Medvedia roklina – BÄRENSCHÜTZ

Medvedia roklina – BÄRENSCHÜTZ

Roklina Bärenschütz je jedna z najkrajších vodných skalných roklín v Rakúsku. Sila prírody a neustále tečúca voda tu vytvorila neobvyklé scenérie a bizarné skalné útvary. Túra medzi neskrotnými vodopádmi a drsnými skalami je pôsobivým zážitkom pre každého turistu.

 

Program turistiky

Odchod z Prievidze v skorých ranných hodinách do Štajerska a malej obce Mixnitz, ktorá je východiskovým bodom turistiky.

Turistika pozdĺž horskej riečky Mixnitz. Tešiť sa môžeme na príkre útesy, osviežujúce vodopády, divoké kaskády, drsné vápencové útvary, machy, jaskyne, skalný dóm a krásnu prírodu. Prechodom tiesňavy v dĺžke 1400 metrov zdoláme 49 rebríkov, 115 drevených lávok a neuveriteľných 2900 stupienkov, ktoré vedú pozdĺž tôní a vodopádov. Čím viac sa vzdialime od začiatku trasy, tým rozmanitejšie vodné divadlo uvidíme.

Nájdeme tu vzácne rastlinné druhy z doby ľadovej, aj teplomilné druhy.
Cestou sa občerstvíme v štýlovom alpskom hostinci U dobrého pastiera (Zum Guten Hirten), ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 1209 m.n.m.
Zdatnejší turisti môžu pokračovať výstupom na chatu Steierischer Jokl a skalný vrchol Hochlantsch, 1720 m n.m.
Na konci túry zostúpime k jazeru Teichalm (Teichalmsee).

Návrat domov v neskorých večerných hodinách.

Vyžaduje sa dobrý zdravotný stav, vybavenie pre turistiku, primeraná fyzická kondícia.
Čas pochodu je približne 5 hodín, prevýšenie ↑ 800 m, ↓ 80 m, dĺžka trasy 11 km.
Čas pochodu s vrchom Hochlantsch je 6 hodín, prevýšenie ↑ 1270 m, ↓ 520 m, dĺžka trasy 12 km.

Výlet nie je vhodný pre osoby trpiace strachom z výšok. Vhodné pre deti od 8 rokov s primeranou kondíciou. Cesta môže byť namáhavá a niekedy nebezpečná pre deti, zodpovednosť nesú rodičia, alebo deti sprevádzajúce osoby.

Nástupné miesta na trase smer Bánovce, Trenčín, Bratislava.

 

Cena výletu 48 Eur

 

V cene je zahrnutá doprava zájazdovým autobusom a služby technického sprievodcu.

Cena nezahŕňa miestenku v autobuse 3 Eur, vstupné do tiesňavy 5 Eur/ 3,50 Eur (deti do 16 rokov), cestovné poistenie.

ZAUJÍMAVOSTI
Medvedia roklina dostala svoj názov vďaka skalným medveďom, ktoré tu kedysi žili. Tento nádherný prírodný výtvor bol vďaka jedinečným prírodným pokladom v roku 1978 vyhlásený za chránenú prírodnú pamiatku. Z botanického a zoologického hľadiska je roklina útočiskom pre mnohé rastliny a zvieratá. Nálezy vo viacerých jaskyniach ukazujú, že človek žil v Stredoštajerskom krase už v neskorej dobe kamennej.