Okrasa Čadca, Budatínsky hrad, vianočné trhy Žilina

Okrasa Čadca, Budatínsky hrad, vianočné trhy Žilina

Nechajte sa zlákať krásnymi, sklenenými, vianočnými ozdobami, ktoré pre Vás s láskou pripravili vo Výrobnom družstve Okrasa Čadca. Nech ich ozdôbky rozžiaria i Váš stromček.

Spoznajte jediný slovenský orloj. Srdcom orloja je astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Orloj v Starej Bystrici tak ako jediný z jestvujúcich orlojov na svete ukazuje tzv. pravý slnečný čas. Okrem toho astroláb ukazuje polohu mesiaca na oblohe, fázy mesiaca a polohu slnka v znamení zverokruhu.

Vianočné trhy každoročne umocňujú predvianočnú atmosféru v centre krajského mesta Žilina. K nádychu adventu tiež prispieva bohatá vianočná výzdoba a program na námestí.

 

 

Program vianočného výletu

Odchod z Novák a Prievidze v ranných hodinách. Ďalšie nástupné miesta smer Nitrianske Pravno.

Prehliadka Slovenského orloja v Starej Bystrici. Ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Celková kompozícia predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Vo výklenkoch orloja je umiestnených šesť bronzových plastík. Vo vežičke orloja sú umiestnené dva zvony. Jeden zvon odbíja čas, druhý zvon vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov.

Žiaden ázijský plast, ale ozajstné poctivé sklenené gule a vianočné ozdoby, to je 66 ročná tradícia výroby Okrasy Čadca. Nákup ručne robených a zdobených vianočných ozdôb v podnikovej predajni. Práca bez využitia strojov zaručuje originalitu každého jedného kúsku.

Budatínsky hrad ležiaci na sútoku riek Váh a Kysuca. Hrad je obkolesený historickým parkom. Expozície Budatínskeho hradu – dejiny Žiliny, dobový interiér, zbierka katovských mečov, lovecká miestnosť, Čákiho jedáleň. Veža hradu ukrýva mnoho zaujímavostí a historických skutočností, obrazáreň aj expozíciu hodín. Prehliadku ukončíme vyhliadkou na mesto Žilina a okolie.  

Tradičné vianočné trhy v centre mesta – na Námestí Andreja Hlinku a na Mariánskom námestí. Na trhoch si vychutnáme typickú vianočnú atmosféru – vôňu škorice a klinčekov z vianočných stánkov ponúkajúcich punče rôznych chutí. Súčasťou vianočných trhov je aj svietiaci vianočný stromček na obidvoch námestiach v centre mesta. Nákupy OC Mirage a Aupark Žilina.

Návrat domov vo večerných hodinách.

Cena zájazdu 26 Eur

 

Cena zahŕňa: Autobusovú dopravu, služby sprievodcu, poistenie zájazdu v zmysle zákona.

V cene výletu nie je vstupné do hradnej expozície 8/4 Eur

VEDELI STE ŽE
Žiline sa hovorí aj perla na Váhu. V centre mesta sa dnes nachádza pamiatková rezervácia, ktorej jadrom je Mariánske námestie s typickými meštianskymi domami. Námestie je historickým srdcom Žiliny. Má neopakovateľnú atmosféru, jedinečnú svojho druhu na Slovensku. Na námestí sa nachádzajú dve studne, pri jednej z nich sa nachádzal aj pranier (stĺp hanby). V okolí Žiliny sa nachádza niekoľko hradov – Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričov, Súľovský hrad, Budatínsky hrad. Za pozornosť stojí aj kaštieľ v Lietavskej Lúčke.