Kasprov vrch – Svinica

Kasprov vrch – Svinica

Na hraniciach Slovenska a Poľska sa rozprestiera nápadný vrch Svinica. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Výhľady, ktoré sa nám z jeho vrcholu naskytnú, naozaj stoja za namáhavejší výstup. Za priaznivého počasia je vidieť doliny v Poľsku, Západné Tatry, Kriváň či Gerlachovský štít. Výstup nám uľahčí lanovka na Kasprov vrch. Už samotná jazda je zážitkom plným úchvatných výhľadov na Vysoké Tatry.

 

Program turistiky

Odchod v skorých ranných hodinách do Zakopaného – Poľsko.

Presun k východiskovej stanici lanovky Zakopané – Kuźnice. Kabínkova lanovka na trase Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch (1987 m n. m.) nám ušetrí namáhavé 3,5 hodinové štveranie po turistickom chodníku.

Turistika od vrcholovej stanice lanovky ku vrchu Svinica. Vrch, ktorý je aj vďaka svojej výhodnej polohe často navštevovaný, a to hlavne turistami z Poľska, leží na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier priamo na štátnej hranici medzi Slovenskom a Poľskom. Od Kasproveho vrchu je vzdialený len 3 km, a aj preto je turisticky dobre dostupný.

Zo Suchého sedla, ktoré sa nachádza neďaleko Kasprovho vrchu, budeme putovať červeným chodníkom po členitom hrebeni Západných Tatier. Prechodom cez Ľaliové sedlo ďalej po hrebeni do Svinického sedla. Stúpaním prudko nahor strmým vysokohorským terénom budeme prechádzať cez niekoľko rizikových úsekov s reťazami. Po niekoľkých ťažších pasážach dosiahneme cieľový bod túry – vrchol Svinice (2 301 m n. m.)

Pohľady zo Svinice na okolité rázsochy, vrchy a doliny Vysokých a Západných Tatier sú nádherné a veľkolepé. Na poľskej strane Tatier nás uchváti najmä pohľad do širokej doliny Piatich poľských plies (Pięciu Stawów Polskich). Očarujúci je výhľad smerom na sever, kde sa vyníma vrch Kościelec (2 155 m n. m.) a v hĺbkach sa rozkladá Dolina Gąsienicowa. Na slovenskej časti Tatier nás zaujmú siluety mohutných tatranských štítov a v diaľke týčiaci sa dominantný Kriváň (2 494 m n. m.). Vidieť takmer celé pohorie – od Liptovských kôp, cez rozľahlú Tichú dolinu až po vzdialené vrchy a hrebene Západných Tatier v oblasti Roháčov. 

Návrat domov neskoro večer.

 

Cena zájazdu 25 Eur

 

Cena zahŕňa: Autobusovú dopravu z Prievidze, služby sprievodcu, poistenie zájazdu v zmysle zákona 170/2018 Z.z. Nástup Bánovce  +2 Eur.

Obojsmerný lístok na visutú kabínkovú lanovku stojí orientačne 119 PLN

Poznámka: Cestovná kancelária nenesie zodpovednosť za účastníkov, ktorí precenia svoje fyzické schopnosti. Turistika je na vlastné riziko. Doporučujeme poistenie na hory. V prípade nepriaznivého počasia bude výlet preložený na iný termín, alebo zrušený.

ZÁVEROM
Svinica je prvou výraznou horou západného okraja Vysokých Tatier, ktorá sa na hlavnom tatranskom hrebeni týči do nadmorskej výšky 2 301 metrov ako neprehliadnuteľná impozantná veža. Turisticky je dostupná aj z Lysej Poľany, alebo zo Slovenska - z Podbanského prechodom cez Tichú dolinu a následne výstupom na hlavný tatranský hrebeň. No celková dĺžka treku je tu až 38,13 km. Použitím lanovky na poľskej strane je vrch Svinica dostupný aj pre fyzicky menej zdatných turistov.