Netradičná Viedeň

Netradičná Viedeň

Vydajte sa s nami na prechádzku cisárskym mestom a spoznajte jeho významné i netradičné pamiatky. Nájdeme tu všetko pokope. Históriu, architektúru, tradície, kultúru, umenie, jedlo, pitie, nakupovanie i svet živočíšnej ríše.
A ktorých slávnych Viedenčanov by ste mali poznať? Určite Máriu Teréziu, cisára Františka Jozefa, cisárovnú Alžbetu, W. A. Mozarta, Johanna Straussa, Gustáva Klimta, Otta Wagnera, a mnoho ďalších.

 

Program výletu

Viedenský centrálny cintorín – jedinečná a veľmi často navštevovaná pamiatka. Cintorín je najväčší v Európe, je tu pochovaných viac ako tri milióny ľudí a veľa známych osobností. V okolí hrobov rakúskych prezidentov sú miesta posledného odpočinku osobností ako Beethoven, Strauss, Brahms, Zawinul, Udo Jurgens a ďalších. Nájdeme tu krásne stavby v secesnom štýle a umelecky vypracované náhrobné kamene, ktoré dodávajú miestu neopakovateľnú atmosféru. 

Zámok Belvedere z 18. storočia – veľkolepá rezidencia princa Eugena Savojského. Dnes je tu vystavená okrem iného najvýznamnejšia kolekcia rakúskeho umenia. K jej vrcholom patria „zlaté obrazy“ Gustava Klimta, majstrovské diela Egona Schieleho, no aj prominentné diela francúzskeho impresionizmu.

Prehliadka zámockého areálu. Horný a Dolný zámok Belvedere, rozsiahla francúzska záhrada. Celý areál patrí k najkrajším barokovým stavebným dielam Európy a je zapísaný na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Hundertwasserov dom. F. Hundertwasser vytvoril v rokoch 1983 – 1985 neobyčajný pestrofarebný obytný dom, ktorý je magnetom pre mnohých turistov. Tento rakúsky umelec bol silne ovplyvnený architektúrou Antoniho Gaudího.

Krátka autobusová prehliadka historickej časti mesta po Ringstrasse.

Historické centrum Viedne. Vnútorné mesto je enormne bohaté na množstvo historických budov a múzeí. Čo uvidíme ďalej? Symbol Viedne a najvýznamnejšiu gotickú stavbu Rakúska Katedrálu Sv. Štefana, promenádu Graben, Kohlmarkt s morovým stĺpom, historickú kaviareň Julius Meinl, kaviareň Demel, bývalú rezidenciu Habsburgovcov – Hofburg, sídlo rakúskeho prezidenta a interiéry Slávnostnej sály Rakúskej národnej knižnice, ktorá sa pokladá za najkrajšiu na svete. 

Osobné voľno. Vychutnajte si mesto valčíkov posedením pri kávičke, maškrtením na známej Sacherovej torte, alebo dobrom Wienerschnitzli.
Návrat domov v neskorých večerných hodinách.

Nástupné miesta Prievidza, Nováky a smer Trenčín, Bratislava.

 

Cena výletu 41 Eur

V cene je zahrnutá: autobusová doprava, služby skvelého sprievodcu, povolenie na vstup autobusu do centra a parkovné 

V cene nie je zahrnuté: miestenka v autobuse 3 Eur, zapožičanie slúchadiel 3 Eur, vstupné do Národnej knižnice 7,50 Eur (do 18 rokov vstup zdarma). 

ZAUJÍMAVOSTI
Mimo centra Viedne stojí ďalšie zaujímavé Hundertwasserovo dielo, spalovňa odpadov Spittelau.
Vedeli ste, že strechu Dómu Sv. Štefana pokrýva asi 230 000 strešných tašiek?
Za katedrálou nájdete pôvabné kľukaté uličky. V Domgasse kedysi býval Mozart, ktorému je tu venované múzeum.
Trieda Kärntner Strasse existovala už v dobe rímskej. Dnes je to nákupná trieda, akú nájdeme v každej európskej metropole.