Klenoty na Dunaji, Vác a Vyšehrad

Klenoty na Dunaji, Vác a Vyšehrad

Symbolom mesta Vyšehrad (Visegrád) a najvýznamnejšou pamiatkou Dunajského ohybu je hrad dominujúci na vrchole strmého kopca nad mestom. Hrad dodnes vyžaruje atmosféru zašlých čias.

Vác je mesto, kam jazdia na dovolenku obyvatelia Budapešti, i turisti do Budapešti smerujúci. Mesto má pamiatky, ktoré sú pre Maďarsko ojedinelé. Napríklad Víťazný oblúk z 18. storočia, kamenný most nad potokom Gombáš, alebo neďaleké najkrajšie arborétum krajiny.

 

1.deň

Odchod do Maďarska v skorých ranných hodinách.

Prehliadka pamiatok mesta Vác, ktoré je považované za barokový klenot Maďarska. Promenáda pri Dunaji. 

Presun do jazdeckého parku Lázár. Areál má rozlohu 9 hektárov. Veľkolepé predstavenie nám oživí jazdecké tradície maďarských čikóšov – pastierov dobytka. Prehliadka koní a ostatných zvierat na vidieckom dvore. Múzeum Lazareum predstavuje históriu kočov, maďarských záprahov a bratov Lázárovcov. Jazda na koči. 

Visegrád – ubytovanie v hoteli, wellness, večera, osobné voľno, nocľah.

2.deň

Prehliadka hradu Visegrád. Hradnú pevnosť vybudoval v 13. storočí Béla IV. z vena svojej manželky. Z nádvoria budeme obdivovať panorámu Dunajského ohybu rovnako, ako to robili maďarskí králi a príslušníci dvora.

Šalamúnova veža z 13. storočia, jedna z najväčších a najlepšie zachovaných románskych veží v strednej Európe, patrila k opevneniu medzi Vodnou baštou na Dunaji a Citadelou na kopci. 

Plavba po Dunaji a krásne scenérie po oboch stranách rieky. 

Prehliadka Kráľovského paláca, bývalého vidieckeho sídla uhorských kráľov, ruiny kaplnky, kráľovská záhrada.

Odchod na Slovensko, návrat domov vo večerných hodinách.

 

Cena zájazdu 148 Eur

 

V cene zájazdu je: doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu, ubytovanie v hoteli Visegrád 4* , polpenzia, (raňajky a večera – bohaté bufetové stoly), neobmedzené využitie wellness (saunový a vodný svet), povinné poistenie zájazdu v zmysle zákona.

V cene zájazdu nie je zahrnuté: miestenka v autobuse 4 Eur, cestovné poistenie, pobytová daň 1,70 Eur, vstupné hrad 1800/900 Ft, plavba loďou 1500 Ft, Lázár park+ jazda kočom 3900 Ft, kráľovský palác 1400/700 Ft (ceny sú za rok 2022, v roku 2023 sa môžu líšiť)

VEDELI STE ŽE?
V 14. storočí, za vlády Karola I. Róberta z Anjou, sa stal Visegrád hlavným mestom krajiny.
V roku 2022 mal jazdecký park Lazarus 21 rokov. Nachádza sa v malebnej prírodnej rezervácii Domonyvölgy.