Kvitnúci Kroměříž, 22. jún

Kvitnúci Kroměříž, 22. jún

Mesto nazývané Atény Hanácka bolo po stáročia letným sídlom olomouckých biskupov a arcibiskupov. Arcibiskupský zámok a jeho unikátne záhrady, Podzámocká a Kvetná, sú od roku 1998 zapísané na Zozname UNESCO a prechádzky v nich sa stanú nezabudnuteľnými.
Prijmite pozvanie do mesta zaujímavého svojou históriou, prírodou a krásou, mesta ponúkajúceho poučenie aj odpočinok.

 

Program výletu

Návšteva pútnického miesta Velehrad. Korene duchovného centra siahajú do doby príchodu Cyrila a Metoda na Moravu. Dominantou areálu je baroková bazilika Nanebovzatia Panny Márie s priľahlými budovami kláštora.

Kroměříž, malé zoznámenie s mestom – prehliadka historického centra.
Arcibiskupský zámok ponúka bohato zdobené interiéry, mimoriadnu knihovňu, hudobný archív, rokokový Snemovný sál aj svetoznámu obrazáreň s dielami významných maliarov 15. – 18. storočia. Najcennejší je Tiziánov obraz Apollo a Marsyas.

Podzámocká záhrada – romantický anglický park o rozlohe 64 hektárov je domovom viac než dvoch stoviek vzácnych stromov, pretkaných sieťami vodných kanálov, rybníkov, originálnych drobných stavieb, ZOO kútikom, aj voľne chovanými zvieratami ako sú pávy a labute.  Osobné voľno.

Nástupné miesta Prievidza, Nováky a smer Trenčín.

 

Cena zájazdu 33 Eur 

 

V cene je zahrnutá doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu

V cene zájazdu nie je miestenka 3 Eur, vstupné orientačne: Bazilika Velehrad podzemie a lapidárium 110/90 Kč, arcibiskupský zámok 250/180 Kč (reprezentačné sály, zámocká veža) 

NA ZÁVER
Kroměříž je krásne romantické mesto plné pamiatok a kultúry. Za návštevu stojí aj Radnica na Veľkom námestí, či Mlynská brána, ktorá bola súčasťou hradbového opevnenia mesta. Novú expozíciu tu má aj významný kroměřížsky rodák Karel Kryl.
Kroměříž je obľúbeným mestom filmárov a môžeme ho veľmi často vidieť na filmových plátnach a televíznych obrazovkách. Medzi mnohé diela patria aj filmy svetovej kinematografie, napríklad oscarový Amadeus Miloša Formana. Točili sa tu tiež snímky ako Requiem pro panenku, Peklo s princeznou, Četnícke humoresky, Nehynoucí láska, Já Mattoni, historická séria Marie Terezie a ďalšie.