Jazerná jaskyňa Seegrotte a Zámocký park Laxenburg, 3. august

Jazerná jaskyňa Seegrotte a Zámocký park Laxenburg, 3. august

Seegrotte je jedna z najimpozantnejších prírodných atrakcií Dolného Rakúska. V roku 1912 po odstrele vo vtedajšej sadrovej bani Hinterbrühl natieklo do chodieb a štôlní pod veľkým tlakom neuveriteľné množstvo vody. Vzniklo jazero, ktoré je dnes najväčším podzemným jazerom v Európe a obľúbenou turistickou atrakciou.
Zámocký park Laxenburg s vodným hradom Franzesburg majú tiež čo ponúknuť svojim návštevníkom. Park s plochou 280 hektárov, 10 km cestičiek, Čínsky most, osemhranný pavilón bohyne Diany, vodopády, Turnierplatz (miesto konania rytierskych turnajov) Starý zámok, Blauer Hof (Nový zámok) a Franzesburg na umelo vybudovanom ostrove priam lákajú k návšteve. 

 

Program výletu

Odchod z Prievidze v skorých ranných hodinách do Rakúska a obce Hinterbrühl.

Prehliadka jazernej jaskyne vrátane romantickej plavby.
Uvidíme Dračí čln – rekvizitu z filmu Traja mušketieri, rôzne letecké modely a časti lietadla HE 162. (Počas druhej svetovej vojny bola baňa zabavená armádou. Továreň Heinkel využívala dlhé chodby na výrobu lietadiel, pretože podzemné priestory zaručovali spoľahlivú ochranu pred bombardovaním. Pracovalo tu 2000 robotníkov a boli tu vyrobené prvé stíhačky na svete s tryskovým pohonom.) Teplota v jaskyni sa pohybuje celoročne okolo 9°C .

Presun do Laxenburgu, prehliadka rozsiahleho zámockého parku s možnosťou prehliadky vodného zámku Franzesburg. Trasa je nenáročná, vhodná pre všetky vekové kategórie, približne 1,5 hodinovú prechádzku zvládnu malí aj veľkí.
Krátka plavba kompou na umelo vybudovaný ostrov, jazda zážitkovým vláčikom. Pri peknom počasí možnosť zapožičať si vodný bicykel, čln a pokochať sa krásou parku z vodnej hladiny.
Na záver si zaslúžime chladivé sladké osvieženie v Eissalon Laxenburg. Lahodnú zmrzlinu, ako aj ostatné sladké pokušenia ocenia všetky maškrtné jazýčky.

Návrat domov v neskorých večerných hodinách.

Nástupné miesta na trase PD, Nováky, Bánovce, Trenčín.

 

Cena výletu 48 Eur

 

Cena zahŕňa dopravu zájazdovým autobusom a služby sprievodcu. 

V cene nie je miestenka v autobuse 2 Eur, vstupné do jaskyne 16 Eur, vstup do parku Laxenburg, 2x kompa, prehliadka Franzensburgu 15 Eur, samotný park 3 Eur. (Ceny sú so skupinovou zľavou.)

ZAUJÍMAVOSTI
Podzemnú jaskyňu od jej existencie navštívilo už viac ako 10 miliónov návštevníkov.
Filmové štúdia Walta Disnyho použili jaskyňu ako kulisy vo filme Traja
Od roku 2022 má Seegrotte Hinterbrühl aj vlastnú poštovú známku.
V zámockom parku Laxenburg môžu návštevníci obdivovať viac ako 300-ročné duby.
Zelený dom, alebo osemhranný Pavilón bohyne Diany bol obľúbeným miestom Márie Terézie, v ktorom často hrávala karty. Cisár František a Sissi tu strávili medové týždne, a tu sa narodil aj korunný princ Rudolf.