Maribor, Bohinj, Bled, Opatija, 20. – 23. september

Maribor, Bohinj, Bled, Opatija, 20. – 23. september

Slovinsko je známe svojou nedotknutou prírodou, rozprávkovými mestami, smaragdovými riekami, impozantnými vodopádmi a krásnymi horami. 
Najkrajšie jazerá Slovinska obklopujú majestátne Júlske Alpy. Každé z nich je iné. Jazero Bled je známe hlavne malebným ostrovčekom s kostolom a najstarším hradom v krajine.
Slovinsko síce neponúka dlhé piesočnaté pláže, ale na pobreží merajúcom niečo cez 40 kilometrov nájdete krásne čisté more. So svojou malou rozlohou sa pýši počtom sedem a pol tisíc jaskýň. Väčšinu z nich nájdete v oblasti Kras na juhozápade krajiny.

 

Program zájazdu

 

1. deň

Odchod z Prievidze v skorých ranných hodinách, tranzit cez Rakúsko do Slovinska. 

Druhé najväčšie rakúske mesto Graz ležiace na rieke Mur je na zozname UNESCO. Hlavné námestie Hauptplatz, zdobí jemná socha arcivojvodu Johanna, ktorý sa zaslúžil o rozvoj mesta. Pozoruhodná je aj radnica a Haus am Luegg zo 17. storočia s atraktívnou arkádovou fasádou.
Gotický Františkánsky kostol zaujme západnou vežou a neskorogotickou loďou s rebrovaným, klenutým stropom. Medzi ďalšie atrakcie patrí Mestské múzeumTheriak Museum Mohren Apotheke, venované starým farmaceutickým postupom. Pešia zóna Herrengasse hrá peknými starými budovami, vrátane krásneho maľovaného domu s freskami z roku 1742.

Nad Starým mestom sa týči Schlossberg, 473 metrov vysoký kopec, na ktorý sa dá vystúpiť lanovkou. Stojí tu 28 metrov vysoká veža s hodinami (Uhrturm), najznámejšia pamiatka mesta.

2. deň

Postojná – kráľovná jaskynného sveta. Do podzemia nás dovezie vláčik ako v Harrym Potterovi. Ihneď po nastúpení naň začne koncert jaskynnej krásy. Počas skvelého predstavenia uvidíme napríklad Veľkú horu, Ruský most, Špagetovú sieň, Zimný sál, Bielu a Červenú sieň.
Jaskyňa má aj svoje celebrity. Sú to slávne kvapľové útvary s menami Stĺp a Diamant, ale predovšetkým drobný živočích, Jaskyniar vodný, ktorého uvidíme iba tu, alebo v jaskyni Vjetrenica. Prehliadka končí v Koncertnej sále, kde sa údajne zmestí až 10 000 ľudí.

Jazero Bled. Osobné voľno, počas ktorého ochutnáme originálny Bledský krémeš. Bledský hrad stojaci na vysokom skalnom výbežku nad jazerom, promenáda na brehu jazera.

Bohinjské jazero je najväčším prírodným jazerom Slovinska. Leží v ľadovcovom údolí obklopené velikánmi Julských Álp. Na východnom pobreží stojí vzácny kamenný most a kostol sv Jána Krstiteľa s pôsobivými freskami z 13. storočia. Na západnom pobreží nájdeme obec Ukanc, rieku Savica a Bohinjskú pláž.

Tiesňava Mostnica a dolina Voje patria medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie prírodné zaujímavosti v Bohinji. Na ceste roklinou budeme obdivovať krištáľovo čistú vodu bystriny Mostnica, cez ktorú vedie niekoľko mostov a lemujú ju zaujímavé skalné útvary. Najznámejším útvarom je Slon. Vďaka mostom je možné roklinu obdivovať z oboch strán. Východzím bodom okruhu je Diablov most, celý okruh prejdeme za 1,5 hodiny.

3. deň

Predjamský hrad, schovaný pod skalným previsom, je doslova prilepený k skale. Skladá sa z vonkajšej a vnútornej časti, ktorú tvorí jaskyňa vyhĺbená riekou Lokva. Hrad je opradený legendou o slovinskom Jánošíkovi, ktorého dolapili v tomto hrade len za pomoci zrady.

Presun do Chorvátska k pobrežiu Jadranského mora a mestečka Volosko, ktoré má romantické úzke uličky.
Pobrežná promenáda Lungomare z Voloska do Opatije v trvaní 40 minút.
Opatija je pôvabné pobrežné mesto s bohatou históriou, kultúrou, pamiatkami, udržiavanými parkami a nádhernými vilami. V centre budeme obdivovať impozantný Kostol sv. Jakuba, Švajčiarsky dom a Villu Angiolina v kvitnúcom parku, sochy renomovaných umelcov, symbol Opatije – sochu dievčaťa s čajkou, aj malý prístav Portić. Nájdeme tu aj Chorvátsky chodník slávy podľa vzoru z Hollywoodu.   

4. deň

Maribor, druhé najväčšie mesto Slovinska, je významným dopravným uzlom medzi Chorvátskom, Rakúskom a Maďarskom. V centre stojí množstvo historických budov, tri hlavné námestia (Grajski trg, Slomškov trg a Glavni trg), niekoľko zachovalých meštianskych domov a krásnych kostolov.
Počas prechádzky natrafíme na množstvo úzkych uličiek, ktoré kopírujú architektúru Talianska a Chorvátska. Na Hradnom námestí stojí Hrad Maribor z 15. storočia a Pamätník Slobody (národný monument) venovaný obetiam 2. sv. vojny. Na opačnej strane námestia je najväčšia Bazilika Matky milosrdenstva v Maribore.

Popoludní odchod domov, príchod na Slovensko vo večerných hodinách.

 

Cena zájazdu 395 Eur

 

V cene je zahrnuté: doprava zájazdovým autobusom, 3x hotelové ubytovanie  (špičkový Hotel Jama 4* situovaný iba 100 m od jaskyne Postojna), 3x polpenzia/bohaté bufetové stoly, služby sprievodcu, poplatok za vstup turistu do krajiny, registračné poplatky v hoteli, zákonné poistenie CK

V cene zájazdu nie je: cestovné poistenie, miestenka 8 Eur, pobytová daň 3 x 2,50 Eur (1,50 Eur deti do 12 rokov), príplatok za sólo izbu 85 Eur/ pobyt

Vstupy: roklina Mostnica 4 Eur, Predjamský hrad a jaskyňa Postojna 31,50 Eur (bežná cena 42 Eur),  zapožičanie audiosystému 3,50 Eur, Bledský hrad 13 Eur. (ceny sa môžu mierne zmeniť)

ZAUJÍMAVOSTI
Vedeli ste, že v Slovinsku je viac ako 300 vodopádov? Aj keď veľa z nich je ukrytých v lesoch alebo horách, k väčšine sa dá dostať po krátkej túre. Za najkrajší je často považovaný vodopád Peričník, ktorý sa v skutočnosti skladá z dvoch vodopádov meriacich 52 a 16 metrov.
Bledské jazero vzniklo roztopením Bohinjského ľadovca. Zaujímavosťou je, že nemá žiadny významný prítok a zásobujú ho predovšetkým podzemné pramene. Tektonický pôvod jazera spôsobuje, že voda v jazere je príjemne teplá a umožňuje kúpanie počas celého leta až do septembra.
Unikátna jaskyňa Postojna je jednou z hlavných turistických atrakcií krajiny a najatraktívnejšia jaskyňa na svete vôbec. Malé bezfarebné stvorenie žijúce v jaskyni poznáme tiež pod názvami Ľudská ryba, Dračie mláďa, či Proteus Anguinus. Je to v podzemí žijúci obojživelník, nemá pigment a trochu vyzerá ako had s nožičkami a dračou hlavou. Na plyšových Baby Dragoons narazíte takmer všade.
Hrad Predjama bol postavený koncom 12. storočia pod 123 metrov vysokou skalou útesu. Patrí medzi najväčšie jaskynné hrady na svete a je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov.
Architektúru Ľubľany výrazne ovplyvnil svetoznámy slovinský architekt Jože Plečnik, ktorý tu má svoje múzeum.