Kráľovské mestá Levoča, Bardejov, Prešov

Kráľovské mestá Levoča, Bardejov, Prešov

Starobylé mesto Levoča, ležiace na východe regiónu Spiš, je kultúrno-historickým pokladom medzi slovenskými mestami s množstvom stavebných pamiatok. Spolu so Spišským hradom, Spišskou Kapitulou a prírodným prostredím v spojení s pútnickým fenoménom vytvára najhodnotnejšiu, historicky neporušenú oblasť stredovekého osídlenia Spiša, ktorá nemá obdobu v svojom rozsahu, rozmanitosti a stupni dochovania v európskom kontexte.
Bardejov je historicky a kultúrne bohaté mesto, o čom svedčí aj zapísanie do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Opakovane získava prvenstvo v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska.

 

Program zájazdu 3 dni

1.deň

Odchod v skorých ranných hodinách.
Navštívime starobylú Levoču. Bývalá metropola Spiša je vďaka svojim historickým pamiatkam od r. 2009 na Zozname UNESCO. V mestskej pamiatkovej rezervácii sa nachádza viac ako 300 národných kultúrnych pamiatok. Najznámejšie historické pamiatky sú Námestie Majtra Pavla, Bazilika sv. Jakuba, Radnica, Klietka Hanby, Dom Majstra Pavla.
Pozrieme si drevený kostolík Hervatov z konca 15. storočia predstavujúci najstarší typ kostolov na Slovensku. Je zhotovený z červeného smreka a v bol zapísaný s ďalšími 7 drevenými kostolmi Karpatského oblúka do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

2.deň

Spoznáme krásne mesto Bardejov. Najvzácnejšou časťou mesta je Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou – prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea. Nemenej významné a zaujímavé je aj opevnenie mesta. Fortifikačný systém Bardejova patrí k najdokonalejším a najzachovalejším opevneniam miest v Európe. Ozdobou mesta je aj františkánsky kláštor s kostolom sv. Jána Krstiteľa, židovské suburbium a zrekonštruovaný park s fontánou pri hradbách na ulici Dlhý rad.
Osobné voľno v Bardejove, alebo v oáze zdravia a oddychu – Bardejovských kúpeloch. Možnosť zapožičať si elektrobicykle, navštíviť letné kúpalisko, soľnú jaskyňu a pod.

3.deň

Čaká nás kráľovské mesto Prešov, ktoré má bohatú históriu plnú nevšedných momentov a množstvo jedinečných pamiatok. Radíme medzi ne renesančný chrám Sv. Trojice, historickú dominantu Prešova – Konkatedrálu sv. Mikuláša, Ortodoxnú židovskú synagógu, či Evanjelické kolégium. No dozvieme sa aj, kto bol NAJ-jsvetovejším bankárom, kto NAJ-slávnejším fotografom, ktorý dom má NAJ-skvostnejšiu fasádu a ktorá kaviareň bola NAJ-lepšia v hornom Uhorsku, kedy sa odohral NAJ-krvavejší súd a kedy mesto zasiahla NAJ-ničivejšie epidémia, kde je NAJ-nenápadnejšia pamiatka, alebo NAJ-exotickejší strom v Prešove.
Mestská pamiatková rezervácia Spišská Kapitula s nádhernou dominantou, Katedrálou sv. Martina.
Poslednou zastávkou bude Spišský hrad týčiaci sa na vyvýšenine s krásnym výhľadom na malebnú východoslovenskú krajinu. Táto zachovalá zrúcanina je jednou z najväčších stredovekých pevností v Európe. Súčasťou prehliadky hradného komplexu sú najmä historické expozície Spišského múzea zamerané na bojovú techniku.
Návrat domov neskoro večer.

 

Cena zájazdu 148 Eur

 

V cene je zahrnutá: doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu, 2x ubytovanie v krásnom štýlovom hoteli 3* v centre Bardejova, 2x raňajky, prehliadky podľa programu bez vstupov, miestna daň, povinné zmluvné poistenie zájazdu v zmysle zákona č. 170/2018 Z.z.

V cene nie je zahrnuté: vstupné do pamiatok, spolu orientačne 20 Eur

Nástupné miesta: Bánovce, Nováky, Prievidza, Nitr. Pravno. Miestenka za sedadlo v prednej časti autobusu: 4 Eur

HODNOTENIA
Na Spiši som bola prvýkrát a som prekvapená, koľko krásy máme doma na Slovensku. Veľmi veľa sme videli, zažili, najviac nás pobavili vtipné rozprávania nášho sprievodcu. Gabriela, Handlová
Úplne skvelý zájazd. Ďakujeme Martinovi za jeho profesionálny prístup a trpezlivosť. Veľmi spokojní sme boli aj s ubytovaním a večerným programom.. Eva a Vlasta