Liptovský hrad a Liptovská Mara

Liptovský hrad a Liptovská Mara

Liptovský hrad bol najvyššie položeným hradom na Slovensku. Vypínal sa na vrchu Sestrč nad obcami Kalameny a Bukovina. Svojou polohou plnil hrad obrannú funkciu. Dochovala sa z neho len časť.
Liptovská Mara je svojím objemom považovaná za najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku. Je známou rybárskou lokalitou s čistou vodou, obľúbeným miestom na kúpanie pod holým nebom v náručí prekrásnej panenskej prírody.

 

Program výletu

Odchod ráno z Bánoviec, Novák a Prievidze do regiónu Liptov.

Turistika v Chočských vrchoch k ruinám Hradu Liptov. Nenáročná trasa vedie z obce Kalameny. Priamo od jazierka s termálnou vodou budeme stúpať po žltej značke najprv po lúke, neskôr riedkym lesom do Sedla pod Kráľovou. Posledný úsek na hrad absolvujeme po rebríku. Z ruín hradu a vrchu Sestrč 999,9 m n.m. sa nám naskytne úžasný výhľad na celý Liptov. Celá trasa má prevýšenie 390 metrov.

Lúčanský vodopád sa nachádza v kúpeľnej obci Lúčky. Vodopád je prírodnou pamiatkou, ktorá patrí do územia TANAPu. Raritou je, že sa nachádza uprostred dediny a padá z travertínovej terasy z výšky 12 metrov do malého jazierka. 

Liptovská Mara. Rekreačné stredisko Liptovský Trnovec a športovo zábavné centrum MaraFUN ponúka okrem kúpania aj vodné športy ako člnkovanie, vodné bicyklovanie, rôzne vodné atrakcie, adrenalínové zážitky a množstvo zábavy aj pre tých najmenších.

Vyhliadková plavba na liptovskom mori. Pohľad na hory z vody je čarovný. Počas plavby loďou Mária budeme obdivovať nádherné končiare Západných a Nízkych Tatier i Chočských vrchov

Každý účastník výletu sa zúčastňuje turistiky a kúpania na vlastnú zodpovednosť.

Nástupné miesta smer Martin.

 

Cena výletu 26 Eur

 

V cene je doprava zájazdovým autobusom a služby sprievodcu.

V cene nie je miestenka v prednej časti autobusu 1 Eur, plavba loďou Mária a platené vodné športy.

O LIPTOVSKEJ MARE
Stavba vodnej nádrže prebiehala v rokoch 1965 až 1975. Hlavným dôvodom výstavby bola ochrana miest v povodí Váhu pred povodňami. Okrem toho sa v hrádzi vyrába elektrina pomocou 4 turbín s celkovým výkonom 198 MW.
Pri výstavbe bolo zaplavených 7 liptovských obcí úplne a 4 čiastočne. Bolo presťahovaných viac ako 4000 obyvateľov, 940 rodín.
V časti zrušenej obce Ráztoky sa nachádza Aquapark Tatralandia. Leží v priestoroch termálnych prameňov objavených v 90-tych rokoch 20. storočia. Poloostrov Ratkovo s priľahlými vodami je chráneným územím.