Kráľovský Krakov a Fabrika O. Schindlera

Kráľovský Krakov a Fabrika O. Schindlera

Mesto, ktoré si pamätá kráľov a princezné, hrôzy druhej svetovej vojny, ale aj komunizmus. Krakov je fascinujúci, romantický, plný histórie, dobrého jedla, výhodných nákupov a milých domácich. A ak si myslíte, že ho spoznáte za jeden deň, tak ste na omyle. Krakov totiž treba ochutnať plnými dúškami. Navštívili sme ho už viackrát a veríme, že motivujeme tých, ktorí v Krakove boli i neboli.

 

Program výletu

 

Schindlerova fabrika. Miesto, ktoré asi najviac preslávil Spielbergov film Schindlerov zoznam. Dnes je fabrika historickým múzeom, kde možno vidieť expozície starých tankov, výrobkov továrne, či samotnú pracovňu Oskara Schindlera. O. Schindler bol Nemec, člen nacistickej strany a napriek tomu zamestnával vyše tisíc Židov, ktorí by inak skončili v koncentračných táboroch.

Wawelské návršie. Krásna katedrála na Waweli a najväčší zvon Poľska Žigmund, hrad Wawel. „Chodník slávnych osobností“, socha draka chrliaceho oheň a dračia jama. 

Staré mesto. Je neuveriteľné, že staré mesto aj napriek búrlivej histórii zostalo takmer nedotknuté. Len málokde na svete sa môžete prechádzať po uliciach, v ktorých budovy si pamätajú vyše sedem storočí a kde vidno krásnu architektúru dávnych čias.
Hlavné námestie – Rýnek Glówny, Mariánsky kostol, tržnica Súkienice. Historická univerzitná štvrť a Collegium Maius – Múzeum Jagellonskej univerzity.
Osobné voľno a vianočné trhy v centre mesta.

Nástupné miesta Nováky, Prievidza a smer Martin.

 

Cena výletu 39 Eur

 

V cene je zahrnuté: Doprava zájazdovým autobusom, služby špičkového sprievodcu, prehliadky podľa programu bez vstupov

Cena nezahŕňa: miestenku 3 Eur, vstupné do múzea, zapožičanie audiosystému 2,50 Eur/deň

NA ZÁVER
Krakov je už navždy historicky prepojený s druhou svetovou vojnou. A štvrť Podgórze je ďalšou zastávkou, ktorú treba vidieť. Nájdete tu zvyšky stien deliacich židovské geto od zvyšku mesta, alebo námestie plné stoličiek, ktoré symbolizujú miesto, kde Židia čakali na vlak do táborov.
V židovskej štvrti Kazimierz je viac miest ktoré stoja za návštevu. Stará synagóga, Synagóga Remuh, alebo najstarší poľský cintorín. Prvý náhrobný kameň tu bol položený už v 16. storočí!