Jesenný Rím a Vatikán, 7. – 10. november

Jesenný Rím a Vatikán, 7. – 10. november

Mesto miest, antický Rím, je jedným z najviac navštevovaných miest sveta. Nachádza sa tu množstvo fascinujúcich historických pamiatok, ktoré z tohto mesta robia najväčšie múzeum pod šírym nebom. Mnohé pamiatky sú výsledkom práce geniálnych umelcov ako Rafaello, Michelangelo, Bernini a ďalších.
Rím je jednoducho najromantickejšie mesto na Zemi. Spoznáme ho cez Fontánu di Trevi, Pantheon, Španielske námestie so známymi schodmi, až po skvosty ako Koloseum, Forum Romanum, či Anjelský hrad.

 

Program zájazdu

1. deň

Transfer autobusom z Prievidze na letisko v skorých ranných hodinách, odlet do Ríma.
Prílet a presun minivanom/autobusom na ubytovanie. Uskladnenie batožiny, prípadne ubytovanie v hoteli.

Stredoveká štvrť Trastevere, miesto zábavy bývalej robotníckej triedy. Je ukrytá v menej známej časti Ríma a so svojimi starosvetskými dláždenými uličkami, brečtanom obloženými fasádami i ohnivým temperamentom je zároveň jednou z najživších rímskych štvrtí.
Bazilika Santa Maria in Trastevere, hlavný chrám Trastevere, je jeden z najstarších nepretržite činných kresťanských kostolov a pútnický chrám so statusom bazilika minor. Osobné voľno, prechádzka mestom, kávička a podobne.

Individuálne možnosť návštevy Vatikánskych múzeí a Sixtínskej kaplnky. Večerný Rím.

2. deň

Pešia prehliadka s domácou sprievodkyňou po trase:
Španielske námestie, na ktorom stoja slávne Španielske schody a stĺp Nepoškvrneného počatia Panny Márie. V strede námestia sa nachádza slávna Fontána della Barcaccia.
Fontána di Trevi – najznámejšia fontána v Ríme. Fontána bola postavená na mieste niekdajšej renesančnej studne Trivio. Odtiaľ pochádza aj jej pomenovanie „di Trevi“.

Pantheon – jeden z najvýznamnejších a najzachovalejších antických chrámov na svete. Kruhová stavba má rovnakú výšku aj šírku. Mohutná kupola je postavená zrejme ako prvá stavba z betónu vôbec. Pôsobivý je aj interiér s nádhernou mramorovou dlažbou a stĺporadím.

Prestávka na ľahký obed.
Piazza Navona je námestie v Ríme, ktoré je postavené na mieste štadióna Domitian. Zaujímavosťou námestia je výrazný obelisk spolu s impozantnou Fontánou štyroch riek. Za architektúru najkrajších barokových budov námestia je zodpovedná iba jediná žena.
Anjelský hrad – externe. (Individuálne možnosť prehliadky interiéru.)

Presun do Vatikánu. Námestie sv. Petra a Bazilika sv. Petra. Individuálny vstup do baziliky. 
Osobné voľno, večerný Rím.

3. deň

Koloseum. Najznámejšia rímska pamiatka postavená v prvom storočí nášho letopočtu. Pamätá si dávne časy gladiátorských bitiek, súbojov divých zvierat i krutých popráv. Bola tichým svedkom početných mučeníckych smrtí, slúžila ako kresťanské pohrebisko i kameňolom.

Forum Romanum bolo v minulosti strediskom náboženského i kultúrneho života. Stálo tu plno obchodov, bazilík a kostolov. Dnes je to unikátny komplex ruín, ktorý predstavuje srdce starovekého Ríma.

Palatin – pahorok, na ktorom bolo podľa povesti založené mesto Rím. Leží v strede historického mesta medzi Koloseom, Forum Romanum a Circom Maximom.

Prestávka na ľahký obed.
Renesančná sakrálna stavba Bazilika sv. Petra v okovách s Michelangelovou sochou Mojžiša stojaca na vrchu Oppio na sever od Kolosea.

Bazilika Santa Maria Maggiore – je miestom posledného odpočinku viacerých cirkevných, ale i svetských osobností.
Osobné voľno, večerný Rím.

4. deň

Transfer na letisko, odlet domov. Popoludní príchod autobusom do Prievidze.

 

Cena zájazdu 376 Eur + spiatočná letenka cca 85 Eur

 

V cene zájazdu je: transfer z letiska na hotel a späť, 3x ubytovanie v overenom Grand Hoteli Tiberio 4*, 3x raňajky, služby certifikovaného sprievodcu, zákonné poistenie CK

V cene zájazdu nie je: transfer autobusom z Prievidze na letisko a späť 58 Eur, presuny MHD v rámci Ríma, pobytová daň 3 x 7,5 Eur, prednostný vstup Koloseum + Forum Romanum 24 Eur, Pantheon 7 Eur, zapožičanie audiosystému 6 Eur/2 dni, príplatok za sólo ubytovanie 120 Eur/pobyt, cestovné poistenie. 

Možnosť večere v hoteli v cene 29 Eur/večera (3 chody, voda, domáce vínko).

V prípade záujmu zabezpečenie prednostného vstupu – Vatikánske múzeá a Sixtínska kaplnka v cene 30 Eur. 

CK si vyhradzuje právo na zmenu poradia navštívených miest, alebo prípadnú zmenu časti programu v závislosti od počasia a pridelených časov vstupu do pamiatok, pričom charakter programu zostane nezmenený.

Predpokladaná cena spiatočnej letenky je cca 85 Eur, druhá príručná batožina 50 Eur. Lety FR 4225 a FR 4226 spoločnosti Ryanair, trasa Bratislava – Rím – Bratislava. Letenky si klienti zabezpečujú sami. Na požiadanie pomôžeme. 

ZAUJÍMAVOSTI
Druhá verzia vzniku názvu Fontány di Trevi je, že je odvodený od „tre via“, čo znamená „tri cesty“, ktoré sa tu naozaj zbiehajú.
Trastevere, jeho samotný názov cez Tiber (tras Tevere) evokuje jeho geografickú polohu a pocit odlišnosti. Labyrint ulíc tejto najzábavnejšej štvrte, nekonečne fotogenický a z veľkej časti bez áut, sa po zotmení zmení, keď sa davy ľudí roja do stredomorských reštaurácií, kaviarní a barov.
Magnetom pre oči cestovateľov je Koloseum, štyri poschodia vysoký exteriér elipsovitého tvaru, ktorý je vyrobený z travertínu. Štvrté poschodie bolo určené nižším triedam spoločnosti a ženám.
Koloseum v Ríme patrí medzi svetové skvosty, ktoré lákajú milovníkov histórie i nadšencov kultúrnych a spoločenských podujatí, pretože koncert v ruinách starobylej stavby je nezabudnuteľným zážitkom.