Kvačianska a Prosiecka dolina

Kvačianska a Prosiecka dolina

Nie nadarmo sú najkrajšie doliny Slovenska národnou prírodnou rezerváciou. Sú vyhľadávané a obľúbené pre ich ojedinelé prírodné krásy, rozmanitosť a krásnu prírodnú scenériu. Sú prístupné aj pre menej zdatných turistov, avšak pre ich bezpečné a najmä „pohodlné“ zvládnutie vyžadujú minimálne ľahkú turistickú obuv. 
Nenechajte si újsť tento zážitok z celodennej túry. Čaká na vás príjemná prechádzka v horskom prostredí, ktorá sa každému vryje do pamäti. Uvidíte veľmi pôsobivý skalný útvar Jánošíkova hlava, rokliny, vodopády, vyhliadky na doliny, malebné Mlyny – Oblazy s funkčným mlynom a zvieratkami o ktoré sa starajú tamojší aktivisti.

 

Program turistiky

 

Odchod v ranných hodinách do obce Prosiek.
Turistika oboma dolinami, ktorými vedie náučný chodník s viacerými zastávkami.

4 km dlhá Prosiecka dolina začína pri skalnom prieseku zvanom Vráta, nad ktorým vyviera na povrch v mohutnom prameni Prosiečanka. Dolina sa rozširuje do poľany Polhora, po stranách ktorej sa nachádzajú bralné skupiny s názvami Medveď, Sova, Ťava, Jánošík, ale aj vodopády a jaskyne. Návštevníka očarí strmosť a divokosť najatraktívnejších úsekov doliny, 15 m vysoký vodopád. Zážitok z doliny v jej závere umocňujú výstupy po rebríkoch. 
Za vyústením doliny sa nachádza trávnatá plošina Svorad. Modro značkovaný chodník nás dovedie do obce Veľké Borové. Dedinka je najmenšia obec Liptova. Má iba 52 obyvateľov a práve turistom vďačí za fungujúci obchodík s potravinami. Občerstvenie v bufete Goral, alebo reštaurácii Borovec.

Turisticky najvýznamnejším bodom Kvačianskej dolinyOblazy. Pri potoku Kvačianka stoja dva unikátne staré drevené vodné mlyny.
Oddych pri potôčiku, prehliadka mlyna, domáce zvieratká, hojdačky, turistické známky.
Ukončenie túry v ústí Kvačianskej doliny.
Odchod domov, návrat vo večerných hodinách.

Túra trvá pohodovým tempom 4 – 5 hodín, s prestávkami na fotografovanie, či návštevou zaujímavých objektov to môže byť viac. Prevýšenie ↨ 390 m, dĺžka trasy 11 km. Vhodné pre deti od 8 rokov, vyžaduje sa primeraná kondícia.

Nástupné miesta Bánovce, Nováky, Prievidza, Nitrianske Pravno

 

Cena výletu 29 Eur

 

Cena zahŕňa: Autobusovú dopravu a služby sprievodcu

 

VODNÉ MLYNY OBLAZY
Postavené sú v hornej časti Kvačianskej doliny, ktorá sa nazýva Oblazy, na sútoku Hutianky a Borovianky. Oba vodné mlyny vznikli v prvej polovici 19. storočia pri ceste, ktorá spájala Liptov s Oravou a Poľskom. V roku 1936 bol jeden z nich prerobený na pílu. Po tom, čo ich vlastníci postupne opustili, ich od roku 1980 rekonštruovali nadšenci zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, neskôr členovia hnutia Strom života.
Ide o jednu z posledných zachovaných pamiatok svojho druhu, navyše začlenenú do pôvodného prírodného prostredia. (Zdroj: visitliptov.sk)