DUBLIN PLNÝ ZÁŽITKOV

DUBLIN PLNÝ ZÁŽITKOV

Dublin je uponáhľané moderné mesto plné barov, pubov a reštaurácií. Zároveň je však stále ponorené do svojej bohatej histórie. Behom nej mesto menilo svoj charakter, ovplyvňované írskym šarmom, aj vkusom kontinentálnej Európy.

Kdekto sa domnieva, že v Dubline stále iba prší. Tunajšiu klímu však najlepšie označiť ako premenlivú. Nečakané striedanie slnečnej oblohy a dažďových prehánok dodáva mestu zvláštne kúzlo.  Zdá sa, akoby budovy menili svoju tvár podľa svetla, ktoré na ne dopadá. Úplne sa zmenia príchodom večera a nočného života. Presvedčte sa sami!

 

Program zájazdu

1. deň

Transfer autobusom z Prievidze na letisko M.R.Štefánika Bratislava. Prílet do Dublinu, presun na ubytovanie.

Malé zoznámenie s večerným mestom. O´Connell street – široký bulvár s pomníkom Daniela O´Connella, Spire of Dublin – Dublinská ihla (2003) je nerezový špic vysoký 120 m a nový symbol mesta, najstarší obchodný dom na svete Clerys (1853) a hracie hodiny. General Post Office – Budova Hlavnej pošty s georgiánskou architektúrou a stopami po Veľkonočnom povstaní. Most O´Connell Bridge, ktorý má takmer štvorcový pôdoris.

Promenáda na ľavom brehu rieky Liffey. Známy Ha´penny Bridge (1816). Most dostal názov podľa skutočnosti, že sa v minulosti za prechod platilo mýto vo výške pol pence – half penny. 

Štvrť Temple Bar s neopakovateľnou atmosférou a množstvom starobylých krčiem. Kultový pub The Temple Bar priťahuje zástupy návštevníkov, no aj v ďalších hrá skvelá tradičná írska aj moderná muzika. Nočný Dublin.

2. deň

Pešia prehliadka srdca mesta. Socha Molly Malone – miestnej predajkyne rýb opradenej legendami a ospevovanej v najznámejšej írskej pesničke,  Grafton street – rušná obchodná ulica plná pouličných umelcov, ikonický kostol Sv Anny, obľúbený park St. Stephens Green s  kvetinovými záhonmi a jazierkami. V okolí parku sa nachádza množstvo múzeí.

Stredoveký Dublin. Katedrála Sv. Patrika – najväčší kostol v Írsku a jeho vzácny interiér, Christ Church Cathedral – duchovné srdce Dublinu takmer 1000 rokov, Hrad Dublin – jeden z najkrajších írskych hradov s romantickou kvetinovou záhradou. 

„Irish Dance Party“ – Popoludnie so živou írskou hudbou, tanečným vystúpením a lekciou írskych tancov.

Osobné voľno, večerný Dublin.

3. deň

Krátky únik z rušného mesta vláčikom k pobrežiu Írskeho mora do najstaršieho prístavu Dublinu – rybárskej dedinky Howth. Návšteva tradičného írskeho trhu, prechádzka prístavom a plážou ukončená útesmi nad zálivom, záhrady hradu Howth, skrytá pláž, maják Bailey .

Návrat do centra mesta, promenáda na severnom brehu rieky Liffey, múzeum írskej emigrácie Epic, Custom House – historická budova colnice, Famine Memorial – pomník hladomoru, výletné lode na rieke.

Teeling Distillery – skutočný duch Dublinu. Exkurzia a degustácia whiskey v 125 ročnom liehovare.

Osobné voľno, večerný Dublin.

4. deň

Trinity College – univerzitný komplex založený Alžbetou I. Najväčším pokladom je Kniha z Kellsu z 9.storočia, podľa odborníkov najkrajší ilustrovaný stredoveký rukopis a 64 metrov dlhá knihovňa, ktorá ukrýva najstaršie knihy univerzity. 

Georgiánsky Dublin a Merrion Square. Obytné domy patriace príslušníkom vyšších vrstiev, známych literárnych velikánov, architektúra s typickými farebnými dverami a ozdobnými klopadlami rôznych motívov a tvarov. Uprostred námestia leží park Merrion Square so sochou Oskara Wildea.

Osobné voľno na nákup suvenírov, odchod na letisko a odlet domov. Príchod do Prievidze v nočných hodinách.

 

Cena zájazdu 340 Eur + letenka spoločnosti Ryanair

 

V cene zájazdu je: transfer autobusom Prievidza – letisko M. R. Štefánika Bratislava a späť, 3x ubytovanie v Hosteli 6/ 8/ 10 lôžková izba v centre mesta, 3x raňajky, služby sprievodcu, zákonné poistenie CK

V cene zájazdu nie je: lístok na mestskú dopravu v Dubline 16 Eur/ pobyt, vstupné Katedrála 8 Eur, Trinity College 16 Eur, Teeling Distillery 18 Eur, Irish Dance Party 23 Eur, záloha 30 Eur za prípadné škody v hosteli, pobytová daň 3 x 2,50 Eur, letenka Ryanair od 100 Eur

CK si vyhradzuje právo na zmenu poradia navštívených miest, alebo prípadnú zmenu časti programu v závislosti od počasia, pričom charakter programu zostane nezmenený.

UBYTOVANIE: Moderný hostel s bezplatným Wi-Fi sa nachádza hneď vedľa slávneho dublinského mosta O’Connell Bridge. K dispozícii je recepcia s nepretržitou prevádzkou, bezplatná posteľná bielizeň, uzamykateľné skrinky na izbe, internetový kútik, práčovňa, herňa, salónik, kuchyňa, bar, kde si môžete priniesť vlastné nápoje. Pridelenie cestujúceho do izby bude závisieť od zloženia prihlásených osôb (páriky, jednotlivci, muž, žena, vek..). Lôžko na poschodovej posteli má zvyčajne záves na zabezpečenie súkromia. Príplatok za dvojlôžkovú izbu je 208 Eur/3 noci/ osoba.

LOKALITA: Temple Bar s rušným nočným životom sa nachádza len 2 minúty chôdze od hostela,  Grafton street 8 minút, Trinity College 10 minút. Dublinský hrad a katedrála Christ Church sú vzdialené 15 minút chôdze.

Zájazd pre skupinu 20 – 26 cestujúcich.

ZAUJÍMAVOSTI
Pivo Guinness a irská whiskey nie sú pre vás žiadnou novinkou. Ale vedeli ste, že prvý stetoskop, aj injekčná striekačka boli vynájdené v Dubline? Rovnako aj parná turbína, zinková masť Sudocrem, alebo slovo kvíz.
Nad hlavnou bránou hradu Dublin Castle stojí socha Spravodlivosti otočená chrbtom k mestu. Socha nemá zaviazané oči, rovnako misky váh nie sú v rovnováhe. Výstižne symbolizuje britskú nadvládu.
Hlavným nástrojom v írskej hudbe sú husle. Gitara sa v nej objavila až v 60 tych rokoch minulého storočia. Medzi ďalšie tradičné írske nástroje patria írske dudy, ktoré majú mäkší zvuk než tie škótske, drevená či kovová flauta, harmonika a bendžo - import z americkej country muziky.
Na námestí Parnell Square stojí Rotunda Hospital. Je to najstaršia dodnes fungujúca pôrodnica v Európe a možno na celom svete. V roku 1889 sa tu vykonal prvý pôrod cisárskym rezom v Írsku.
Kedysi jedálny lístok íra pozostával z varených zemiakov, kapusty a mäsa. Dnes si v Dubline vďaka mladým šéfkuchárom pochutnáte na tzv. novej írskej kuchyni. Ochutnať môžete ustrice, kraby, lososy, vidiecke syry, írsky chlieb, rôzne druhy pečiva.
Dublin je mesto, ktoré žije 24 hodín denne, preto sa tu nikdy nebudete nudiť. Prechádzaním ulicami mesta získate dojem, že na každom rohu stojí bar, alebo pub. Tie sa otvárajú väčšinou o 11 hod a zatvárajú pol hodinu po polnoci. Tu najlepšie spoznáte miestnych ľudí.
Prechody pre chodcov v Dubline sú vybavené zvukovou signalizáciou. Je to spev austrálskeho vtáka s názvom Eastern Whipbird. Kto vie, či samotní domáci vedia, že sa jedná o zvuk, ktorý vydáva tento vták. 🙂
Kilmainham Gaol postavený v roku 1796 bol pôvodne nový typ väznice nahradzujúcej žalár. Zariadenie väznilo mnoho pozoruhodných mien a zároveň bolo svedkom popráv vodcov Veľkonočného povstania z roku 1916. Dnes je tu múzeum s vysokou návštevnosťou.