Malá Fatra – Jánošíkove diery, 8. august

Malá Fatra – Jánošíkove diery, 8. august

Vďaka turistickým trasám a pestrým prírodným úkazom je národný park Malá Fatra jedným z najzaujímavejších miest na Slovensku. Očarujúca príroda Malej Fatry láka množstvom krásnych vodopádov, nádhernými vysokými skalami a lesnými cestičkami. Najkrajšia a najobľúbenejšia časť Malej Fatry sú Jánošíkove diery. Tvoria ich sústavy tiesňav, kaňonov a rôzne scenérie skalných útvarov.
Nachádzajú sa v prírodnej rezervácii Rozsutce a skladajú sa z troch častí: Dolných dier, Horných dier a Nových dier. O ich vyformovanie sa zaslúžil Dierový potok, ktorý nimi preteká. V dierach sa nachádza viac ako 20 vodopádov a spolu tvoria vodopády Dierového potoka.

 

Program výletu – turistiky

Odchod autobusu z Novák a Prievidze v ranných hodinách do obce Terchová.

Turistika podľa vlastného zváženia.
Malý okruh Jánošíkovými dierami je trasa cez najkrajšie miesta Dolných a Nových dier, ktorá je vďaka malému prevýšeniu vhodná i pre rodiny s deťmi či pre seniorov. Najväčší počet vodopádov a najkrajších skalných útvarov sa nachádza v Horných dierach, ktoré vedú až do sedla Medzirozsudce. Je to tzv. Veľký okruh Jánošíkovými dierami. V zimnom období, alebo pri veľkých dažďoch, je táto časť dier neprechodná, pretože sa dajú zdolať len pomocou rebríkov, reťazí a lávok. Horné diery sú výnimočné živočíšnym a rastlinným bohatstvom, ktoré obľubujú chladné a vlhké ekosystémy.

Malý okruh – Dolné Diery – náučný chodník: trvanie 2,5 – 3,5 hod
Veľký okruh – To najlepšie z Jánošíkových Dier: trvanie 4 – 5 hod

Múzeum Juraja Jánošíka
Stála expozícia venovaná národnému hrdinovi Jánošíkovi a dávnemu životu v obci Terchová.

Odchod domov, návrat vo večerných hodinách.

Cena zájazdu 17 Eur

 

Cena zahŕňa: Autobusovú dopravu, služby sprievodcu, poistenie zájazdu v zmysle zákona 170/2018 Z.z.

Nástupné miesta Nováky, Prievidza, Nitrianske Pravno

HODNOTENIA
Návrat z Medzirozsutcov je možný novým veľmi krásnym chodníkom popod Poludňové skaly, s neuveriteľnými výhľadmi, prípadne môžete pokračovať na Veľký okruh s výstupom na Malý Rozsutec ( 1343 mnm ), alebo na Veľký Rozsutec ( 1610 mnm ). Ďakujeme za krásny deň. Martin a Tóno, Lehota pod Vtáčnikom