Haličský zámok, Modrý Kameň a vinárstvo Movino, 20. október

Haličský zámok, Modrý Kameň a vinárstvo Movino, 20. október

Novohrad – kraj vína a vyhasnutých sopiek, kraj v minulosti ťažko skúšaný. O to viac si novohradčania vážia všetko, čím ich kraj príroda obdarila. Rieka Ipeľ je už po stáročia zdrojom obživy a neustále formuje tunajšiu krajinu a ľudí. Tento skromný kút Slovenska sa pýši unikátnou prírodou a jediným geoparkom na Slovensku, ktorý získal členstvo vo Svetovej sieti geoparkov UNESCO.

 

Program zájazdu

Haličský zámok – klenot Novohradu, neunikol vyčíňaniu lúpežného rytiera z Divína. Len vďaka statočnosti a odvahe haličského hradného pána všetko dobre dopadlo. Zrekonštruované sídlo šľachtickej rodiny Forgáčovcov ukrýva najväčšiu nástennú maľbu na Slovensku a slúži hlavne ako luxusný hotel.
Pozrieme si okruh zámku prístupný pre verejnosť, zámocký park, zažijeme romantickú prechádzku jesenným lesoparkom.

Mestečku Modrý Kameň dominuje zrúcanina rovnomenného hradu s kaštieľom a kalváriou. Dozvieme sa tu, ako chvíľkové zatemnenie mysle pochovalo lásku hradného pána Balašu, navštívime múzeum bábkarských kultúr a hračiek.
Kalváriu stojacu v okolí zalesneného vŕšku dal založiť gróf Balaša. Pozostáva z dvoch kaplniek a desiatich zastavení Krížovej cesty. Výstup Krížovou cestou. 

Na záver navštívime vinárstvo Movino vo Veľkom Krtíši, ktoré je v Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti najväčším výrobcom vína.
Prípitok – Grand Sekt Chardonnay, prehliadka pivničných priestorov, riadená degustácia MOVINO – umenie chuti – 7 druhov vín, šunkovo – syrový záhryz s domácim pečivom. Cena cca 17 Eur.

Nástupné miesta Nováky, Prievidza a smer Handlová, Žiar nad Hronom.

 

Cena zájazdu 35 Eur

 

V cene zájazdu je autobusová doprava, služby sprievodcu

V cene zájazdu nie je miestenka v autobuse 3 Eur, degustácia vína, večera, múzeum Modrý Kameň 8/4 Eur, prehliadka zámku Halič 10/7 Eur (Znížené vstupné 7 Eur má dôchodca, ZŤP, deti 3-15 rokov. V cene vstupenky je káva/čaj/malinovka). 

O NOVOHRADE
Bohatá a pestrá minulosť zanechala po sebe nemých svedkov v podobe množstva stredovekých hradov. Fiľakovský hrad, Modrý Kameň, Šomoška, Divín a mnohé ďalšie sú dnes vyhľadávanou turistickou atrakciou.
História výroby vína značky Movino siaha až do roku 1972. Hrozno pestujú vo vlastných vinohradoch vo vinohradníckych obciach Čebovce, Príbelce, Nenince, Bušince, Veľký Krtíš a Veľké Zlievce. Spolu obhospodarujú 230 ha vinohradov nachádzajúcich sa v oblasti, ktorá nie je poznačená ťažkým priemyslom.