Jesenný Rím a Vatikán, 27. – 30. október

Jesenný Rím a Vatikán, 27. – 30. október

Mesto miest, antický Rím, je jedným z najviac navštevovaných miest sveta. Nachádza sa tu množstvo fascinujúcich historických pamiatok, ktoré z tohto mesta robia najväčšie múzeum pod šírym nebom. Mnohé pamiatky sú výsledkom práce geniálnych umelcov ako Rafaello, Michelangelo, Bernini a ďalších.
Rím je jednoducho najromantickejšie mesto na Zemi. Spoznáme ho cez Fontánu di Trevi, Pantheon, Španielske námestie so známymi schodmi, až po skvosty ako Koloseum, Forum Romanum, či Anjelský hrad.

 

Program zájazdu

1. deň

Transfer autobusom z Prievidze na letisko Bratislava/Viedeň, odlet do Ríma.
Prílet a presun minivanom/autobusom na ubytovanie. Osobné voľno, prechádzka v parku, námestie Piazza Galeno a podobne.

2. deň

Pešia prehliadka po trase:
Španielske námestie, na ktorom stoja slávne Španielske schody a stĺp Nepoškvrneného počatia Panny Márie. V strede námestia sa nachádza slávna Fontána della Barcaccia.
Fontána di Trevi – najznámejšia fontána v Ríme. Fontána bola postavená na mieste niekdajšej renesančnej studne Trivio. Odtiaľ pochádza aj jej pomenovanie „di Trevi“.

Pantheon – jeden z najvýznamnejších a najzachovalejších antických chrámov na svete. Kruhová stavba má rovnakú výšku aj šírku. Mohutná kupola je postavená zrejme ako prvá stavba z betónu vôbec. Pôsobivý je aj interiér s nádhernou mramorovou dlažbou a stĺporadím.

Prestávka na ľahký obed.
Piazza Navona je námestie v Ríme, ktoré je postavené na mieste štadióna Domitian. Zaujímavosťou námestia je výrazný obelisk spolu s impozantnou Fontánou štyroch riek. Za architektúru najkrajších barokových budov námestia je zodpovedná iba jediná žena.
Anjelský hrad – externe. (Individuálne možnosť prehliadky interiéru.)

Presun do Vatikánu. Námestie sv. Petra a Bazilika sv. Petra. Individuálny vstup do baziliky. 
Osobné voľno, večerný Rím.

3. deň

Koloseum. Najznámejšia rímska pamiatka postavená v prvom storočí nášho letopočtu. Pamätá si dávne časy gladiátorských bitiek, súbojov divých zvierat i krutých popráv. Bola tichým svedkom početných mučeníckych smrtí, slúžila ako kresťanské pohrebisko i kameňolom.

Forum Romanum bolo v minulosti strediskom náboženského i kultúrneho života. Stálo tu plno obchodov, bazilík a kostolov. Dnes je to unikátny komplex ruín, ktorý predstavuje srdce starovekého Ríma.

Palatin – pahorok, na ktorom bolo podľa povesti založené mesto Rím. Leží v strede historického mesta medzi Koloseom, Forum Romanum a Circom Maximom.

Prestávka na ľahký obed.

Renesančná sakrálna stavba Bazilika sv. Petra v okovách s Michelangelovou sochou Mojžiša stojaca na vrchu Oppio na sever od Kolosea.

Bazilika Santa Maria Maggiore – je miestom posledného odpočinku viacerých cirkevných, ale i svetských osobností.
Osobné voľno, večerný Rím.

4. deň

Jesenný park Villa Borghese, najobľúbenejší park Ríma. Prechádzka krásnym romantickým parkom.

Transfer na letisko, odlet domov Bratislava/Viedeň. Príchod autobusom do Prievidze.

 

Cena zájazdu 397 Eur + letenka

V cene zájazdu je: transfer autobusom z Prievidze na letisko a späť, transfer z letiska na hotel a späť, 3x ubytovanie v Hoteli B&B Home 77, 3x talianske raňajky k dispozícii 24 hodín (káva, čaj, sušienky, croissant, jogurt, džús a pod.), služby certifikovaného sprievodcu, zákonné poistenie CK

V cene zájazdu nie je: presuny MHD v rámci Ríma, pobytová daň 3 x 5 Eur, prednostný vstup Koloseum + Forum Romanum 24 Eur, Pantheon 7 Eur, zapožičanie audiosystému 6 Eur/2 dni 

CK si vyhradzuje právo na zmenu poradia navštívených miest, alebo prípadnú zmenu časti programu v závislosti od počasia a pridelených časov vstupu do pamiatok, pričom charakter programu zostane nezmenený.

Minimálny počet osôb na uskutočnenie zájazdu je 20. Let ešte nemáme vybratý, čakáme na doplnenie jesennej ponuky. Predpokladaná cena spiatočnej letenky je cca 155 Eur.

UBYTOVANIE: Home 77 je moderný a pohodlný B & B, ktorý sa nachádza v turistami obľúbenej štvrti Večného mesta. Všetky izby v ubytovacom zariadení Home 77 majú moderný interiér a súkromnú kúpeľňu so sušičom vlasov a toaletnými potrebami. 

LOKALITA: Poloha Home 77 ponúka ľahký prístup k mnohým miestam historického, umeleckého a kultúrneho mesta. Autobus premávajúci do historického centra mesta má zastávku priamo pred budovou a stanica metra Castro Pretorio je vzdialená len 5 minút pešo. Park Villa Borghese je dostupný len 15 min pešo.  

ZAUJÍMAVOSTI
Druhá verzia vzniku názvu Fontány di Trevi je, že je odvodený od „tre via“, čo znamená „tri cesty“, ktoré sa tu naozaj zbiehajú.
Trastevere, jeho samotný názov cez Tiber (tras Tevere) evokuje jeho geografickú polohu a pocit odlišnosti. Labyrint ulíc tejto najzábavnejšej štvrte, nekonečne fotogenický a z veľkej časti bez áut, sa po zotmení zmení, keď sa davy ľudí roja do stredomorských reštaurácií, kaviarní a barov.
Magnetom pre oči cestovateľov je Koloseum, štyri poschodia vysoký exteriér elipsovitého tvaru, ktorý je vyrobený z travertínu. Štvrté poschodie bolo určené nižším triedam spoločnosti a ženám.
Koloseum v Ríme patrí medzi svetové skvosty, ktoré lákajú milovníkov histórie i nadšencov kultúrnych a spoločenských podujatí, pretože koncert v ruinách starobylej stavby je nezabudnuteľným zážitkom.