15 júl Mengusovská dolina – Popradské pleso, 3. máj
Nenáročná turistika vo Vysokých Tatrách na Popradské pleso poteší hlavne tých, čo si netrúfnu na vysoké tatranské štíty, no radi strávia aktívny deň v našich veľhorách. Vychutnajú si pritom krásne výhľady na prírodu, jazerá a okolité kopce. Túra vedie z veľkej časti Tatranskou magistrálou.
Program výletu
Odchod autobusom do Vysokých Tatier v skorých ranných hodinách.
Zo Štrbského Plesa sa vydáme po červenej turistickej značke Tatranskou magistrálou. Prejdeme potok Mlynica a miernym stúpaním lesným porastom prídeme k rázcestiu Trigan 1481 m n. m. Pokračujeme ďalej po červenej značke a prídeme až k Popradskému plesu. Na tatranské pomery je túra k Popradskému plesu prechádzkou. Na brehu jazera sa občerstvíme na Chate pri Popradskom plese. Chata s celoročnou prevádzkou patrí k najnavštevovanejším v Tatrách.
Na brehu plesa stojí aj Majláthova chata vybudovaná na konci 19. storočia. Obe chaty poskytujú krásne výhľady na pleso a okolité štíty.
Neďaleko Popradského plesa pod západnou stranou Ostrvy sa v limbovom poraste nachádza symbolický cintorín (1525 m) na pamiatku tých, čo nechali svoje životy vo Vysokých Tatrách.
Na návrat k Štrbskému plesu použijeme pre zmenu zelenú trasu, ktorá je vhodná hlavne v zimnom období.
Túra je vhodné pre deti od 7 rokov, vyžaduje sa primeraná kondícia a turistická obuv. Vhodné sú aj turistické palice.
Nástupné miesta Prievidza a obce po trase smer Martin.
Cena výletu 29 Eur
V cene výletu je doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu.
Pleso je pomenované podľa rieky Poprad, ktorá ním preteká. Rozloha plesa je takmer 7 hektárov, jeho okolie lemuje turistický chodník. Hĺbka plesa je 17 metrov.
Toho času je na symbolickom cintoríne vyše 160 pamätných tabúľ a 50 ručne vyrezávaných drevených krížov. Pôvodne boli pamätné tabule obetí Vysokých Tatier roztrúsené na konkrétnych miestach horských tragédií. Propagátorom, ako aj konkrétnym realizátorom myšlienky založiť symbolický cintorín obetí hôr bol akademický maliar Otakar Štáfl.