Kroměříž – perla Moravy, 26. jún

Kroměříž – perla Moravy, 26. jún

Mesto nazývané Atény Hanácka bolo po stáročia letným sídlom olomouckých biskupov a arcibiskupov. Arcibiskupský zámok a jeho unikátne záhrady, Podzámocká a Kvetná, sú od roku 1998 zapísané na Zozname UNESCO a prechádzky v nich sa stanú nezabudnuteľnými.

Kroměříž je obľúbeným mestom filmárov a môžeme ho veľmi často vidieť na filmových plátnach a televíznych obrazovkách. Medzi mnohé diela patria aj filmy svetovej kinematografie, napríklad oscarový Amadeus Miloša Formana. Točili sa tu tiež snímky ako Requiem pro panenku, Peklo s princeznou, Četnícke humoresky, Nehynoucí láska, Já Mattoni, historická séria Marie Terezie a ďalšie.
Prijmite pozvanie do mesta zaujímavého svojou históriou, prírodou a krásou, mesta ponúkajúceho poučenie aj odpočinok.

 

Program zájazdu

 

Odchod z Prievidze v ranných hodinách.

Návšteva pútnického miesta Velehrad. Korene duchovného centra siahajú do doby príchodu Cyrila a Metoda na Moravu. Dominantou areálu je baroková bazilika Nanebovzatia Panny Márie s priľahlými budovami kláštora.

Kroměříž, malé zoznámenie s mestom – prehliadka historického centra.
Arcibiskupský zámok ponúka bohato zdobené interiéry, mimoriadnu knihovňu, hudobný archív, rokokový Snemovný sál aj svetoznámu obrazáreň s dielami významných maliarov 15. – 18. storočia. Najcennejší je Tiziánov obraz Apollo a Marsyas.

Arcibiskupské vínne pivnice patria k najstarším v Európe. Boli založené v 13. storočí biskupom Brunom zo Schaumburku. Pivnice sú umiestnené v podzemí v hĺbke 6 – 8 metrov. Výsadu vyrábať omšové víno udelil mestu Karol IV o tri roky skôr, ako založil pražskú univerzitu. Omšové víno sa tu robí dodnes. Spracováva sa hlavne Rulandské šedé, Chardonay, Rulandské modré a Cabernet Sauvignon.

Podzámocká záhrada – romantický park o rozlohe 64 ha doplňujú vodné plochy, zookútik, drobná architektúra a voňavé kvitnúce zátišia.

Kvetná záhrada predstavuje vrcholné dielo európskeho záhradného umenia 17. storočia ako je napríklad Versailles. Dominantou je 244 m dlhá kolonáda zdobená sochami a Rotunda.

Príchod domov večer.

Cena zájazdu 26 Eur 

 

V cene je zahrnutá doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu, poistenie zájazdu v zmysle zákona č.170/2018 Z.z.

V cene zájazdu nie je zahrnuté vstupné. Orientačne plné ceny: arcibiskupský zámok 300 Kč (reprezentačné sály, zámocká veža, sala Terrena), vínne pivnice a degustácia (18+) 4 vzorky vín 110 Kč, Kvetná záhrada 110 Kč

Nástupné miesta: PD, Nováky a smer BN, TN. (Príplatok za miesto v prednej časti autobusu 3 Eur.)

Poznámka: Zájazd sa uskutoční iba v prípade, že nebudú obmedzenia pri ceste do ČR (povinná karanténa a pod.)

NA ZÁVER
Kroměříž je krásne romantické mesto plné pamiatok a kultúry. Za návštevu stojí aj Radnica na Veľkom námestí, či Mlynská brána, ktorá bola súčasťou hradbového opevnenia mesta. Novú expozíciu tu má aj významný kroměřížsky rodák Karel Kryl.