Kutná Hora, Praha, Karlštejn, 5. – 7. júl

Kutná Hora, Praha, Karlštejn, 5. – 7. júl

Bohatstvo strieborných baní premenilo Kutnú Horu v stredoveku na druhé najvýznamnejšie české mesto hneď po Prahe. O jeho význame svedčí aj fakt, že sa tu nachádzajú dve katedrály, obe zapísané vďaka svojej výnimočnosti na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Gotický skvost a najznámejší český hrad Karlštejn nechal postaviť kráľ a cisár Karol IV. ako miesto uloženia svojich pozostatkov a ríšskych korunovačných klenotov.
Počas troch dní ochutnáme pokladnicu zážitkov našich západných susedov.

 

Program zájazdu

1. deň

Odchod v skorých ranných hodinách do Čiech a Kutnej Hory.

Kostol Všetkých svätých s Kostnicou, ktorá získala svetové renomé vďaka unikátnej výzdobe z ľudských kostí, katedrála Nanebovzatia Panny Márie a sv. Jana Krstiteľa v Sedlci.
Prechádzka krásnym historickým centrom Kutnej Hory. Vlašský dvor, Chrám sv. Barbory, jedna z najkrajších českých katedrál zasvätená patrónke baníkov, sv. Barbore, Kráľovská mincovňa.
Presun do Prahy, ubytovanie, večerné mesto.

2. deň

Karlštejn. Počas prehliadky navštívime Cisársky palác, prehliadneme si Pokladnicu a Klenotnicu s replikou Svätováclavskej koruny českých kráľov. Nahliadnuť sa dá aj do vzácnej kaplnky svätého Kríža, kde sa dochovala pôvodná nástenná výzdoba.

Ojedinelá prechádzka časom v Dome hodín zachytáva vývoj hodinárskeho umenia od 16 storočia do novoveku. Múzeum sa pýši najväčšou výstavou hodín v Českej republike.

Neopakovateľné prírodné krásy Českého krasu, to sú vápencové lomy Veľká a Malá Amerika. Miesto, kde sa natáčal Limonádový Joe, ale aj niekdajšia cieľová stanica nepohodlných politických väzňov. Náučný chodník s dĺžkou 3 km, Český Grand Canyon a Český Mauthausen, vedie okolo Veľkej Ameriky a Trestaneckého lomu. Zavedie nás na mnohé sprístupnené výhľady.

Návrat do Prahy, večerné mesto.

3. deň

Bazilika svätého Petra a Pavla na Vyšehrade. Vyšehradský cintorín – miesto odpočinku najvýznamnejších českých velikánov. Presun električkou do Starého mesta.

Stredoveké uličky Starého mesta, čaro a atmosféra rušného Staromestského námestia, Týnsky chrám, malebné nádvorie Ungeltu, kostol Svätého Jakuba. Židovská štvrť Josefov a najznámejšie synagógy, Parížska ulica. Osobné voľno na Staromestskom námestí.
Václavské námestie so sochou Sv. Václava.  Národne múzeum, štátna opera, historická budova hlavnej stanice.

Návrat domov v neskorých večerných hodinách.

 

Cena zájazdu 197 Eur

 

V cene je zahrnuté: doprava zájazdovým autobusom, 2x ubytovanie s raňajkami v hoteli 3* iba 1,9 km od Staromáku (jedno a dvojlôžkové izby), sprievodcovské služby, zákonné poistenie CK

V cene zájazdu nie je zahrnuté: vstupné pamiatky Kutná Hora 520/410 Kč, Hrad Karlštejn 260/210 Kč, Dom hodín 220/150 Kč, zapožičanie audiosystému 50 Kč, pobytová daň 60 Kč/ deň, lístok na MHD Praha, miestenka 7 Eur, príplatok za jednolôžkovú izbu 35 Eur/pobyt

Nástupné miesta PD, Nováky, BN a smer Trenčín

KARLŠTEJN A OKOLIE
V roku 1884 napísal básnik Jaroslav Vrchlický divadelnú komédiu Noc na Karlštejně, ktorá sa stala predlohou pre úspešný filmový muzikál režiséra Zdeňka Podskalského. Vďaka tomu poznajú históriu a hrad aj tí, ktorí sa o históriu nezaujímajú.
V Dome hodín sa nachádza kolekcia s viac ako 900 exponátmi hodín zo všetkých kútov sveta. Zastúpené sú hlavne Anglicko, Francúzsko, Švajčiarsko, Nemecko, Rakúsko - Uhorsko, no aj Čína, Japonsko, Amerika.
11 panelov náučnej trasy Českého Grand Canyonu informuje návštevníkov o nedávnej minulosti územia, o nespravedlnom utrpení mnohých politických väzňov, ktorí v rokoch 1949 až 1953 v Trestaneckom lome za neľudských podmienok pracovali. Stojany informačných panelov sú zhotovené z koľajníc, po ktorých jazdili pracovné vozíky. Súčasťou chodníka je pietne zastavenie pri pamätníku politických väzňov.