Mandľovníkové sady Hustopeče

Mandľovníkové sady Hustopeče

Mandľovníky, ktoré vyžadujú teplo, sa v Európe pestujú hlavne v Stredomorí. Hustopečské mandľovníkové sady sú unikátom nielen v ČR, ale v celej strednej Európe. Na ploche štyroch hektárov rastie okolo 1200 stromov. Uprostred tejto najväčšej botanickej rarity Moravy stojí 17 metrov vysoká rozhľadňa. Najkrajšie pohľady z jej vrchu ponúka v marci a apríli, keď pod ňou rozkvitá ružová záplava mandľových kvetov. Z rozhľadne možno dovidieť na neďaleké Pálavske vrchy, Novomlýnske nádrže, okolité obce, či Biele Karpaty.

 

Program výletu

Odchod v ranných hodinách do malebnej obce Hustopeče.
Návšteva mandľovníkového sadu s rozhľadňou, pod ktorou vedie náučný chodník s piatimi informačnými tabuľami a drevenými posedeniami. Najväčšie posedenie nájdeme pri Prednom rybníku.
Hustopečská mandlárna – obchod a kaviareň s obľúbenými mandľovými dobrotami potešia nejedného gurmána.

Jaskyňa na Turoldu – koralové more pod Pálavou, alebo podzemný labyrint so smaragdovým jazierkom. Jaskyňu zdobia korózne tvary, podobné koralovým útesom, ktoré evokujú prechádzku po dne jurského mora. Teplota v jaskyni sa pohybuje celoročne okolo 7 – 9°C, počet schodov v jaskyni 350, doba prehliadky 50 – 60 minút.

Romantický Mikulov. Osobné voľno s možnosťou návštevy Dietrichsteinského zámku a jeho barokovej záhrady, Dietrichsteinskej hrobky, kostola Sv. Václava ukrývajúceho vzácnu sošku čiernej Madony z cédrového dreva, alebo druhej dominanty mesta, Kozieho hrádku, ktorý je dnes príjemným odpočinkovým centrom a vyhliadkovým bodom. Ďalšie pamiatky stojace za návštevu sú Horná synagóga a židovský cintorín.

Nástupné miesta Prievidza, Nováky, Bánovce nad Bebravou.

 

Cena výletu 36 Eur

 

V cene je zahrnutá autobusová doprava a služby sprievodcu.

V cene výletu nie je vstupné do jaskyne 170/140/100 Kč, miestenka v autobuse 3 Eur a ďalšie možné individuálne vstupy.

ZAUJÍMAVOSTI
Okrem rozhľadne môžete v mandľovníkových sadoch využiť drevený fotorám a všetkého schopnú ´kadibudku´. V arboréte uvidíme ďalšie druhy mandľovníkov.
Zámok Mikulov je jeden z najkrajších moravských zámkov. Jeho mohutná silueta je viditeľná v krajine Pálavy z ďaleka. V komnatách zámku nocovalo niekoľko známych osobností, vrátane cisára Napoleona.
Kozí hrádok sa oddávna podieľal na kontrole strategických ciest spájajúcich Brno s Viedňou a tak zabezpečoval dôležitú ochranu hlavne Mikulovskému hradu. Na vrchole je postavená dvojposchodová delostrelecká veža so strielňami.
Medzi pamiatky židovskej komunity v Mikulove patrí Synagóga, Mikve - židovské kúpele, Židovský cintorín a obradná sieň.