Haličský zámok, Modrý Kameň a vinárstvo Movino

Haličský zámok, Modrý Kameň a vinárstvo Movino

Novohrad – kraj vína a vyhasnutých sopiek, kraj v minulosti ťažko skúšaný. O to viac si novohradčania vážia všetko, čím ich kraj príroda obdarila. Rieka Ipeľ je už po stáročia zdrojom obživy a neustále formuje tunajšiu krajinu a ľudí. Tento skromný kút Slovenska sa pýši unikátnou prírodou a jediným geoparkom na Slovensku, ktorý získal členstvo vo Svetovej sieti geoparkov UNESCO.

 

Program zájazdu

Haličský zámok – klenot Novohradu, neunikol vyčíňaniu lúpežného rytiera z Divína. Len vďaka statočnosti a odvahe haličského hradného pána všetko dobre dopadlo. Zrekonštruované sídlo šľachtickej rodiny Forgáčovcov ukrýva najväčšiu nástennú maľbu na Slovensku a slúži hlavne ako luxusný hotel.
Pozrieme si okruh zámku prístupný pre verejnosť, zámocký park, zažijeme romantickú prechádzku jesenným lesoparkom.

Mestečku Modrý Kameň dominuje zrúcanina rovnomenného hradu s kaštieľom a kalváriou. Dozvieme sa tu, ako chvíľkové zatemnenie mysle pochovalo lásku hradného pána Balašu, navštívime múzeum bábkarských kultúr a hračiek.
Kalváriu stojacu v okolí zalesneného vŕšku dal založiť gróf Balaša. Pozostáva z dvoch kaplniek a desiatich zastavení Krížovej cesty. Výstup Krížovou cestou. 

Na záver navštívime vinárstvo Movino vo Veľkom Krtíši, ktoré je v Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti najväčším výrobcom vína.
Prípitok – Grand Sekt Pinot, prehliadka pivničných priestorov, riadená degustácia MOVINO – umenie chuti , ochutnávka ocenených 6 druhov vín a čokolády. Cena cca 16 Eur.

Večera voliteľne:
A, Konfitované kačacie stehno, červená kapusta na víne Dunaj, lokše. Cena 12 Eur
B, Hermelín v zemiakovom cestíčku s pečenými zemiakmi na cesnaku, domáca tatarská omáčka. Cena 10 Eur
C, Bez večere

Nástupné miesta Nováky, Prievidza a smer Handlová, Žiar nad Hronom.

 

Cena zájazdu 31 Eur

 

V cene zájazdu je autobusová doprava, služby sprievodcu

V cene zájazdu nie je: prehliadka zámku 8/6 Eur (Znížené vstupné 6 Eur má dôchodca, ZŤP, deti 3-15 rokov. V cene vstupenky je káva/čaj/malinovka), múzeum Modrý Kameň 8/4 Eur, degustácia víno + čokoláda, večera, miestenka v autobuse 3 Eur

O NOVOHRADE
Bohatá a pestrá minulosť zanechala po sebe nemých svedkov v podobe množstva stredovekých hradov. Fiľakovský hrad, Modrý Kameň, Šomoška, Divín a mnohé ďalšie sú dnes vyhľadávanou turistickou atrakciou.
História výroby vína značky Movino siaha až do roku 1972. Hrozno pestujú vo vlastných vinohradoch vo vinohradníckych obciach Čebovce, Príbelce, Nenince, Bušince, Veľký Krtíš a Veľké Zlievce. Spolu obhospodarujú 230 ha vinohradov nachádzajúcich sa v oblasti, ktorá nie je poznačená ťažkým priemyslom.