ONDRÁŠOVSKÉ SKALY

ONDRÁŠOVSKÉ SKALY

Za krásnymi výhľadmi sa netreba vždy šplhať do extrémnych nadmorských výšok. Aj nenáročné ciele vedia ukázať pekné scenérie. Takým sú aj Ondrášovské skaly. Výlet je to veľmi jednoduchý a v polceste je odmenou krásny výhľad na veľkú časť Turčianskej záhradky a hrebeň Veľkej Fatry, považovaný mnohými za najkrajší výhľad tohto druhu v Turci.

 

Program turistiky

Odchod ráno z Novák a Prievidze do regiónu Turiec.

Turisticky nenáročný okruh z dedinky Polerieka v dĺžke 8 km a prevýšení 260 m. Väčšinu úsekov prejdeme po širokej zvažnici. V strede cesty odbočíme k Ondrášovským skalám. Ondrášovská skala 812 m.n.m. je bralnatý vŕšok vypínajúci sa nad obcou Ondrašová v okrese Turčianske Teplice. Vrch je zaujímavý rôznymi skalnými útvarmi, z ktorých vyniká malé skalné okno, skalná veža, skalné hradby a jaskyne.

Najväčším turistickým lákadlom je krásny výhľad na Turčiansku záhradku, hlavný hrebeň Veľkej Fatry s Krížnou, Nízke Tatry, obce Ondrášová, Abramová, Kláštor pod Znievom, Martinské hole, až po pohoria na južnej strane – Kremnické vrchy a Žiar. Je to miesto, kde človek strávi určite viac ako 5 minút a pokochá sa scenériou okolia.

Pri pochode uvidíme rozmanitosť miestnej fauny a flóry. Ku koncu trasy nájdeme dva minerálne pramene – Slatinu pod lesom a Poľovníkov prameň. Potulkami v obci Polerieka natrafíme na drevenú zvoničku, bývalý mlyn, či kaplnku.

Na záver sa presunieme do Kláštora pod Znievom, kde vylezieme na Mega lavičku Gardeon. Lavička ponúka výhľad na obec a vrch Zniev. Okrem lavičky môžete vyskúšať aj hojdačku Hôrdačku.

 

Cena výletu 15 Eur, deti do 15 rokov 11 Eur

 

V cene výletu je: Doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu

ZAUJÍMAVOSTI
Najvyšší vrch Žiarskeho pohoria sú Chlieviská 1025 m.n.m.
Medzi obyvateľov pohoria patrí medveď hnedý, líška obyčajná, orol skalný, srna lesná, diviak lesný, rys ostrovid, veverička, bocian čierny.
V obci Kláštor pod Znievom bolo 3. októbra 1869 založené Slovenské katolícke gymnázium a bolo jediným reálnym gymnáziom v uhorskej školskej sústave. V gymnáziu študovali viacerí predstavitelia slovenského národného života a kultúry.
Obec Kláštor pod Znievom bola vyhlásená v roku 2021 za dedinu roka. Navštíviť tu môžete aj zrúcaninu hradu Zniev.