Kutná Hora, Praha, Karlštejn

Kutná Hora, Praha, Karlštejn

Bohatstvo strieborných baní premenilo Kutnú Horu v stredoveku na druhé najvýznamnejšie české mesto hneď po Prahe. O jeho význame svedčí aj fakt, že sa tu nachádzajú dve katedrály, obe zapísané vďaka svojej výnimočnosti na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Gotický skvost a najznámejší český hrad Karlštejn nechal postaviť kráľ a cisár Karol IV. ako miesto uloženia svojich pozostatkov a ríšskych korunovačných klenotov.
Počas troch dní ochutnáme pokladnicu zážitkov našich západných susedov.

 

Program zájazdu

1. deň

Odchod v skorých ranných hodinách do Čiech a Kutnej Hory.

Kostol Všetkých svätých s Kostnicou, ktorá získala svetové renomé vďaka unikátnej výzdobe z ľudských kostí, katedrála Nanebovzatia Panny Márie a sv. Jana Krstiteľa v Sedlci.
Prechádzka krásnym historickým centrom Kutnej Hory. Vlašský dvor, Chrám sv. Barbory, jedna z najkrajších českých katedrál zasvätená patrónke baníkov, sv. Barbore, Kráľovská mincovňa.
Presun do Prahy, ubytovanie, večerné mesto.

2. deň

Karlštejn. Počas prehliadky navštívime Cisársky palác, prehliadneme si Pokladnicu a Klenotnicu s replikou Svätováclavskej koruny českých kráľov. Nahliadnuť sa dá aj do vzácnej kaplnky svätého Kríža, kde sa dochovala pôvodná nástenná výzdoba.

Ojedinelá prechádzka časom v Dome hodín zachytáva vývoj hodinárskeho umenia od 16 storočia do novoveku. Múzeum sa pýši najväčšou výstavou hodín v Českej republike.

Neopakovateľné prírodné krásy Českého krasu, to sú vápencové lomy Veľká a Malá Amerika. Miesto, kde sa natáčal Limonádový Joe, ale aj niekdajšia cieľová stanica nepohodlných politických väzňov. Náučný chodník s dĺžkou 3 km, Český Grand Canyon a Český Mauthausen, vedie okolo Veľkej Ameriky a Trestaneckého lomu. Zavedie nás na mnohé sprístupnené výhľady.

Návrat do Prahy, večerné mesto.

3. deň

To najlepšie z Prahy. Hradčany a Pražský hrad, Malostranské námestie, Karlov most.  

Stredoveké uličky Starého mesta, rušné Staromestské námestie, orloj, Týnsky chrám, Prašná brána.
Václavské námestie so sochou Sv. Václava.  Národne múzeum, štátna opera, historická budova hlavnej stanice.

Návrat domov v neskorých večerných hodinách.

 

Cena zájazdu 197 Eur

 

V cene je zahrnuté: doprava zájazdovým autobusom, 2x ubytovanie s raňajkami v hoteli 3* iba 1,9 km od Staromáku (jedno a dvojlôžkové izby), sprievodcovské služby, zákonné poistenie CK

V cene zájazdu nie je zahrnuté: vstupné pamiatky Kutná Hora 520/410 Kč, Hrad Karlštejn 300/240 Kč, Dom hodín 220/150 Kč, zapožičanie audiosystému 50 Kč, pobytová daň 60 Kč/ deň, lístok na MHD Praha, miestenka 7 Eur, príplatok za jednolôžkovú izbu 35 Eur/pobyt

Nástupné miesta PD, Nováky, BN a smer Trenčín

KARLŠTEJN A OKOLIE
V roku 1884 napísal básnik Jaroslav Vrchlický divadelnú komédiu Noc na Karlštejně, ktorá sa stala predlohou pre úspešný filmový muzikál režiséra Zdeňka Podskalského. Vďaka tomu poznajú históriu a hrad aj tí, ktorí sa o históriu nezaujímajú.
V Dome hodín sa nachádza kolekcia s viac ako 900 exponátmi hodín zo všetkých kútov sveta. Zastúpené sú hlavne Anglicko, Francúzsko, Švajčiarsko, Nemecko, Rakúsko - Uhorsko, no aj Čína, Japonsko, Amerika.
11 panelov náučnej trasy Českého Grand Canyonu informuje návštevníkov o nedávnej minulosti územia, o nespravedlnom utrpení mnohých politických väzňov, ktorí v rokoch 1949 až 1953 v Trestaneckom lome za neľudských podmienok pracovali. Stojany informačných panelov sú zhotovené z koľajníc, po ktorých jazdili pracovné vozíky. Súčasťou chodníka je pietne zastavenie pri pamätníku politických väzňov.