Ľadový dóm na Hrebienku

Ľadový dóm na Hrebienku

Najpopulárnejšia zimná atrakcia Vysokých Tatier – Tatranský ľadový dóm – po 11.krát otvára svoje brány. Po ročníkoch venovaných stavbám rôznym kútom sveta je tento rok ľadový dóm inšpirovaný 15.tym výročím návštevy Slovenska britskou panovníčkou, kráľovnou Alžbetou II.
Chrám Westminster Abbey je miestom korunovácií, ale aj posledných rozlúčok britských kráľov.
Súčasťou Tatranského ľadového dómu je výstava zmenšených replík korunovačných predmetov venovaná priamo Westminsterským opátstvom.

Prežite s nami krásny zimný čas v Tatrách a odneste si domov nezabudnuteľný zážitok.

 

Program výletu 

Odchod do Starého Smokovca v ranných hodinách.

Nenáročný, asi 45 minútový výstup zo Smokovca na Hrebienok. Kto chce, môže sa vyviezť pozemnou lanovkou. 

Prehliadka Ľadového dómu. Vstup do kupoly na Hrebienku, ktorá ukrýva ľadovú stavbu s motívom chrámu Westminster Abbey z Londýna. Ten je od roku 1066 symbolom britskej identity, monarchie. Budeme obdivovať umenie ľadového rezbárstva a kráľovstvo ľadu. Novinkou je ľadový mechanizmus žliabkov, ktorý každý deň vypustí na jednom z troch miest výnimočný suvenír, sklenenú guľôčku na pamiatku návštevy Tatranského ľadového dómu. Hlavným staviteľom je aj ten rok Adam Bakoš.

Prechádzka v Starom Smokovci, návšteva Domu ilúzií – Tricklandie, alebo turistika k Bilíkovej chate, (7 min. z Hrebienka), Rainerovej útulni, či vodopádom Studeného potoka. (30 min. z Hrebienka). Zažijete tu nezameniteľné čaro skalných stien pokrytých ľadom, cencúľmi a koryto potoka prekryté snehom.

V prípade dobrých snehových podmienok si požičiame sane a spustíme sa na nich z Hrebienka dole do Smokovca.

Krátka návšteva atraktívnej lokality Vysokých Tatier, Štrbského Plesa. Jazero, veža snov, suveníry, občerstvenie.

Nástupné miesta Bánovce, Nováky, Prievidza a smer Nitrianske Pravno

 

Cena výletu 35 Eur

 

Cena zahŕňa dopravu zájazdovým autobusom, služby sprievodcu

Cena nezahŕňa miestenku v prednej časti autobusu 3 Eur, lístok na lanovku.
Lístky na lanovku si kúpite v pokladni v Starom Smokovci, alebo online na gopass.travel. Vstup do Ľadového dómu nie je spoplatnený.

Ľadový dóm v číslach.

  • 225 ton ľadu
  • 1800 ľadových blokov
  • 11,5 m – najvyšší bod stavby
  • 25 m  – priemer kupoly, v ktorej je umiestnená stavba

Zdroj www.vt.sk

NA ZÁVER
Ak milujete turistiku, nemusíte sa jej vzdať ani počas zimných mesiacov. Stále sa môžete túlať po označených chodníkoch a navyše si vychutnať fascinujúci biely svet a ľadovú krásu. Nezabúdajte však na kvalitnú obuv a výstroj.
Písal sa 24. október 2008, kedy Hrebienok navštívila britská panovníčka, kráľovná Alžbeta II. a práve preto ako pocta jej excelencii a zároveň pocta jej nasledovníkovi, kráľovi Karolovi III., vyrástol na Hrebienku Tatranský ľadový dóm inšpirovaný Westminsterským opátstvom.
Poctu britskej panovníčke vo Vysokých Tatrách ocenil aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Nigel Baker. „Je nádherný! Myslím si, že umelci odviedli fantastickú prácu. Je pre mňa veľmi emocionálne vidieť opátstvo tu v Tatrách. Nikdy som si nemyslel, že budem mať možnosť vidieť Westminster Abbey z ľadu!