CHKO Moravský kras a loďou k hradu Veveří, 20. júl

CHKO Moravský kras a loďou k hradu Veveří, 20. júl

CHKO Moravský kraj je najrozsiahlejšie krasové územie v Českej republike a skrýva viac ako 1100 jaskýň. Kateřínska jaskyňa sa vyznačuje najrozmernejšími dómami a najstaršími jaskynnými kresbami.
Hrad Veveří má jeden z najväčších areálov ČR. Vypína sa na skalnatom ostrohu nad Brnianskou priehradou. V minulosti bol správnym centrom Veverského panstva.
Brnianska priehrada je veľmi významné rekreačné miesto pre Brno a okolie.

 

Program 

Prehliadka Katarínskej jaskyne, vzrušujúci zážitok z neobvyklej kvapľovej výzdoby a fascinujúcich podzemných dutín. Prehliadkový okruh povedie cez Bambusový lesík, či útvar Čarodejnica, ktorý ma jaskyňa vo svojom znaku. Hlavný dóm má dĺžku až 97 metrov a je najväčším verejnosti sprístupneným priestorom Moravského Krasu. Trasa má dĺžku 580 metrov a 199 schodov. Teplota v jaskyni je 7 – 8°C.

Plavba Brnianskou priehradou k hradu Veveří cez Koziu Hôrku a ďalšie štyri zastávky v trvaní 50 min.

Návšteva hradu Veveří. Hrad ležiaci na sútoku rieky Svratky a potoku Veverka stojí na rozsiahlom skalnom ostrohu. Donedávna bol jeden z najviac poškodených a zanedbaných hradov na Morave. Dnes ho môžeme nazvať perlou nad Brnianskou priehradou.

Nástupné miesta Prievidza, Nováky a smer Trenčín.

 

Cena výletu 35 Eur

 

Cena zahŕňa: dopravu zájazdovým autobusom, služby sprievodcu CK

Cena nezahŕňa vstupy, orientačne: jaskyňa 140/110/80 Kč, plavba 140 Kč, hrad Veveří 120/100/60 Kč

 

VEDELI STE ŽE
V Hlavnom dóme Katarínskej jasne sa nachádza najstaršia kresba na území ČR. Ide o čierne čiary na mohutnom kameni, ktorému sa hovorí kvôli jeho vrásčitému povrchu Mozog. S použitím rádiouhlíkovej metódy C14 vedci zistili, že praveké maľby sú staré 7000 – 6200 rokov. Najstaršia je práve tá na Mozgu.