Litovelské Pomoraví, Olomouc

Litovelské Pomoraví, Olomouc

Olomouc vždy patrila medzi najvýznamnejšie kráľovské mestá. Vďaka svojej výhodnej polohe, starobylej univerzite, duchovným, kultúrnym a remeselným tradíciám bola po dlhé stáročia prirodzeným centrom Moravy, ktoré lákalo umelcov, vzdelancov a obchodníkov. Nie je preto zvláštne, že je druhou najväčšou pamiatkovou rezerváciou v ČR.
Chránená krajinná oblasť Litovelské Pomoraví je ojedinelá vnútrozemská riečna delta s cennými biotopmi aj turistickými atraktivitami. Rozprestiera sa priamo v srdci Hanej, medzi starobylými mestami Olomouc a Mohelnice. Tvorí ju komplex rozsiahlych lužných lesov a lúk, unikátnych v rámci celé Európy. Celková plocha činí 96 km2. Uprostred tohto jedinečného prírodného systému leží na šiestich ramenách Moravy kráľovské mesto Litovel, napočítali by ste tu asi 170 mostov a mostíkov.

 

Program 2 dni

1.deň

Odchod z Prievidze v skorých ranných hodinách. Zastavenie v Zlínskom kraji a meste Kroměříž. Tu si pozrieme Arcibiskupský zámok a jeho krásne záhrady, radnicu, veľké námestie, kostol Sv. Mórica, či múzeum K. Kryla. Presun do mesta Litovel, krátka prehliadka historického centra s vysokou radničnou vežou.
2,5 hod. plavba na osemmiestnych nafukovacích raftoch na rieke Morava v neobyčajne zachovalých a nenarušených lužných lesoch a mokradiach CHKO Litovelské Pomoraví, s celou radou vzácnych rastlín a živočíchov skončí priamo pod hradbami historickej časti Olomouce.
Olomouc – prehliadka historického mesta a pamiatok. Dominanta stredu mesta – impozantný Stĺp Najsvätejšej Trojice, jedinečná Radnica s orlojom, Kostol sv. Michala, bývalý jezuitský konvikt, Chrám Panny Márie Snežnej, Biskupský palác, Chrám sv. Mórica.
Osobné voľno, obed. Presun do hotela. Ubytovanie, osobné voľno, nocľah.

2.deň

Po raňajkách nás čaká hodinová prehliadka Javoříčskej jaskyne. Podzemný systém Javoříčskych jaskýň vytvára komplex chodieb, dómov a priepastí. Na ich vývoji sa podieľal potok Špraněk.
Obec Javoříčko. Obec bola 5. mája 1945 vypálená a pre svoj tragický osud v posledných dňoch 2. svetovej vojny býva nazývaná „moravské Lidice“. Krátka návšteva pietneho miesta.
Návšteva hradu Bouzov, ktorý poznáme z filmových rozprávok „O princezně Jasněnce a létajícím ševci“, Princezná Fantaghiro, alebo zo seriálu Arabela.
Zaujímavá rozhľadňa Trójsky kôň – najväčší drevený kôň na svete, sa nachádza v historickom centre zábavy v Bouzově. Do hlavy koňa treba vyjsť po 52 schodoch, štíty na bokoch koňa slúžia ako okenice.
Neodídeme domov bez návštevy Múzea olomouckých „tvarůžkov“ v Lošticiach , kde budeme sledovať príbeh výroby od čias pred 1. svetovou vojnou, kedy sa rod Aloisa Wesselsa stal najväčším výrobcom Olomouckých syrov.

Cena zájazdu 79 Eur

 

V cene je zahrnutá doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu, ubytovanie v hoteli 3*+, dvojlôžkové izby s príslušenstvom, raňajky, zákonné poistenie CK

V cene nie je vstupné: plavba 300 Kč, jaskyňa 130 Kč, Hrad 170 Kč, Múzeum 50 Kč (ceny sú orientačné)

HODNOTENIA
Veľmi dobre zorganizovaný zájazd, krásne zážitky a prostredie 😉 Ondrej, Ráztočno