas cestovania panovala v autobuse skvelá nálada.
Tešíme sa na ďalší spoločný zájazd. Prajem veľa takýchto super zájazdov s perfektnými ľuďmi. S pozdravom
Jitka Hejtmánková Prievidza.