Kvačianska a Prosiecka dolina, 13. jún

Kvačianska a Prosiecka dolina, 13. jún

Nie nadarmo sú najkrajšie doliny Slovenska národnou prírodnou rezerváciou. Sú vyhľadávané a obľúbené pre ich ojedinelé prírodné krásy, rozmanitosť a krásnu prírodnú scenériu. Sú prístupné aj pre menej zdatných turistov, avšak pre ich bezpečné a najmä „pohodlné“ zvládnutie vyžadujú minimálne ľahkú turistickú obuv. 
Nenechajte si újsť tento zážitok z celodennej túry. Čaká na vás príjemná prechádzka v horskom prostredí, ktorá sa každému vryje do pamäti. Uvidíte veľmi pôsobivý skalný útvar Jánošíkova hlava, rokliny, vodopády, vyhliadky na doliny, malebné Mlyny – Oblazy s funkčným mlynom a zvieratkami o ktoré sa starajú tamojší aktivisti.

 

Program výletu

Odchod z Novák v ranných hodinách do obce Prosiek, celodenná turistika.
4 km dlhá Prosiecka dolina začína pri skalnom prieseku zvanom Vráta, nad ktorým vyviera na povrch v mohutnom prameni Prosiečanka. Dolina sa rozširuje do poľany Polhora, po stranách ktorej sa nachádzajú bralné skupiny s názvami Medveď, Sova, Ťava, Jánošík, ale aj vodopády a jaskyne. Návštevníka očarí strmosť a divokosť najatraktívnejších úsekov doliny, 15 m vysoký vodopád. Zážitok z doliny v jej závere umocňujú výstupy po rebríkoch. 
Za vyústením doliny sa nachádza trávnatá plošina Svorad. Modro značkovaný chodník nás dovedie do obce Veľké Borové. Dedinka je najmenšia obec Liptova. Má iba 52 obyvateľov a práve turistom vďačí za fungujúci obchodík s potravinami. Občerstvenie v reštaurácii Borovec.
Kvačianskou dolinou vedie náučný chodník s viacerými zastávkami. Turisticky najvýznamnejším bodom doliny sú Oblazy. Pri potoku Kvačianka stojí unikátny objekt starého dreveného vodného mlyna. Oddych pri potôčiku, prehliadka mlyna, domáce zvieratká, hojdačky, turistické známky.
Ukončenie túry v ústí Kvačianskej doliny.
Odchod domov, návrat vo večerných hodinách

Oddychová túra trvá asi 6 hodín, samozrejme s rôznymi prestávkami na fotografovanie či návštevou zaujímavých objektov to môže byť viac. Prevýšenie 640m. Vhodné pre deti od 7-8 rokov, vyžaduje sa primeraná kondícia.

Cena zájazdu 17 Eur

 

Cena zahŕňa: Autobusovú dopravu, služby sprievodcu, poistenie zájazdu v zmysle zákona 170/2018 Z.z.

Nástupné miesta Nováky, Prievidza, Nitrianske Pravno

HODNOTENIA
Príroda je tu naozaj čarovná. Nakoľko sme vychádzali z Prosieku a skončili v Kvačke, je super, že nás autobus čakal tam. Vyhli sme sa úmornému asi 20 min pochodu po asfaltke do Prosieku.... (Danka Oršulová, Nováky)
Slovensko je krásne, máme doma čo obdivovať. Nádherná príroda Prosieka, krásne Borovianske lúky, super pohodová turistika. Ďakujem 😉 Aďo Šimun, Ilava