Kráľovský Krakov a soľná baňa Vielička, 11. – 12. máj

Kráľovský Krakov a soľná baňa Vielička, 11. – 12. máj

Mesto, ktoré si pamätá kráľov a princezné, hrôzy druhej svetovej vojny, ale aj komunizmus. Krakov je fascinujúci, romantický, plný histórie, dobrého jedla, výhodných nákupov a milých domácich. A ak si myslíte, že ho spoznáte za jeden deň, tak ste na omyle. Krakov totiž treba ochutnať plnými dúškami. Navštívili sme ho už viackrát a veríme, že motivujeme tých, ktorí v Krakove ešte neboli.

Soľná baňa v meste Vielička, jedna z najstarších soľných baní sveta, je dnes dôležitým turistickým miestom Poľska. Prebádajte labyrint chodieb a raj zážitkov spolu s nami a našou skvelou sprievodkyňou.

 

Program zájazdu

1. deň

Staré mesto. Je neuveriteľné, že staré mesto aj napriek búrlivej histórii zostalo takmer nedotknuté. Len málokde na svete sa môžete prechádzať po uliciach, v ktorých budovy si pamätajú vyše sedem storočí a kde vidno krásnu architektúru dávnych čias. Hlavné námestie – Rýnek Glówny, Mariánsky kostol, tržnica Súkienice. Historická univerzitná štvrť a Collegium Maius – Múzeum Jagellonskej univerzity. Osobné voľno.

Wawelské návršie. Krásna katedrála na Waweli a najväčší zvon Poľska Žigmund, hrad Wawel. „Chodník slávnych osobností“, socha draka chrliaceho oheň a dračia jama. 

Zelený kopec Šikornik – mohyla poľského národného hrdinu Tadeusza Kosciuszki, z ktorého sa nám naskytnú krásne výhľady na mesto a okolitú krajinu.

Ubytovanie, nocľah.

2. deň

Kazimierz – je židovská štvrť v Krakove, no pokojne možno povedať, že ide o mesto v meste. Kratučké ulice, v ktorých to všetko vyzerá tak, akoby sa čas zastavil. Z tohto miesta kedysi nacisti odviezli až 200-tisíc ľudí a do svojich obydlí sa ich vrátilo menej než tisíc. Smutná história, na ktorú však nemožno zabudnúť. Dnes tu nie je núdza o výbornú gastronómiu.

Soľná baňa v meste Vielička, jedna z najstarších soľných baní sveta. Jej figurálne kompozície zo soli, kaplnky, dlhé chodby plné prekvapení a spoločenská sála očaria každého. Soľná baňa má výborné terapeutické účinky, pomáha najmä ľuďom s respiračnými ochoreniami a problémami s pokožkou. Pätnásťminútová terapia nahradí jednodenný pobyt pri mori. A že steny bane sú naozaj slané, o tom sa môžete presvedčiť sami. Môžete ich spokojne oblizovať.

Nástupné miesta Nováky, Prievidza a smer Martin.

 

Cena zájazdu 118 Eur

 

V cene je zahrnutá doprava zájazdovým autobusom, ubytovanie s raňajkami v hoteli 3* v širšom centre Krakova, len 12 min. peši od hradu Wawel, služby špičkového sprievodcu, prehliadky podľa programu bez vstupov

Cena nezahŕňa pobytovú daň 2 Eur/os/noc, zapožičanie audiosystému 2,20 Eur/osoba/ deň, cestovné poistenie, príplatok za sólo ubytovanie 31 Eur, miestenku 6 Eur, vstupné do Vieličky 116/106 Zt, vstup do katedrály 20 Zt. Ceny vstupného sa môžu zmeniť.

NA ZÁVER
Krakov je už navždy historicky prepojený s druhou svetovou vojnou. A štvrť Podgórze je ďalšou zastávkou, ktorú treba vidieť. Nájdete tu zvyšky stien deliacich židovské geto od zvyšku mesta, alebo námestie plné stoličiek, ktoré symbolizujú miesto, kde Židia čakali na vlak do táborov.
V židovskej štvrti Kazimierz je viac miest ktoré stoja za návštevu. Stará synagóga, Synagóga Remuh, alebo najstarší poľský cintorín. Prvý náhrobný kameň tu bol položený už v 16. storočí!