Malá Fatra – Veľký Kriváň a Chleb, 5. jún

Malá Fatra – Veľký Kriváň a Chleb, 5. jún

Vďaka pestrým prírodným úkazom je národný park Malá Fatra jedným z najzaujímavejších miest na Slovensku. Očarujúca príroda nás tu láka množstvom krásnych vodopádov, nádhernými vysokými skalami a lesnými cestičkami. Spolu s Kysucami tu nájdeme viac ako 280 km turistických a 645 km cyklistických trás, historické pamiatky, kultúrne podujatia a rôznorodé aktivity pre každého návštevníka.

Chleb je tretí najvyšší vrchol Malej Fatry. Nachádza sa v Krivánskej Malej Fatre na hlavnom hrebeni a od Veľkého Kriváňa ho oddeľuje Snilovské sedlo. Turistika hrebeňovkou Malej Fatry poskytuje krásne výhľady na celý Jánošíkov kraj aj vzdialené pohoria.

 

Program turistiky

Odchod z Novák a Prievidze do Vrátnej doliny v ranných hodinách.

Menej náročná turistika v Krivánskej Malej Fatre zo Snilovského sedla (1524 m n. m.). Do Snilovského sedla je možné vyšľapať po zelenej značke, alebo sa vyviezť kabínkovou lanovkou od Chaty Vrátna. 

Najskôr sa vyberieme na najvyšší vrchol Malej FatryVeľký Kriváň (1709 m n. m.) a na skalnato hôľnatý vrch Pekelník  (1609 m n. m.) Vrátením sa naspäť cez Snilovské sedlo prejdeme na ďalší vrch – Chleb (1647 m n. m.). Na jeho vrchole sa rozprestiera národná prírodná rezervácia Chleb. Ďalej budeme pokračovať na sedlo za Hromovým (1605 m n. m.)  a k Chate pod Chlebom (1415 m n.m.) Tu si oddýchneme na lavičkách, prípadne doprajeme chutný obed. Späť do Snilovského sedla sa vrátime po zelenej značke. 

Zdatnejší turisti sa môžu vrátiť k Chate Vrátna cez Poludňový grúň a zostupom po žltej značke cez Chatu na Grúni, no tu treba rátať so strmým zostupom (490 výškových metrov).

Nečakajú nás nebezpečné úseky, alebo reťaze, no vyžaduje sa primeraná kondícia.

Výlet je možné spestriť návštevou Symbolického cintorína, ktorý sa nachádza neďaleko Chaty Vrátna. Cintorín je venovaný obetiam nešťastí v horách. Cesta k nemu trvá asi 10 min.

Poznámka: Lístok na lanovku oba smery stojí 12 Eur / 10,50 Eur/ 9 Eur ( dospelá osoba/ senior/ dieťa).

Návrat domov vo večerných hodinách.

 

Cena zájazdu 19 Eur

 

Cena zahŕňa: Autobusovú dopravu, služby sprievodcu, poistenie zájazdu v zmysle zákona 170/2018 Z.z.

Poznámka: Cestovná kancelária nenesie zodpovednosť za účastníkov, ktorí precenia svoje fyzické schopnosti. Turistika je na vlastné riziko. Doporučujeme poistenie na hory. V prípade nepriaznivého počasia bude výlet preložený na iný termín, alebo zrušený.

HODNOTENIA
Potulky po hrebeňoch Malej Fatry sú neopísateľným zážitkom. Je to krásna lokalita s výborným prístupom. Ďakujeme za skvelý deň... Janka a Marek, Kanianka
Boľavé nohy? Nevadí. Zajtra si oddýchnu. Určite to za to stálo.... Ďakujem 😉 Blanka Janíková